Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

14:00 - 21:00
Adresa Závodská cesta 3, 01001 Žilina Cena 8,00 € Email info@cestounecestou.sk Web www.cestounecestou.sk

Festival cestou necestou v žilinskej Stanici.

Navštívime opustený ostrov v Indonézii, zabubnujeme si s pravými „djembe“ majstrami v africkej Guinei, povozíme sa krížom cez Čile, čaká nás putovanie so šamanom v Nepále, drsná Bolívia a jej krásy a na záver 4000km ultra-cyklomaratón naprieč Európov až na NorthCape.

14:00 Samuel Skokňa – Beloch ako rarita
Moja prezentácia + krátky film je o dobrovolníčeni v Indonézií, konkrétne severovýchodný Kalimantan. Pôsobil som tam minulé leto v lokálnej neziskovej organizácií ktorá chránila morské korytnačky na odlahlých ostrovoch v národnom parku oblasť Berau. Źivot na ostrove bol bez akéhokoľvek kontaktu s pevnivou (žiaden signál, elektrika).

15:15 Jan Kostaa – Cyklistický ultramaratón NC4K
Jeden kontinent, sedem krajín, 4000 km sólo jazdy bez podpory, cieľ 700 km za polárnym kruhom. To je ultramaratón NorthCape 4000. Jan Kostaa z Banskej Bystrice je finisher tejto masochistickej udalosti. Dal to za 15 dní, 10 hodín a 42 minút.

16:15 prestávka

16:45 Jana Hromníková – Chile 25 000 mnm VERTICAL
Túto expedičku považujeme za jednu z najintenzívnejších, aké sme kedy zažili. Za 16 dní, z ktorých bol každý iný a úplne originálny, sme urobili 7300 km, počas ktorých sme sa 8x dostali autom nad 5000 metrov. Plánovaný cieľ nazbierať 25000 metrov nad morom (autom) na stratovulkánoch smeprekročili na úctyhodných 27 168 metrov.
Do akej výšky sme sa teda vlastne autom dostali? Kedy komu praskli nervy? Ako treba udržiavať tímového ducha aj v najvypätejších momentoch? Ako sme sa skoro stali medzinárodnými hviezdami spravodajských kanálov? Ako sa hackuje observatórium s najväčším teleskopom na svete?
Toto ale aj veľa iného sa dozviete, ak prídete na našu prezentáciu 🙂
A budú aj fotky prírodných krás 🙂

17:45 Matej Cerulík – Nepálskymi horami za šamanskou kultúrou
Som mladý cestovateľ a profesionálny fotograf, ktorý sa minulý rok vybral na cestu zo Slovenska až do Nepálu, kde som svoju cestu zakončil zaujímavým výletom do hôr hľadať šamanov. V skratke: v Káthmandu som sa na odporúčanie spojil s lokálnym mladíkom, ktorý mi bol sprievodca, prekladateľ a vybrali sme sa na blind do nepoškvrnených zákutí Nepálu (podľa slov domácich som bol prvý biely, ktorého v týchto končinách videli). Po niekoľkých dňoch trekovania a rozprávania sa s domácimi sme mali šťastie. Našli sme šamana, s ktorým sme strávili 3 dni a tri noci plné rituálov.

18:45 prestávka

19:00 Daniel Makovický/JAMADAN- Za bubnami do Guinei
Porozprávam vám o 5 týždňoch strávených v Guinei, západnej Afrike, kde sme sa vybrali študovať hru na bubny u miestneho majstra. Pozrieme sa na život v hlavnom meste Conakry i v dedinách odstrihnutých od civilizácie. Priblížim vám ako miestni vnímajú belochov a ako ich (ne)ovplyvňuje Západ. Bude to však najmä o miestnej hudbe – jej prepojenie so životom, učenie bielych, život hudobníkov, zážitky z hudobných slávností. Okrem bohatej foto a video dokumentácie vám naživo predvediem ukážku hry na djembe – bubon, vďaka ktorému pozná Guineu celý svet.

20:00 Filip Gelačik – Bolívia
Krajina extrémov. Šesťtisícovky sa striedajú s nížinami, tropické pásmo so soľnou púšťou. Jedna z najchudobnejších krajín Južnej Ameriky ukrýva jedinečné prírodné krásy, unikátnu faunu a flóru, no aj v čase globalizácie vyniká svojou autenticitou. Cestovateľov vítajú svojskí domáci a kultúrna inakosť. La Paz je v očiach sprievodcu Filipa Gelačika jedným z najzaujímavejších miest na svete. Pýtate sa prečo? Prezradí sám Filip, ktorý si k Bolívii stihol vytvoriť za roky na cestách výnimočné puto. Sprevádza aj pre CK VICTORY TRAVEL.

Vstupné:

Zdroj: www.cestounecestou.sk