Advertisement Advertisement

PÁL(Č)IVÝ PROBLÉM

Thumbnail
Kategórie:

Zápal močového mechúra sužuje najmä ženy, viac ako desatina ho prekoná každoročne. Zápal močového mechúra (cystitída) je jedným z ochorení, za ktoré sú zodpovedné najmä baktérie. Preto sú na ich liečbu po odporúčaní lekára vhodné a potrebné antibiotiká. Existujú aj iné možnosti?

Young woman having painful stomach ache. Chronic gastritis. Stomach or menstrual cramps. Abdomen bloating concept.

Odborníci z Európskej urologickej asociácie sa na jednom zo svojich kongresov zamýšľali nad možnosťami liečby a prevencie infekcií močových ciest. Na mníchovskej univerzite sa uskutočnila pilotná štúdia, do ktorej zapojili pacientky s nekomplikovanou akútnou infekciou močových ciest.  Nasadili im tradičný rastlinný liek s výťažkami zemežlče, ligurčeka a rozmarínu. Po ukončení týždňovej liečby fytofarmakom nenastala u žiadnej pacientky recidíva. Urológovia to považujú za potvrdenie odborného názoru, že rastlinný liek s účinným zložením (extrakty z vňate zemežlče, koreňa ligurčeka a z listov rozmarínu) predstavuje účinnú a bezpečnú možnosť terapie pri akútnych nekomplikovaných infekciách močových ciest.

V prípade sporadických akútnych cystitíd (zápalov mechúra) je však nasadenie antibiotík často nutnosť, aby došlo k rýchlemu zmierneniu nepríjemných príznakov a k úľave od bolesti, pálenia či rezania. Ak ich lekár predpíše, je nanajvýš potrebné:

– poctivo využívať celú dávku (3-10 dní), aj ak sa už cítite subjektívne dobre

– lieky brať pravidelne, nevynechávať jednotlivé dávky a neposúvať čas medzi užitím jednej a druhej dávky

– nešetriť si antibiotiká na „horšie časy“, ale ani samovoľne nesiahnuť po „zvyškoch“ ATB liečby iného člena rodiny…

– k antibiotikám vždy pridať živé priateľské baktérie (probiotické kmene)

– dať si vždy pozor na interakciu s jedlom, nápojmi či alkoholom

Cieľom teda nie je vyhýbať sa užívaniu antibiotík. Obzvlášť pri opakujúcich sa infekciách močových ciest je však potrebné ich výber dôkladne a individuálne zvážiť. Častým užívaním antibiotík sa selektujú rezistentné kmene baktérií. Je na mieste zamyslieť sa aj nad alternatívnymi možnosťami. Ako nanajvýš vhodné a účinné sa pri liečbe akútnych infekcií močových ciest opäť ukazuje využitie fytofarmaka (rastlinného lieku), tentoraz ako kombinácia s antibiotikom. Skúsenosti lekárov ukazujú, že takéto doplnenie antibiotickej liečby má pre pacientov významný prínos a prináša im rýchlejšiu úľavu od ťažkostí.

V lete bez zápalu

Zápaly močového mechúra nás ohrozujú najmä v lete. Častým vinníkom je baktéria E. Coli, v mokrých plavkách má doslova na ružiach ustlané. Pri tomto chúlostivom a bolestivom probléme sa spoľahnite na tradičný rastlinný liek Canephron. Používa sa pri miernych zápaloch močových ciest a obsahuje iba prírodné účinné látky, výťažky z troch bylín: z vňate zemežlče menšej, z koreňa ligurčeka lekárskeho a z listov rozmarínu lekárskeho. Vďaka prírodnému zloženiu sa môže užívať dlhodobo a vyznačuje sa minimom nežiaducich vedľajších účinkov. Na dôkladné preliečenie infekcií močových ciest väčšinou treba antibiotiká. Vtedy je Canephron vhodný ako súčasť podpornej liečby. O užívaní rastlinného lieku sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a pozorne čítajte pribalenú písomnú informáciu.

Mgr. Dana Krommelová

 

Zdroj: www.canephron.sk

Fotogaléria

Podobné články