Verejné astronomické pozorovanie na hrade

20:00 - 00:00
Adresa Bratislavský Hrad, 811 01 Bratislava Email info@planetaria.sk Telefón +421 904 393 859 Web www.facebook.com

Najočakávanejšia astronomická udalosť v tomto roku.

Na 27. júla pripadajú v tomto roku hneď dve výnimočné astronomické udalosti. Tou prvou je veľká opozícia Marsu. To znamená, že Mars, Zem a Slnko budú na jednej priamke a súčasne bude aj Mars najbližšie k Zemi. Počas svojho najväčšieho priblíženia, ktoré pripadne na 31.7., bude od nás vzdialený necelých 57 miliónov kilometrov, čiže rekordne blízko. Bližšie k nám bol už len v auguste 2003 (takmer 56 mil. km), čo znamená, že tento rok pôjde o jeho najväčšie priblíženie v tejto dekáde. Mars by mal byť koncom júla niekoľko dní dokonca jasnejší ako Jupiter, čo vôbec nie je bežné.

Tá druhá udalosť bude ale ešte významnejšia. Dôjde k najdlhšiemu zatmeniu Mesiaca v tomto storočí. Pôjde o tzv. „centrálne“ resp. „stredové“ zatmenie, kedy kotúč Mesiaca prejde presne cez stred tieňa Zeme. Zďaleka nie každé úplné zatmenie je aj centrálne. Takmer celý úkaz, okrem začiatku, bude pozorovateľný pomerne nízko nad juhovýchodným obzorom.

A aby toho nebolo málo, budú okrem Mesiaca a Marsu na oblohe aj ďalšie jasné planéty. Po západe Slnka Venuša, východne od nej Jupiter, Saturn a aj planétka Vesta! Všetky spomínané planéty a Mesiac si v tento výnimočný deň budete môcť prísť pozrieť na naše verejné astronomické pozorovanie na južnú terasu Bratislavského hadu. Na stanovišti s niekoľkými ďalekohľadmi budeme od 20:00. Začiatok čiastočného zatmenia, teda čas, kedy vstupi Mesiac do tieňa Zeme bude o 20:24. V tom čase bude Mesiac bude ešte pod obzorom, ale začiatok úplného zatmenia o 21:30 už budeme môcť pozorovať. až do jeho konca o 23:14.

Zdroj: www.facebook.com