Prečo je apríl aprílom a veľkonočné korbáče hrubo vypletané?

Thumbnail
Kategórie:

S príchodom jari prichádza mnoho zaujímavostí a tiež tradícii – vedeli by ste vysvetliť tieto štyri?

ODKIAĽ POCHÁDZA NÁZOV APRÍL?

Premenlivý, nestály a bláznivý – aj to sa hovorí o štvrtom mesiaci v roku. Chvíľu prší, chvíľu svieti slnko, chvíľu fučí a potom je opäť slnečno. Je viac než pravdepodobné, že pri voľbe názvu vychádzali starí Rimania práve z čoraz častejších slnečných a hrejivých dní, a tak nazvali tento mesiac aprilis a my po nich apríl. Latinské slovo apricus znamená slnečný, milujúci slnko a apricor vyhrievať sa. Preto máme dnes v kalendároch apríl.

ČO JE TO DUBEŇ?

Naši predkovia volali tento mesiac dubeň podľa majestátneho a mocného stromu, ktorému sa v tomto období puky nalievajú životodarnou miazgou.

 

PREČO SÚ KORBÁČE AJ Z ÔSMICH PRÚTOV PLETENÉ?

 

Tradícia vraví tak, dievčence popoludní vonku na pažiti tancujú kolá, chorovody a reťaze, zatiaľ čo chlapci, mládenci a otcovia pod cieňami ( prístrešky na vozy a náradie) či pod humnami pletú korbáče. Z troch, piatich, tí najšikovnejší ba dokonca i ôsmich vŕbových prútov. Čím ich je viac a čím je dlhší a mocnejší korbáč, tým viac farebných nitiek a stužiek do nich šibači vpletú a tým budú krajšie. Nuž je to o dokazovaní si toho, kto je väčší junák a frajer cez vyštramandené korbáče.

 

V ČOM SPOČÍVA ČARO VAJÍČKA?

Vítanie jari a najdôležitejšie dni v roku sa nezaobídu bez vajíčok – tie dostávali chlapci za šibačku a pekné vinše od dievčat, nielen ako symbol života, ale aj ako veľkú pochúťku. Preto vajciam najmä na jar venovali naši predkovia veľkú pozornosť – verili, že znamenajú život, vzkriesenie a nesmrteľnosť, no a tieto vlastnosti vykresľovali cez vajíčka aj v mnohých rozprávkach. Nepohrdni skutočným vajíčkom, keď pôjdeš po šibaní, len si ho vezmi, na rozdiel od toho z čokolády, toto ťa poriadne zasýti a dodá ti dôležité vitamíny, minerály a stavebné prvky.

 

Pripomeňme si prastaré ľudové riekanky.

Pre dievčatá:
Maľuj, dievčička, vajíčka,
Aby si mala čím obdariť Janíčka!

To vajíčko rysované,
kvietočkami cifrované,
tomu ho ja darujem,
koho verne milujem.

Veľká noc, Veľká noc, kedyže už bude?
Ktorýže ma šuhaj polievati príde?

Oblievaj, oblievaj, vlasy aj hlavičku,
Ale mi zašanuj tú novú sukničku.

Pre chlapcov:
Šibi ryby, mastné ryby,
Aby teba blšky, mušky neštípali.
Šibi ryby, mastné ryby,
dávaj vajcia, vymieňaj sa!
Ak mi nedáš dve vajíčka,
daj mi aspoň makovníčka.
Ešte k tomu groš,
Aby bolo dosť!

 

Užitočná rada na záver:

Viete, čo majú apríl aj veľkonočné sviatky spoločné?

Na Veľkú noc zvykne byť apríl veľmi vtipný, niekedy polieva všetkých, bez rozdielu a bez nároku na výslužku, keď spustí z mračien dážď. Alebo keď rozduje vietor tak, že vyšibané sú naše líčka v červeň, ako tie veľkonočné kraslice v cibuľovej šupke varené. Neradno potulky Veľkou nocou podceniť a základ je poriadne od nôh sa zatepliť. Dievčatám sa možno hodia pekné gumáky, chlapcom nové poltopánky, alebo frajerské svietiace tenisky. Ak prebieha tradícia vo vnútri, pozor na šmykľavé podlahy, tam sa hodia kvalitné protišmykové papučky. Tieto rôzne topánočky sme našli u obľúbeného predajcu DEICHMANN, ktorý má predajne po celom Slovenku. Takže ešte to stíhate!

 

Podobné články