Hrubá motorika a ako ju rozvíjať

Thumbnail
Kategórie:

Dnes si dáme trocha pohybu, čo poviete!?
Deti sa rady hýbu, ak im to umožníme a podporíme ich v tom. Milujú tiež pohyb pozorovať.

Čo je to hrubá motorika a prečo je taká dôležitá?


Hrubá motorika sú vlastne všetky pohybové schopnosti a zručnosti – sú veľmi dôležité v každodennom živote. Zapájame pri nich horné a dolné končatiny a veľké svalové skupiny.
Či už je to lezenie, chôdza, skákanie, dvíhanie či hádzanie, to všetko sú pohyby, ktoré si vyžadujú koordináciu. Túto môžeme u detí podporovať, a napomôcť ich správnemu vývinu a zlepšeniu ich zručností.

Nezabúdajte, že: všetko so všetkým súvisí – vývin hrubej motoriky ide ruku v ruke s rozvíjaním jemnej motoriky. To všetko je budúca príprava na písanie. Čím viac sa dieťa zlepšuje v hrubej motorike, tým sa mu lepšie rozvíjajú aj rečové schopnosti.

foto 1_resize

Od malých krôčkov k veľkým

Už úplne malinké bábätká sa prirodzene pohybujú a zlepšujú svoje schopnosti a zručnosti. Každý pediater si pri preventívnych prehliadkach tieto pokroky starostlivo overuje a sleduje, či celkový psychomotorický vývin dieťaťa zodpovedá norme, teda tomu, čo by už v danom veku malo dokázať. Existujú na to rôzne tabuľky, kde sú zaznamenané jednotlivé štádiá. Samozrejme, mierne odchýlky môžu nastať, pri výraznejších váš lekár však určite zbystrí pozornosť.

Vy môžete svoje dieťa pri vývine podporiť rôznymi aktivitami a pomôckami, už od útleho veku. Preňho to bude zábava, nebude to vnímať, že sa niečo musí naučiť!

Malé bábätká pozorujú svet z bezpečia rodičovského náručia. Zaujímavé predmety však dokážu pritiahnuť ich pozornosť – závesné hrazdičky a kolotoče podporia pohyb rúk pri polohe na chrbte, hracie koberčeky s rôznymi povrchmi či čiernobiele knižky položené na zemi pred dieťatko zase zaujmú pri polohe na brušku, senzorické loptičky rôznych tvarov a farieb alebo kotúľajúca sa hrkálka s rolničkou motivuje dieťa k prvým pokusom o lezenie, aby dočiahlo hračku, ktorá sa mu odkotúľala z dosahu…

foto 2_resize

So starším dieťaťom už môžete skúšať zložitejšie pohyby ako skákanie, chôdzu po obrubníku či múriku, hádzanie balónom či kopanie do lopty.
Ani ten najlepší športový krúžok však nenahradí dieťaťu slobodný pohyb, kedy podľa svojich záujmov skúša a posúva hranice svojich schopností. Prechádzka po vonku, skákanie do kaluží, pobyt na ihrisku alebo výlet do lesa, poskytne vášmu dieťaťu množstvo nových podnetov a príležitostí skúšať a posúvať hranice toho, čo už dokáže.

foto 3_resize
Najlepší je pohyb vonku na čerstvom vzduchu, ale ak to práve nie je možné, aj doma môžete dieťaťu dať veľa príležitostí hýbať sa. Postavte si spolu bunker, tancujte, hrajte sa na sochy, alebo si doma urobte prekážkovú dráhu.

Môžete i zainvestovať do rôznych domácich preliezok, prekážkových dráh či balančných hojdačiek alebo dosiek. Veľmi obľúbený je Piklerovej trojuholník či Dúhová hojdačka, existujú rôzne senzomotorické koberčeky či balančné kladiny. Môžu vám spestriť upršané dni doma. Skúste sa poobzerať po bazároch či požičovniach hračiek, aby ste nemuseli investovať veľké čiastky.

Aj domáce práce sú pohyb!


Ženy v domácnosti by o tom vedeli povedať svoje! Počas dňa vykonajú množstvo potrebných činností doma,  a nachodia množstvo krokov….
Toto zdôrazňuje i montessori učenie – cielené športovanie a pohyb je fajn, ale nemenej dôležitý je bežný každodenný pohyb. Dieťa môže s vami vyvesiť prádlo z práčky, pozametať, priniesť taniere na stôl či ustlať si posteľ. To všetko je pohyb. Už dvojročné dieťa bude pyšné, keď bude môcť v rámci svojich schopností pomôcť prestrieť na stôl.

foto 4_resize

Najprv pozorovať, potom vyskúšať!

Deti rady pozorujú pohyb. Napozerajú si tak ako niečo funguje, a vedia to potom lepšie napodobniť. Radi pozorujú dospelých pri ich činnosti. A preto ich tak fascinujú hračky, ktoré sa hýbu, ako napríklad guľôčkové dráhy. Tu niekde začínajú aj prvé základy fyziky.

Dajte dieťaťu čas, kým sa novú motorickú zručnosť dokáže naučiť, najprv mu ju predveďte, potom ju môžete robiť spolu s dieťaťom, stojac vedľa neho, neskôr môže skúšať samé. Uvidíte, ako sústredene sa bude snažiť! Nerušte ho pritom, dejú sa vtedy veľké veci – tu začínajú malé detské krôčky, ktoré ho dovedú až k dospelosti.

foto 5_resize

Podobné články