Advertisement Advertisement

ŠPONGIA – súťaž v programovaní pre žiakov základných a stredných škôl

Thumbnail
Kategórie:

V súťaži sa hodnotí predovšetkým hrateľnosť, grafika, zvuk, nápad, propagácia ale i technická vyspelosť či atmosféra hry.

„A tento rok Špongiu vyhral tím Untitled“, vyhlási muž pri katedre. Je november 2016 a za potlesku dopredu prichádzajú traja chlapci a jedno dievča. Potriasajú si ruky, sála z nich spokojnosť. Podídu k stolu plnému predmetov. Jeden chlapec si berie klávesnicu, ostatní sa tiež načahujú. Keď si sadnú medzi rovesníkov, doletí im ešte špongia. Symbolická hlavná cena súťaže Športové programovanie oči neodpudzujúcich grafických interaktívnych aplikácií. Do súťaže sa môžu základoškoláci a stredoškoláci prihlásiť ešte do 5. októbra 2017 na stránke ŠPONGIE, kde bude vyvesená aj téma tohoto ročníka, a kde sú aj informácie o odovzdaní programu. Starší sa môžu zúčastniť exhibične.

Účastníci, ktorých býva každoročne niekoľko desiatok, pochádzajú z rôznych škôl (základných, priemysloviek či gymnázií). Anino Belan, učiteľ matematiky a informatiky na Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnáziu, ktorého študenti súťaž iniciovali pred jedenástimi rokmi, vraví, že mladší žiaci nie sú znevýhodnení. Podľa jeho slov ich vraj netreba podceňovať. Ako príklad uvádza sekundánov, ktorí sa pred troma rokmi umiestnili z dvadsiatich tímov ako štvrtí.

Okrem skúsenosti s prácou v tíme a motivujúcom porovnaní sa s konkurenciou, môže účasť v súťaži viesť aj k pracovnej príležitosti. Juraj Pančík takto získal stáž v Google po tom, ako vylepšil hru Dungeon Madness zo súťaže.

Body sa prideľujú v kategóriách hrateľnosť, grafika, zvuk, nápad, propagácia, technická vyspelosť, dodržanie zadania a atmosféra hry. Mnohé tímy sa s grafikou skutočne vyhrajú, ako napríklad víťazný tím roku 2015, Nindža korytnačky, s hrou Loveless (záber z hry je na titulke). Výber jazykov je na účastníkoch. Obľúbený herný engine je napríkladUnity, ale deti môžu programovať aj v Scratch-i alebo v Pythone. Záverečné prezentácie a vyhodnotenie prebiehajú na ŠpMNDaG v Bratislave. Organizátori ŠPONGIEspolupracujú s firmou Bohemia Interactive.

Podobné projekty

Podobnou súťažou je Ludum Dare. Beží online od roku 2002. V súčasnosti sa jej zúčastňuje trikrát do roka niekoľko tisíc ľudí, ktorí vyvíjajú hru jeden až tri dni. Ak však hľadáte niečo osobnejšie a komornejšie, kde sa zvlášť deti môžu naučiť tvoriť, skúste ŠPONGIU.

Podobné články