Trnavské fašangi

10:30
Adresa Hlavná, 91701 Trnava Email info@trnava.sk Telefón +421 33 32 36 101 Web www.trnava.sk

Fašiangy sa krátia, ale tie Trnavské fašangi ešte stihnete!

Druhý februárový víkend tohto roku nám prinesie Trnavské fašangi. Fašiangové hody sa začnú 10. februára ako inak zabíjačkou, ktorej dobroty si budete môcť vychutnávať od desiatej predpoludním. O 10.30 h dorazí sprievod masiek s detskými folklórnymi skupinami Trnavček a Drienka. K fašiangom  neodmysliteľne patria masky, tzv. maškary. Vo fašiangových sprievodoch prevládajú zvieracie masky a masky spojené s plodnosťou. Kto bude mať chuť si nejakú vyrobiť, alebo si len nechať pomaľovať tvár, môže navštíviť tvorivé dielne medzi 10.00 a 12.00 h a popoludní medzi 14.00 a 16.00 h. Stačí si len vybrať medveďa, tura, babu a mnohé iné. Hocičo, čo uvoľní lavínu veselia, smiechu a komických situácií.

Symbolické pochovávanie basy sa začne o 14.00 h a predvedie ho pouličné divadlo KVELB  spolu s folklórnym súborom Verešvaran a dychovou hudbou Verešvaranka. Základným motívom tejto paródie na skutočný pohreb je zákaz zábavy počas nasledujúceho pôstu. Obdobie pôstu začína dňom, ktorý všetci poznáme pod názvom Popolcová streda a tento rok pripadá na 14. februára.

Fašiangové zvyky na Slovensku sú tvorené  rozličnými zábavne ladenými sprievodmi, obradmi a stretnutiami. Na dedine to bol vždy čas veselia spojený so zabíjačkami a hojnosťou. V mestách prekvitali tanečné zábavy, plesy a bály. Srdečne vás pozývame na Trnavské fašangi, plné spontánnosti, veselia a zvykov, ktoré nezapadli prachom ani v súčasnom živote.

Zdroj: www.trnava.sk