Advertisement Advertisement

Svetový deň Zeme: Ako môžeme spolu s deťmi prispieť k ochrane našej planéty

Thumbnail
Kategórie:

Každý rok 22. apríla oslavujeme Svetový deň Zeme, ktorý nám pripomína dôležitosť ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja. Tento deň je ideálnou príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad tým, ako môžeme prispieť k lepšej budúcnosti našej planéty, a zároveň zapojili naše deti do ekologických aktivít.

História Svetového dňa Zeme

Svetový deň Zeme sa začal oslavovať v roku 1970 v Spojených štátoch amerických, vďaka iniciatíve senátora Gaylorda Nelsona Odvtedy sa tento deň stal medzinárodným sviatkom, ktorý si pripomína viac ako 140 krajín sveta. Cieľom je zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch a motivovať ľudí k aktívnemu zapojeniu sa do ochrany životného prostredia.

Ako môžeme osláviť Svetový deň Zeme s deťmi?

Existuje mnoho spôsobov, ako môžeme spolu s deťmi osláviť tento významný deň a zároveň ich naučiť dôležitosti ochrany našej planéty:

  1. Vysádzanie stromov a rastlín: Spoločne s deťmi môžeme vysadiť strom alebo kvety v záhrade či na verejnom priestranstve. Týmto spôsobom prispievame k zlepšeniu kvality ovzdušia a vytvárame príjemné prostredie pre všetkých.
  2. Čistenie okolia: Organizovanie čistiacej akcie v okolí, kde žijeme, je skvelým spôsobom, ako deti naučiť dôležitosti udržiavania čistoty a ochrany prírody. Môžeme zbierať odpadky v parku, pri rieke alebo na turistických chodníkoch.
  3. Recyklácia a tvorenie: Vysvetlite deťom, ako správne triediť odpad a prečo je recyklácia dôležitá. Môžeme tiež spolu vytvárať rôzne umelecké diela z recyklovaných materiálov, čím podporíme ich kreativitu a ekologické myslenie.
  4. Vzdelávacie aktivity: Prečítajte si s deťmi knihy o prírode a životnom prostredí, pozrite si dokumentárne filmy alebo navštívte ekologické výstavy a múzeá. Tieto aktivity pomôžu deťom lepšie pochopiť, prečo je ochrana Zeme dôležitá.

Pre lepšiu budúcnosť Zeme je digitálny edukačný projekt, v ktorom sa dozviete tie najdôležitejšie informácie o klimatickej zmene, ochrane životného prostredia, o udržateľnosti a veľa zaujímavostí o našej planéte. Je zadarmo pre všetkých žiakov a učiteľov. Kurzy Pre lepšiu budúcnosť Zeme 1. a 2. sú určené žiakom 4.- 6. ročníka. Kurz Pre lepšiu budúcnosť Zeme 3 je určený žiakom 6.-8. ročníka. Kurz Pre lepšiu budúcnosť Zeme 4 je určený žiakom 6.-9. ročníka.

Dotazník k ekologickej stope nájdete TU 

Viete ako dlho sa rozkladajú obaly v prírode ? 

Ohryzok z jablka sa rozkladá len niekoľko týždňov, ale šupky z pomarančov a banánov aj niekoľko mesiacov až rokov. Nehovoriac o chemikáliách, ktorými sú postrekované. Tie sa pri rozklade dostávajú do pôdy.

Vlnené ponožky sa rozkladajú približne jeden rok. Pomarančovým šupám to trvá jeden až dva roky. Vedel/a si ale o tom, že žuvačka sa v prírode rozkladá až 5 rokov? V takom Singapure sú žuvačky od roku 2004 práve z tohto dôvodu zakázané. A nielen žuvačky. Všade nájdeš prísne zákazy odhadzovania odpadu mimo kontajnerov na to určených. V metre je dokonca zakázane konzumovať jedlo. Za porušenie prísnych zákazov vás tam čaká mastná pokuta. Za takú odhodenú žuvačku zaplatíš aj 600 eur. Napríklad sklo sa v prírode rozkladá 4000 rokov a viac. Prírode však neškodí tak, ako rozkladajúce sa plasty. A navyše, je možné ho recyklovať temer donekonečna.

Tu je niekoľko príkladov ako dlho trvá prírode rozložiť niektoré druhy odpadov:

 

Svetový deň Zeme je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad naším vzťahom k prírode a urobili konkrétne kroky k jej ochrane. Zapojenie detí do ekologických aktivít je dôležité, pretože práve oni sú budúcimi strážcami našej planéty. Spoločne môžeme prispieť k lepšej budúcnosti pre všetkých.

 

Zdroj: www.triedime.sk

Podobné články