Advertisement Advertisement

Škola nie je výchovný tábor. Riešte problémy žiakov efektívnejšie

Thumbnail
Kategórie:

Je tu pokračovanie úspešnej príručky pre učiteľov i rodičov, plná užitočných postrehov a tipov, ako efektívne riešiť problémové správanie žiakov v školách a dosiahnuť trvalé zmeny k lepšiemu.
Škola nie je výchovný tábor 2.

Zlé správanie žiakov v školách sa aj naďalej stupňuje. Prejavuje sa to nárastom narúšania školského poriadku v triede, od nevhodného správania žiakov cez prejavy neúcty voči učiteľom a školským zamestnancom až po zakázané používanie elektronických zariadení. Potrieb v oblasti správania je viac ako kedykoľvek predtým. Pre učiteľov je to šok a zažívajú omnoho viac stresov.

„Táto kniha sa obsahovo celkom odlišuje od prvej časti Škola nie je výchovný tábor. Nezameriavam sa na definovanie konkrétnych diagnóz a porúch, neselektujem príbehy podľa jednotlivých podobností. Idem ešte viac do hĺbky a zamýšľam sa hlavne nad prostredím, z ktorého dieťa pochádza,“ tvrdí autorka Mária Belešová.

Píše o rizikovom správaní žiakov, ktorí výrazne prekračujú povolené normy a stávajú sa tak kriminogénnymi činiteľmi ohrozujúcimi nielen seba, ale predovšetkým školský kolektív a spoločnosť ako takú. V tomto kontexte sa zamýšľa tiež nad tým, ako môže škola pristupovať k jednotlivým formám prejavov násilia a akú pozíciu zastáva v oblasti prevencie sociálno­ patologických javov.

Problematické správanie mladej generácie sa začína chápať ako fenomén, ktorý svojou narastajúcou intenzitou negatívne ovplyvňuje spoločenský život, a stáva sa tak jedným z kľúčových objektov pozornosti verejnosti.
Predovšetkým učitelia a vychovávatelia, ktorí sú každodenne nútení riešiť nejaký konflikt, odstraňovať alebo čo najviac eliminovať prejavy nevhodného správania. Sami však v mnohých prípadoch konštatujú, že výsledky ich práce nezodpovedajú vynaloženému úsiliu.

Aj pokračovanie Škola nie je výchovný tábor 2 autorka venuje všetkým učiteľom na rôznych stupňoch vzdelávania. Verí, že kniha osloví aj ostatných učiteľov, inú odbornú pedagogickú obec, školských a pedagogických psychológov, špeciálnych pedagógov, vychovávateľov, asistentov učiteľa, riaditeľov a zriaďovateľov škôl a školských zariadení, rodičov a študentov pedagogických smerov.

škola nie je výchovný tábor

Podobné články