Ako si čítať s deťmi a pre deti?

Thumbnail
Kategórie:

Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú naše bežné vnímanie. Je rovnako dôležité pre deti ako aj pre dospelých.

Medzi základné benefity pravidelného čítania patrí napríklad rozvoj slovnej zásoby, či kreatívneho myslenia. Zároveň deťom už od útleho detstva dokážete tvoriť vzťah s knihami a literatúrou. Ako viesť deti k čítaniu a ako si s nimi čítať?

Čím skôr, tým lepšie…

Deti je potrebné učiť vzťahu ku knihám od útleho detstva. Ideálne je im ukazovať rôzne druhy literatúry a taktiež sa s nimi na dané témy príbehov rozprávať. V detstve takéto príbehy dokážu deťom odhaľovať a vzdelávať ich v oblasti základných životných hodnôt, ale tiež aj morálnych presvedčení. Čitateľská gramotnosť je navyše od útleho detstva komponentom potrebným pre fungovanie v spoločnosti.

V rámci čitateľskej gramotnosti je však dôležité nielen deťom čítať, ale aj počúvať príbehy, ktoré si deti vymýšľajú. Skúsiť im napríklad vysvetliť nejasnosti, ktoré sa v ich príbehu nachádzajú, pretože ich nevedia dobre vysvetliť. Aj takto sa vo veľkej miere zlepšuje ich obrazotvornosť. Knihy treba obmieňať a najlepšie je so stúpajúcim vekom aj zväčšovať náročnosť kníh, napríklad vzhľadom na množstvo písaného slova.

Knihy je dnes vyberať a nakupovať jednoduché, pretože sa dajú zohnať prakticky kdekoľvek. Základom pre správny výber je predovšetkým obsah príbehu a jeho náročnosť. Aj keď rozprávky si viete vysvetliť aj pokiaľ ide o komplikovanejší dej, dlhšie rozprávky s množstvom postáv sú pre malé deti nezaujímavé. Zaujímavé knižky dnes nájdete nielen v kníhkupectvách, ale aj v kamenných, či internetových obchodoch – svoje ponúka napríklad aj Alza.

Ako si čítať s deťmi?

Ako sme už spomenuli, čím skôr začnete, tým to môže byť pre vás lepšie. Začať je najlepšie v útlom veku. Následne je dobré čas s knihou predlžovať a do čítania zapájať aj diskusiu. Samozrejme čítanie pred spaním na uspávanie je vhodné realizovať bez akéhokoľvek komentára, no možno práve preto je lepšie čítať aj počas dňa. Zároveň môže byť skvelou voľbou deťom ukazovať, že aj vy si nájdete čas na knihu. Deti totiž neustále opakujú po svojich rodičoch.

Pre menšie deti sú základom rôzne obrázkové knižky. Na začiatok môžete napríklad iba ukazovať jednotlivé slová a tak deťom rozširovať slovnú zásobu. S rastúcim vekom môžete prechádzať na farby, počet a napokon začať o obrázku rozprávať príbeh. Staršie deti nechajte čítať osamote a pýtajte sa ich na dojmy z prečítanej literatúry a učte ich voľne diskutovať. Diskusia a kritické myslenie sú v súčasnej dobe základne zbrane pre zdravé fungovanie spoločnosti.

Podobné články