Advertisement Advertisement

TOP aktivity s deťmi počas JESENE

Thumbnail
Kategórie:

Spravili sme pre Vás zoznam 14 TOP aktivít, ktoré môžete robiť s deťmi počas jesene!

1. Vyrobte si šarkana – navštívte šarkaniádu.

Jedna z TOP aktivít každej jesene pre deti je púšťanie šarkana! Určite nájdete vo Vašom okolí aj množstvo podujatí – šarkaniád, kde si môžete šarkana vytvoriť, alebo prísť s vlastným, a vyhrať rôzne ceny za originalitu!

1

2. Vyrežte si tekvicu.

Halloween je síce americký sviatok, ktorý u nás nemá vždy pochopenie, ale nemusíte mať zlý pocit, ak sa jeho zvykmi necháte inšpirovať aj u seba doma. Aktivita ako je vyrezávanie tekvice, môže byť zaujímavá a zábavná. Odporúčame ju však vo veku 12+.

2

3. Spravte si halloweensku masku, choďte na ples strašidiel!

Ďalšia z aktivít, ktorá k nám síce prišla z Ameriky, ale rovnako obľúbená je aj u nás. Pozbierajte si staré biele plachty, vystrihnite otvory na oči, a spravte si doma ples strašidielok!

pumpkin halloween costumes Boys and Girls Pumpkin Costume Kids Funny Halloween Costumes

4. Vyrobte si lampión – navštívte lampiónový sprievod.

Lampiónové sprievody majú u nás historickú tradíciu, a ako jedna z mála tradícií sa aj zachovala. V európskych krajinách sa lampiónové sprievody spájajú so oslavami Sv.Martina, ktorý žil v štvrtom storočí. Na Slovensku sa lampiónové sprievody konajú najmä pre deti a sú taktiež súčasťou Svätomartinských slávností. A kto bol ten Martin? Martin bol vojakom. Podľa legendy v jeden obzvlášť chladný zimný večer preťal mečom vlastný vojenský plášť a podelil sa oň s mrznúcim polonahým žobrákom. Nasledujúcu noc sa mu vo sne zjavilo svetlo a tvár žobráka, že to k nemu vo sne prehovoril samotný Ježiš, odetý do darovanej polovice plášťa. Stal sa z neho biskup a neskôr bol vyhlásený za svätého.

4

5. Choďte na prechádzku do parku či do lesa – zbierajte listy, gaštany, či orechy..

Strávte nejaký čas v prírode, zbierajte listy, a spravte si z nich farebnú škálu! Z listov si potom môžete robiť rôzne tvorivé dielničky, môžete si ich nalepiť do knižky, môžete si spraviť listovú dúhu, či maľovanie na papier. K listom môžete pridať aj rôzne plody orechov, či gaštany.

5

6. Jesenné DIY pre deti.

Jeseň prináša mnoho podnetov na domáce tvorivé dielničky, či tvorenie dekorácií do domácnosti. TU nájdete množstvo návodov na všetko možné, čo súvisí s jeseňou, a hravo zo zvládnu aj deti. 🙂

6

7. Husacie/kačacie hody.

Naozaj dobré jedlo ocenia asi skôr rodičia, než deti, ale husacie či kačacie hody môžu byť aj dobrá príležitosť na spoločný obed s deťmi niekde vonku.

Vedeli ste, že história takých hodov má už vyše storočnú tradíciu? Na svätého Martina, plače husia rodina, hovorieva sa. O tom, prečo sa pečie 11. novembra hus, kolujú dve legendy. Jedna obviňuje husi, že svojím gáganím neprestajne vyrušovali sv. Martina Tourského počas kázní, a preto teraz pykajú za to na pekáči. Druhá legenda zas hovorí, že sv. Martin sa pred voľbou do biskupského úradu ukrýval zo skromnosti medzi husami, avšak ony ho gáganím prezradili. Domová pokladnica z roku 1863 na strane 227 ale prináša tretiu legendu. Verejným priznaním sa ku kresťanstvu vraj Martin na smrť rozhneval svojho pohanského otca a on sám na neho poslal vojakov. Tak sa Martin ukrýval až do dňa, kedy nestihol ujsť a skryl sa narýchlo do husacieho chlieva. Gáganie húsky ale zaujalo vojaka, ktorý napokon lapil nielen hus, ale aj Martina. Odvtedy hus 11. novembra končí na pekáči.

7

8. Upečte si gaštany!

Môžete ich nazvať aj hnedé plody plné vitamínov! Prečo? Lebo obsahujú: vitamíny –K, E, B, C (vitamínu C obsahujú zhruba taký pomer ako napríklad citróny), minerály – železo, zinok, vápnik, draslík, fosfor, horčík, tanín – je to účinný antioxidant, navyše obsahujú 10% bielkovín, biotín, karotén, kyselinu pantoténovú a 30 – 60% škrobu. Stačí to ako dôvod, prečo si ich upiecť, kým je sezóna? 🙂

8

9. Uvarte si horúcu čokoládu so šľahačkou.

Vyberte si jeden z tých škaredých upršaných dní, kedy sa nikomu nechce ani vystrčiť nohu z domu, zohrejte sa kvalitnou horúcou čokoládou so šľahačkou, orieškami či ovocím. Zababušte sa do deky, a pozrite si spolu peknú rozprávku!

9

11. Choďte na huby!

Na jeseň je ideálna klíma a počasie pre rast väčšiy húb. Vezmite deti na prechádzku a zahrajte si schovávačku s hubami. Vopred sa dohodnite s deťmi, aby hríby hľadali, ale nechytali! Odporúčame Vám zobrať so sebou aj jedného hubára, ktorý Vám povie, či si konkrétne úlovky môžete spraviť na večeru, alebo radšej nechať v lese. 🙂

11

12. Upečte si jablkovú štrúdlu!

Nazbierajte si jablká, vylúskajte orechy, a spravte si sladkú, ale zdravú dobrotu! Nezabudnite, že v sezóne je aj mak. Na internete určite nájdete množstvo receptov, skúsiť však môžete aj staršie recepty od babičky. 🙂

13

13. Nazbierajte si šípky na čaj.

Kedy zbierať šípky? September, október, aj začiatok novembra. Ako ich sušiť? Šípky môžete sušiť prirodzeným teplom v dobre vetranej suchej miestnosti pri teplote do 35 °C. Sušte ich najlepšie v jednej vrstve. Kvalitne vysušená šípka by mala byť krehká a mala by sa dať ľahko rozdrviť. A ako ich skladovať? Po usušení ich vložte do uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Takto ich skladujte nanajvýš rok.

14

14. Zapáľte si sviečku za zosnulých.

Na Dušičky nás mama každoročne brávala na cintorín, kde sme všetci spolu zapálili sviečky, priniesli kvety, a vo veselom duchu zaspomínali na starých rodičov. Síce sme už všetci dospelí, a niektorí z nás majú už aj vlastné deti, aj tak sa vždy na Dušičky všetci stretávame opäť na cintoríne. Stala sa z toho rodinná tradícia, na ktorú sa vždy tešíme, lebo si uvedomujeme, akú hodnotu má pre nás rodina.

15

Podobné články