Píska vám v ušiach? Navštívte pediatra

Thumbnail
Kategórie:

Prejavy problémov s chodidlami mávajú aj nezvyčajné prejavy, ako je bolesť hlavy či pískanie v ušiach.

Bolesti sa môžu začať už v útlom detstve

Problémy s nožičkami môže pediater odhaliť už v rámci preventívnej prehliadky a následne posiela dieťa na podiatrické vyšetrenie. Často si však problémy všimnú aj samotní rodičia.

Je to najmä vtedy, ak sa ich deti budia na bolesť nožičiek, ich chôdza je menej prirodzená, prípadne sa zrazu začnú vyhýbať športovým aktivitám. Do 3 rokov sa nožička vyvíja sama a pokiaľ nejde o veľkú disfiguráciu, nie je potrebné ju riešiť. Rodičia by však mali s dieťaťom absolvovať kontrolu približne o polrok, keď mu vyšetria kĺby v záťaži a bez nej. Podiatrička sleduje u dieťaťa chôdzu a podľa nej určí, či bude na liečenie dostačujúca iba fyzioterapia a šport. Veľmi vhodné je v takomto prípade bicyklovanie, plávanie a jazdenie na koni. Ak dieťa potrebuje aj ortopedické vložky, tie sa mu urobia na mieru na základe sadrových odliatkov. Vzhľadom na rýchlejší rast detských nožičiek treba meniť vložky každý polrok. Tiež je dobré, ak sa deťom strieda pevná obuv – hlavne pri „behaní“. Doma však pevná obuv nie je potrebná a keďže členok nie je v topánke pevný, spevňujú sa im šľachy. Skoré podchytenie problémov je veľmi dôležité. Ak sa nezačnú korigovať dostatočne zavčasu, dieťa sa bude vyvíjať v zlom postavení a k tomu sa zároveň pridružia aj bolesti kolien a chrbtice. Deti vo veku 3 – 5 rokov môžu trápiť migrény, čo veľmi často spôsobujú ploché nohy. Podobne je to aj u chlapcov vo veku 8 – 10 rokov, ktorí sa tiež neraz sťažujú na bolesti hlavy. Nosením ortopedických vložiek bolesti hlavy i migrény pominú.

Aj pískanie v uchu či absencia orgazmu môžu byť zlou predzvesťou

Podológa vyhľadávajú ľudia s bolesťami predpriehlavku, s halluxmi, kladivkovými prstami, tlakovými zlomeninami a tí, ktorí chcú začať športovať, ale obávajú sa, že nesprávnou technikou si ublížia. Problémy môžu spozorovať aj aktívni vodiči, ktorých väčšinou trápia prepadnuté priečne klenby. Keď má pacient posunutú panvu, sprievodnými znakmi býva pískanie v uchu či závraty. Ak ide o veľký a dlhodobejší posun panvy, ktorý netrvá od narodenia alebo od útleho detstva, môže napríklad u žien spôsobovať gynekologické problémy. Veľmi časté sú potom opakované mykózy alebo infekcie močových ciest, a to najmä vo veku od 20 do 24 rokov. Ešte závažnejšie sú však problémy pri pohlavnom styku, keď pre utláčané nervové zakončenia nedochádza k dostatočnému zvlhčeniu, čo môže mať za následok absenciu orgazmov. Problémy sa dajú spozorovať aj vtedy, ak inak našľapujete, nakláňate sa zo strany na stranu, máte inak opotrebované topánky či rifle alebo vám blízky povie, že inak chodíte. V takomto prípade je možné, že máte rozdielnu dĺžku nôh. U žien s posunutou panvou môže byť sprievodným znakom aj to, že im napríklad nesedia sukne. Ak na sebe badáte tieto sprievodné znaky a ešte ste to nezačali riešiť, je vhodný čas navštíviť odborníka, ktorý vám urobí biomechanické vyšetrenie.

Športom k trvalej invalidite?

Nie vždy! U športovcov sú problémy veľmi individuálne. Futbalistihokejisti basketbalisti mávajú často svalové problémy, napríklad natrhnutý sval alebo šľachu. Takéto zranenie je väčšinou lokalizované na jednom mieste – ide o zadný stehenný alebo lýtkový sval. Kliniku navštevujú s bolesťou Achillovej šľachy, päty alebo predpriehlavku z preťažovania. Podologické vyšetrenie absolvoval aj Denis Nemček, futbalista FK Senica. „Podológiu som absolvoval pre ploché nohy a problémy s členkami,“ hovorí mladý športovec a dodáva, ako mu ortopedické vložky pomohli. „Od začiatku ich používania mi problémy s členkami úplne zmizli. Vyšetrenie a ortopedické vložky odporúčam aj iným pacientom. Veľmi oceňujem profesionálny prístup na klinike MEDANTE – od prvého telefonického kontaktu cez vyšetrenie až po prevzatie vložiek. Pani doktorku Mertl považujem za veľmi profesionálnu a empatickú.“

Bolesti trápia aj bežcov

Aktuálne je celosvetovým trendom behanie. Bežcov najčastejšie trápia bolesti holenných kostí, kolien alebo bedrových kĺbov, ktoré spôsobuje spadnutá pozdĺžna klenba. V dôsledku pádu pozdĺžnej klenby celá holenná kosť automaticky rotuje smerom dovnútra – svaly a šľachy sú inak upnuté a pracujú pod inou záťažou, čím vznikajú rôzne natrhnutia a zápaly. Ak je silný prepad v členkovom kĺbe, ľudia si vytvárajú rôzne kompenzačné mechanizmy, a práve tie spôsobujú preťaženie, s ktorým ľudia najčastejšie navštevujú kliniku. Príčina je však v tomto prípade niekde inde a riešením tak môžu byť ortopedické vložky, pripravované na mieru pre každého športovca.

Kompletnou diagnostikou odhalíte každú chybičku

Klinika MEDANTE vám preto ponúka unikátnu kompletnú diagnostiku pohybového aparátu.Monitorovaním chrbtice, trupu a panvy prostredníctvom špeciálneho prístroja Formetric 4D je možné odhaliť príčiny zdravotných problémov a bolestí. Na základe detailných informácií umožňuje aj kompletnú analýzu chodidiel a následné zhotovenie funkčných ortopedických vložiek presne na mieru, ktoré pomáhajú pri rozličných problémoch zasahujúcich chrbticu, chodidlá, bedrové kĺby a oblasť panvy. Výhodou tohto vyšetrenia je, že na rozdiel od RTG prístroj Formetric 4D nevyužíva nebezpečné žiarenie, a teda neškodí zdraviu. Preto ho môž u absolvovať aj onkologickí pacienti, tehotné ženy a deti od 6 rokov. Avšak podologické vyšetrenie môžu absolvovať detičky už od narodenia.

Podobné články