Krňačkové preteky v Podlaviciach

09:00
Adresa Podlavice   , 974 09 Banská Bystrica Email info@bystricoviny.sk Web www.bystricoviny.sk

Dejiskom tradičných krňačkových pretekov sú aj Podlavice v Banskej Bystrici.

V sobotu 13. januára 2018 sa v časti Skubín (konečná autobusu MHD č. 36 Mlynská ulica) uskutoční Slovenský pohár.

Krňačky, krnohy, krnohe, krnaky, krnačky alebo krne. Takto sa nazývajú nárečovo v jednotlivých dedinách. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Krňačky predstavujú pozemné vozidlo bez kolies, pohybujúce sa na drevených plazoch. Celé sú zhotovené z dreva, bez kovových súčastí.

Dnes sa krňačky na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno – športových podujatí v rámci krňačkových pretekov, ktoré sa pri dobrých snehových podmienkach tradične v obciach okolo Banskej Bystrice.

Organizátori krňačkových pretekov v sobotu 13. januára 2018, ktorými sú Občianska rada Podlavice a Pajero club Slovakia, pozývajú všetkých Bystričanov do Skubína. Pretekať sa bude na trati, ktorá sa nachádza vedľa cesty z Banskej Bystrice na Tajov za odbočkou na Riečku, konkrétne na konci Mlynskej ulice, kde je otočka autobusu.

Občerstvenie bude zabezpečené pre všetkých. Pre pretekárov bude od 9:00 hod. prebiehať prezentácia. Štart pretekov je plánovaný o 11:00 hod. Keďže sa jedná o veľmi atraktívne podujatie, pri ktorom okrem športových výkonov nechýba ani zábava, mohli by krňačky prilákať v sobotu do Podlavíc malých i veľkých Bystričanov. Len aby toho snehu bolo…

Zdroj: www.bystricoviny.sk