Nastal čas vytiahnuť korčule.

Thumbnail
Kategórie:

Nezabudnite však na bezpečnostnú výstroj!

Konečne sme sa dočkali slnečných dní a mnoho rodín už zo skríň začalo vyťahovať kolieskové korčule. Netreba však zabúdať na bezpečnostné prvky, ktoré môžu predísť zbytočným zraneniam pri tomto obľúbenom jarnom športe. V prípade, ak úraz nastane, vám môže pomôcť enzýmoterapia, ktorá skráti dobu hojenia a urýchli vstrebávanie výronov, opuchov a krvných podliatin. Predstavíme vám aj obľúbené a bezpečné miesta, kam môžete s deťmi vyraziť.

Petržalská hrádza

Petržalská hrádza, známa aj ako Dunajská hrádza začína na hraničnom priechode Berg (Rakúsko) a pokračuje po pravom brehu Dunaja, prechádzajúc celým územím Petržalky až k priehradnému dielu Gabčíkovo. Väčšina trasy má kvalitný asfaltový povrch, čo ju robí ideálnou aj pre korčuliarov. Na Petržalskú časť Dunajské hrádze sa dá pripojiť napríklad pod Novým mostom, pod Starým mostom, pod Prístavným mostom, pri Ekonomickej Univerzite, pri pumpe Agip alebo tesne za Petržalkou. Na korčuliach môžete prejazdiť celú trasu Dunajskej hrádze, či už po ľavom brehu v rozsahu 11,7 km alebo po pravom brehu s celkovou dĺžkou 23,2 km.

Senec – Slnečné jazerá

Slnečné jazerá sú vhodným miestom pre vášnivých korčuliarov, ktorí sa po športovom výkone radi namočia vo vode. Okruh má dĺžku približne 8 kilometrov a sprevádza ho množstvo barov a pohostinstiev. V letných mesiacoch je potrebné zvýšiť opatrnosť kvôli zvýšenému ruchu rekreantov.

Vodné dielo Žilina

Vodné dielo Žilina má vybudovaný asfaltový chodník určený pre korčuliarov i cyklistov. Svojou dĺžkou až 7 kilometrov láka množstvo návštevníkov, najmä počas víkendov. Počas jazdy na korčuliach môžete vychutnať panoramatický výhľad na okolité hory a rieku. Na začiatku korčuliarskej trasy sa nachádzajú uzamykateľné skrinky, čo pridáva komfort pre športovcov, ktorí si tam môžu bezpečne uzamknúť svoje cennosti a plne sa venovať výkonu.

Korčuľovanie šetrí kĺby a zapája celé telo

Jazda na kolieskových korčuliach predstavuje vynikajúci šport aj pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť pravidelný každodenný tréning. Hlavným pozitívom je to, že na rozdiel od klasického behu, korčuľovanie nezaťažuje kĺby v takom veľkom rozsahu. Podľa štúdie vykonanej na univerzite v Massachusetts, záťaž na kĺby je o 50 % menej intenzívna v porovnaní s behom, ako uvádza Medzinárodná asociácia pre inline korčuľovanie (IISA). Podobne ako pri bežkách ide o kĺzavý pohyb, zatiaľ čo pri štandardnom behu ide o nárazový, kedy kĺby dostávajú zabrať omnoho viac. „Pri behu sa naše telo musí vyrovnať s tlakom, ktorý je 2-3 krát vyšší než naša hmotnosť, takže došľap na tvrdý povrch nie je pre naše kĺby a väzy úplne ideálny. Pravidelný pohyb však jednoznačne prispieva k pohode našich kĺbov,“ hovorí MUDr. Michaela Tomanová pre Cysnews.  

Korčuľovanie poskytuje možnosť krátkeho oddychu bez toho, aby sme prerušili pohyb, čo platí najmä pri zjazde z kopca. Jazda na kolieskach je navyše pre deti neoceniteľnou zábavkou. Okrem toho, že strávite spoločný čas so svojou rodinou, pohyb na čerstvom vzduchu prospeje aj vášmu zdraviu. Kolieska, na ktorých stojíte výrazne ovplyvňujú koordináciu pohybu a zlepšujú zmysel pre rovnováhu, stimulujúc rôzne časti tela. Počas jazdy vykonávajú pohyb nie len nohy, ale aj ruky. Navyše udržiavanie rovnováhy si vyžaduje úsilie svalov okolo chrbtice a brucha.

Prilbou a chráničmi zápästia môžete vy aj vaše deti predísť zbytočnému zraneniu

Mnohí považujú korčule ako istý druh oddychu a častokrát podceňujú správnu výstroj. Vydajú sa v kraťasoch a tričku po rôznych asfaltových cestách, čo sa môže rýchlo vypomstiť. Podľa štatistiky IISA si korčuliari zvyčajne zrania horné končatiny, pričom z celkových zranení ide najčastejšie o: zápästie (24 %), ruku (13,5 %) a lakeť (7,6 %). „Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov odhaduje, že až 1/3 vážnych zranení pri korčuľovaní by mohlo byť odstránených len nosením chráničov na zápästie,“ uvádza IISA. Častejšie bývajú aj úrazy tváre (7,1 %) a hlavy (4,1 %), preto sa prilba považuje za jeden zo základných bezpečnostných prvkov.

Doplnková ochrana v podobe chráničov lakťov a kolien je rozhodne správnou voľbou. Tieto chrániče účinne chránia nielen pred odreninami, ale aj pred možnými zlomeninami a vyvrtnutiami kĺbov. Investícia do sady chráničov nie je vysoká a potenciálne výhody pre bezpečnosť a pohodu prevažujú počiatočné náklady.

Ak už raz úraz nastane…

V prípade, že k úrazu došlo, prvý krok spočíva v znehybnení postihnutej oblasti a v opatrnom prenose k lekárovi, ak si to situácia vyžaduje. Je kľúčové udržiavať postihnuté miesto v nehybnom stave a fixovať ho tak, aby sa minimalizoval pohyb, čím sa predíde ďalším poškodeniam. Modrastý opuch na postihnutom mieste môže vzniknúť ako v prípade zlomeniny, tak aj pri pomliaždenine alebo natrhnutom väze. Rozpoznať charakter zranenia môže byť v týchto prípadoch náročné. Skrátiť dobu hojenia vám môže enzýmoterapia, ktorá navyše urýchľuje vstrebávanie opuchov, výronov a krvných podliatin.

 

Návrat tradičného lieku

Viac zdravých dní vďaka liečivej sile enzýmov vám po niekoľkoročnej pauze opäť prináša Wobenzym, tradičný enzýmový liek. Skracuje hojenie po úrazoch, urýchľuje rekonvalescenciu po niektorých operačných zákrokoch a pomáha pri liečbe vírusových aj bakteriálnych infekcií dýchacích ciest, ako aj pri recidivujúcich urologických ochoreniach a gynekologických ťažkostiach. Tým, že urýchľuje a zmierňuje zápal, a pomáha znižovať opuchy, oceníte ho v domácej lekárničke pre celú rodinu. Pre podporu oslabenej imunity je na jej posilnenie vhodný osvedčený liek Wobenzym – presne taký istý, aký ste ho poznali predtým. Rovnako účinný a v identickom zložení, ktoré tvorí vyvážená zmes kvalitných enzýmov prírodného pôvodu. Vhodný pre dospelých a deti od 6 rokov. www.wobenzym.sk

* Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.

 3 tipy, kam môžete vyraziť s deťmi na korčule a vychutnať si okolitú prírodu

Aby ste si vychutnali korčuľovanie na plno, je vhodné vyraziť na bezpečné miesta, kde nejazdia autá či kamióny. Petržalská hárdza, Slnečné jazerá na Senci či Vodné dielo Žilina patria medzi oblúbené miesta, na ktorých sa tiahne rovná asfaltová cesta, ideálna pre korčuliarov.

 

Zdroj: www.wobenzym.sk

Fotogaléria

Podobné články