Koľko vlákniny by mali deti prijať každý deň?

Thumbnail
Kategórie:

Pri návštevách detských lekárov mamičky a oteckovia často vyjadrujú obavy, že ich dieťa konzumuje málo vlákniny, pritom má jedálniček založený na pestrej strave. Prečo je dôležité zahrnúť vlákninu do stravy vášho dieťaťa? A hlavne v akom množstve?

Deti sú naša radosť a budúcnosť. Pre ich zdravie obetujeme aj to posledné a ostražito dbáme na ich okolie. Strava má na život dieťatka veľký vplyv. Počas vývoja je pre deti dôležité jesť dostatok vitamínov, kalórií, ale aj vlákniny.

Čo je vláknina?

Zjednodušene povedané, vláknina je nestráviteľný sacharid, ktorý prechádza telom bez toho, aby sa v tráviacom trakte vstrebal. Je rozdelená do dvoch širokých kategórií na základe svojej rozpustnosti vo vode.

Rozpustná vláknina je taká, čo sa rozpúšťa vo vode a môže byť metabolizovaná „dobrými“ baktériami v čreve. To znamená, že účinným prostriedkom na reguláciu cholesterolu či znižovaniu cukru v krvi. Vytvára sa v žalúdku a konzistenciou pripomína gél. Baktérie neskôr tento gél rozložia v hrubom čreve. Na rozdiel od nerozpustnej vlákniny dodávajú telu určité kalórie. Nerozpustná vláknina sa logicky vo vode nerozpustí a prechádza traktom neporušená, čo znamená, že telu nedodá kalórie. Na druhú stranu pomáha vytvárať objem v stolici a účinne napomáha pri problémoch so zápchou.

Možno užitočnejší spôsob kategorizácie vlákniny je ako fermentovateľná alebo nefermentovateľná, čo znamená, či ju priateľské črevné baktérie môžu použiť alebo nie. Je dôležité mať na pamäti, že existuje veľa rôznych druhov vlákniny. Niektoré z nich majú dôležité zdravotné výhody, zatiaľ čo iné sú väčšinou zbytočné. Rozpustná a nerozpustná vláknina sa taktiež v mnohých ohľadoch môžu prekrývať. Niektoré nerozpustné vlákniny môžu byť trávené dobrými baktériami v čreve a väčšina potravín obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu.

Ako si vybrať správny typ vlákniny?

Hľadajte vlákninu, ktorá zväčšuje objem stolice, súčasne ju aj zmäkčuje, pritom má prebiotické vlastnosti, takže slúži ako potrava pre vaše priateľské črevné baktérie.

  • Pšeničné otruby patria do radu nerozpustných vláknin, ktoré sú súčasťou celozrnnej potravy. Otruby pôsobia tak, že „kefujú“ črevá, čím provokujú črevo ku zvýšenej sekrécii vody. Zmäkčujú stolicu aj napriek tomu, že sú nerozpustné a nenapučia sa. Otruby nemajú prebiotické vlastnosti.
  • Psyllium patrí medzi rozpustné vlákniny, známy z lekárne ako doplnok stravy. Psyllium viaže obrovské množstvá vody, ktoré ale musí človek súčasne vypiť. Často sa vyžaduje vypiť ½ litra tekutín na jednu porciu psyllia. Ak je splnený pitný režim, psyllium potom vie dobre napučať a zmäkčiť stolicu.
  • Innulín tiež patrí medzi rozpustné vlákniny a má dobré prebiotické vlastnosti. Vo vode sa síce rozpustí, ale nenapučí. Preto nedokáže zmäkčovať stolicu.
  • PHGG (hydrozylovaná guarová guma) je vláknina, ktorá patrí medzi rozpustné vlákniny. Vo vode mierne napučí, a preto dokáže zmäkčovať stolicu. Užívateľsky je komfortnejšia na konzumáciu. Keď ju pridáme do jedla, nie je to poznať. Chuť aj konzistencia jedla zostane rovnaká. Keď ju pridáme do pitia, môžu to byť studené aj teplé nápoje, tak to tiež nie je poznať. Práve schopnosti zmäkčovania stolice v spojení s mimoriadnym užívateľským komfortom, to je skvelá správa pre ľudí s chronickou zápchou. Zároveň pôsobí aj ako prebiotikum vďaka svojej schopnosti fermentácie.

Dávkovanie pre deti je iné!

Jedným zo spôsobov, ako odhadnúť, koľko vlákniny vaše dieťa potrebuje, je zobrať vek dieťaťa a pridať k nemu 5 alebo 10. Napríklad:

 

  • 5-ročné dieťa by malo prijať asi 10 – 15 gramov (g) vlákniny každý deň.
  • 10-ročné dieťa by malo prijať 15 – 20 gramov (g) vlákniny denne.
  • 15-ročné dieťa by malo prijať 20 – 25 gramov (g) vlákniny denne.

 

Z realistického hľadiska nemusí byť vždy ľahké dosiahnuť tieto ciele príjmu vlákniny. Avšak pridaním vlákniny OptiFibre® do stravy vášho dieťaťa môžete ľahko pomôcť zvýšiť príjem vlákniny. OptiFibre® je 100% prírodná vláknina, ktorá obsahuje semená z guarovej rastliny (PHGG). Vo forme prášku je úplne rozpustná a môže sa vmiešať do teplých aj studených nápojov, či do mäkkých jedál (napr. jogurt). Žiadna horkosť, kyslosť ani podivná pachuť vám na jazyku nezostanú. Vlákninu nebudete ani vy ani vaše dieťa vôbec vidieť ani cítiť. Vláknina OptiFibre® účinne pomáha riešiť problémy so zápchou. Vďaka semenám z guarovej rastliny pôsobí aj ako prebiotikum. Odporúčaná dávka je 5-25g denne. OptiFibre® je potravina na osobitné lekárske účely pre dospelých a deti od 3 rokov. Viac informácií na www.optifibre.sk

 

 

Ak sa dá, pomôžte telu vášho dieťatka prirodzenou a ľahkou cestou. Nezaťažujte ich telo chémiou. Aj príroda vie pomôcť so zažívaním. Je potrebné nájsť vlákninu  na rastlinnej báze na koľko môže obsahovať semená z guraovej gumy, ktorá skvelo pôsobí na žalúdok.

Podobné články