­čîÖ Noc m├║ze├ş a gal├ęri├ş

15:00-23:00
Adresa SNG, R├ízusovo n├íbre┼żie 2, 811 02 Bratislava Email info@sng.sk Telef├│n 0948 026 204 Web www.facebook.com

Ako ka┼żd├Ż rok sa zap├íjame do akcie ­čîÖ Noc m├║ze├ş a gal├ęri├ş. A┼ż do 23:00 je pre v├ís pripraven├Ż skvel├Ż program. U n├ís si odd├Żchnete, zabav├şte sa a hlavne neod├şdete bez z├í┼żitkov.
­čÄč´ŞĆ Jednotn├ę spolo─Źn├ę vstupn├ę 5ÔéČ do v┼íetk├Żch gal├ęri├ş a m├║ze├ş po─Źas podujatia. Vstupenku si m├┤┼żete zak├║pi┼ą v ktorejko─żvek prvej nav┼ít├şvenej in┼ítit├║cii.

PROGRAM:
­ččó┬á10.00 ÔÇô 23.00 Akt├şvny sprievodca umen├şm v SNG
─îo v┼íetko sa d├í vyjadri┼ą iba ─Źiarou? Ak├ę r├┤zne s├║vislosti n├íjdete na jednej grafike? Pre deti aj dospel├Żch sme pripravili akt├şvneho sprievodcu, v ktorom n├íjdete svi┼żn├ę kreat├şvne zadania ─Źi podnety na zamyslenie, ktor├ę v├ím pribl├ş┼żia vznik a pr├şbehy diel z aktu├ílnych expoz├şci├ş. Prejdite sa po gal├ęrii so sprievodcom v ruke a pozrite sa na diela v novom svetle!
Miesto: Pokladnica SNG
­ččó┬á15.00 ÔÇô 17.30 Videoloop
Pr├ş─Ćte si odd├Żchnu┼ą pri videoprojekcii, ktor├í v├ím predstav├ş expoz├şcie a v├Żstavy v Slovenskej n├írodnej gal├ęrii. Kr├ítke vide├í v├ím pon├║knu n├íh─żad do v├Żstav alebo do toho, ako samotn├ę v├Żstavy vznikali. Samotn├ę vide├í s├║ kr├ítke a n├ív┼ítevn├şci m├┤┼żu pod─ża seba sa rozhodn├║┼ą, ako dlho si v kinos├íle pri projekcii posedia.
Miesto: Kinosála SNG
­ččó┬á15.00 ÔÇô 20.00 Otvoren├Ż ateli├ęr: Umenie a jedlo
Otv├írame ateli├ęry pre v┼íetky vekov├ę skupiny! V ├║tulnom priestore bezplatnej z├│ny gal├ęrie n├íjdete v├Żtvarn├ę pom├┤cky, n├ívody a in┼ípir├ície, ale aj oddychov├ę miesto, ktor├ę m├┤┼żete premeni┼ą na hrad ─Źi ob├Żva─Źku. Jar h├Żri farbami a ateli├ęr vonia od korenia. Pr├ş─Ćte si vytvori┼ą pr├şrodn├Ż vzorkovn├şk pln├Ż chut├ş, farieb a ┼ítrukt├║r do Otvoren├ęho ateli├ęru! In┼ípirujte sa a presk├║majte umeleck├ę diela v gal├ęrii in├Żmi zmyslami.
Miesto: Vodn├ę kas├írne, pr├şzemie, Ateli├ęr 1 a Ateli├ęr 2
­ččó┬á15.30 ÔÇô 16.00 Otvoren├í kni┼żnica
─î├ştanie z knihy Andrey Sedl├í─Źkovej Toyen: Prvn├ş d├íma surrealismu. Toyen patr├ş medzi najzn├ímej┼íie a najuzn├ívanej┼íie avantgardn├ę svetov├ę umelkyne. T├íto biografia slobodomyse─żnej maliarky a v├Żraznej osobnosti medzivojnovej avantgardy odkr├Żva doposia─ż nezn├íme fakty a sleduje hist├│riu mnoh├Żch jej obrazov, hoci sama o sebe ┼í├şrila mnoho m├Żtov.
Vstup z nádvoria SNG
Miesto: Kni┼żnica SNG
­ččó┬á16.00 ÔÇô 16.45 Zozn├ímte sa s dielom: Marko Bla┼żo: Cel├Ż ─Źlovek
Posledn├í mo┼żnos┼ą za┼żi┼ą v├Żstavu pred jej ukon─Źen├şm so sprievodn├Żm slovom. Poodha─żte skryt├ę v├Żznamy a osobit├║ poetiku v├Żnimo─Źn├ęho umelca s galerijn├Żm pedag├│gom SNG Petrom Pivodom.
Miesto: Vodn├ę kas├írne, 1. poschodie, s├íla I
­ččó┬á16.00 ÔÇô 18.00 B├íse┼ł na po─Źkanie
Pouli─Źn├Ż b├ísnik ┼áimon Ondru┼í v├ím so svoj├şm p├şsac├şm strojom vytvor├ş v├Żsti┼żn├Ż ver┼í priamo na telo.
Miesto: Nádvorie SNG
­ččó┬á16.30 ÔÇô 17.00 Otvoren├í kni┼żnica
─îitanie z knihy Gabriely Garlatyovej Maria Bartuszov├í. M├íria Bartuszov├í patr├ş medzi na┼íe najv├Żznamnej┼íie umelkyne. V knihe s├║ pop├şsan├ę jej autorsk├ę techniky a met├│dy, t├ęmy a my┼ílienky, ktor├ę boli dlh├Ż ─Źas nezn├íme. S├║─Źas┼ąou knihy s├║ aj eseje v├Żznamn├Żch zahrani─Źn├Żch autorov.
Vstup z nádvoria SNG
Miesto: Kni┼żnica SNG
­ččó┬á17.00 ÔÇô 17.45 Tri majstrovsk├ę diela
Kur├ítorka Katar├şna Bajcurov├í predstav├ş diela Antona Jasuscha, ─Żudov├şta Fullu, Zolt├ína Palugyaya v expoz├şcii Moderna. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nov├ę civiliza─Źn├ę v├Żzvy a spolo─Źensk├ę premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom ┼żili, a ak├Żm sp├┤sobom sa tieto skuto─Źnosti premietali do ich diel.
Miesto: Vodn├ę kas├írne ÔÇô 1. poschodie, s├íla VII
­ččó┬á17.30 ÔÇô 18.45 Cyriakova pr├şsaha
Pr├şbeh a v├Żpovede archeol├│gov, kur├ítorov a asistentov m├║zea, ktor├ş s├║ odhodlan├ş zachr├íni┼ą kult├║rne dedi─Źstvo nevy─Ź├şslite─żnej hodnoty ÔÇô starovek├ę zbierky N├írodn├ęho m├║zea v Aleppe po─Źas vojny v S├Żrii. Premietanie dokument├írneho filmu (Olivier Bourgeois, Andorra, 2021, 73 min.) v spolupr├íci s ICOM Slovensko, Modr├Żm ┼ít├ştom ÔÇô Ochrana dedi─Źstva v kr├şze a OZ Priatelia Bratislavy.
Miesto: Kinosála SNG
­ččó┬á18.00 ÔÇô 18.45 Traja hlavn├ş majstri
Kur├ítor Aurel Hrabu┼íick├Ż objasn├ş v├Żznam J├║liusa Kollera, Petra Barto┼ía a Stana Filka v kontexte v├Żstavy Umenie fantastick├ęho odhmotnenia. Ide o pr├şbeh konceptu├ílneho umenia na Slovensku, presnej┼íie jeho prvej, najd├┤le┼żitej┼íej f├ízy v obdob├ş 1963 ÔÇô 1972.
Miesto: Premostenie ÔÇô s├íla XI
­ččó┬á18.00 ÔÇô 20.00 Workshop 16+: Stretn├║ sa oko, vidli─Źka a pes na pracovnom stole…
ÔÇťZa vznik svojich najlep┼í├şch n├ípadov v─Ća─Ź├şm n├íhode. Na n├íhodn├Ż podnet sa za─Źn├║ naba─żova┼ą my┼ílienky, predstavy, spomienky na konkr├ętne obrazy. Pri tvorbe potom vyber├ím z tejto chaotickej hromady to, ─Źo sa mi najviac hod├şÔÇť, povedal na margo svojej tvorby Marko Bla┼żo. My sa t├Żmito princ├şpmi in┼ípirujeme a zist├şme ako sa d├í hravou kombin├íciou prvkov dosiahnu┼ą prekvapiv├Ż v├Żsledok a ne─Źakan├Ż v├Żznam. Ako z├íklad n├ím posl├║┼żia piktogramy nov├ęho naviga─Źn├ęho syst├ęmu SNG. Jeho tvoriv├ę vari├ície zreprodukujeme technikou linorytu pod veden├şm Romany Halgo┼íovej a Petra Pivodu z oddelenia galerijnej pedagogiky.
Workshop zah┼Ľ┼ła n├ív┼ítevu v├Żstavy s kr├ítkou aktivitou a n├ísledn├║ v├Żtvarn├║ ─Źinnos┼ą v ateli├ęri SNG.
Miesto: Empora, 1. poschodie Vodn├Żch kas├írn├ş
ÔÜí´ŞĆ┬áKapacita workshopu bola naplnen├í!ÔÜí´ŞĆ
­ččó┬á19.00 ÔÇô 19.45 Zozn├ímte sa s autorom
Rudolf Sikora pribl├ş┼żi svoje dielo Ohmat├ívanie hrobu II. (dar zo Zbierky Linea) v rozhovore s junior kur├ítorkou Kajou Jur─Źi┼íinovou. Rudolf Sikora, v┼íestranne zameran├Ż umelec, je jednou z hlavn├Żch post├ív s├║─Źasn├ęho konceptu├ílneho umenia na Slovensku, a v├Żznamnou osobnos┼ąou ─Źesk├ęho a slovensk├ęho v├Żtvarn├ęho umenia 20. storo─Źia.
Miesto: Foyer kinosály SNG
­ččó┬á20.00 ÔÇô 20.45 Umenie, ktor├ę zostalo
Kolekcia ÔÇô Medzin├írodn├ę bien├íle mlad├Żch v├Żtvarn├şkov Danuvius 1968. Kur├ítorsk├Ż v├Żklad Vladim├şry B├╝ngerovej. V├Żstava predstavuje dlh├ę roky nevystavovan├Ż (zabudnut├Ż) s├║bor diel, ktor├ę gal├ęria z├şskala z legend├írneho Medzin├írodn├ęho bien├íle mlad├Żch v├Żtvarn├şkov DANUVIUS 68, uskuto─Źnen├ęho za dramatick├Żch okolnost├ş po augustovej okup├ícii ─îeskoslovenska.
Miesto: Premostenie ÔÇô s├íla X
­ččó┬á20.00 ÔÇô 21.20 Pozor, pad├í SNG!
Premietanie dokument├írneho filmu o rekon┼ítrukcii Slovenskej n├írodnej gal├ęrie v r├ę┼żii Jany Durajovej a Leny Ku┼ínierikovej. ┼áialen├í horsk├í dr├íha pln├í politick├Żch ├║skal├ş, me┼íkaj├║cich povolen├ş a bojov so stavebn├şkmi priviedla riadite─żku gal├ęrie Alexandru viackr├ít k pochybnosti, ─Źi jej ├║silie m├í v├┤bec zmysel.
Miesto: Kinosála SNG
­ččó┬á20.00 ÔÇô 21.00 Koncert: GR├ťM
┼ávaj─Źiarske experiment├ílne kvarteto GR├ťM odohr├í v Slovenskej n├írodnej gal├ęrii jedine─Źn├Ż improvizovan├Ż koncert.
Miesto: Átrium SNG
­ččó┬á21.00 ÔÇô 21.45 Tri majstrovsk├ę diela
Kur├ítor Du┼ían Buran predstav├ş tri vybran├ę diela v expoz├şcii Sakr├ílne umenie. V─Ćaka tejto expoz├şcii objav├şte najvz├ícnej┼íie gotick├ę a barokov├ę obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej n├írodnej gal├ęrie, doplnen├ę o ikony a ma─żby eur├│pskeho umenia 16. ÔÇô 19. storo─Źia.
Miesto: Vodn├ę kas├írne ÔÇô 1. poschodie, s├íla VIII
­ččó┬á21.00 ÔÇô 23.00 AUSGANG studio: SPAWN POINT
─îo sa vyliahne z vaj├ş─Źka? Multimedi├ílna in┼ítal├ícia Radovana Drangu a Alexa Zelinu, pozost├íva z dvoch vrstiev. Fyzickej v priestore gal├ęrie a digit├ílnej v priestore virtu├ílnej reality. Projekt SPAWN POINT m├í amb├şciu otv├íra┼ą ot├ízky udr┼żate─żnosti a bud├║cnosti ┼żivota ako ho pozn├íme. Autori s├║ tvorcami, ktor├ş nevytv├íraj├║ ┼żivot ale stroje, ktor├ę prech├ídzaj├║ svojou vlastnou evol├║ciou.
Miesto: Átrium SNG
­čîÖ┬áProgram ostatn├Żch gal├ęri├ş a m├║ze├ş:┬áhttps://nmag.snm.sk/noc-muzei

Zdroj: www.facebook.com