Epidémia ovčích kiahní sa šíri najčastejšie začiatkom jari a leta. Inkubačná doba trvá 10 až 21 dní. Nevyžaduje si antibiotickú liečbu, preliečenie trvá zvyčajne 10 dní a cieľom je bezpečne prejsť obdobie ochorenia a mierniť jeho príznaky.
Čo sú ovčie kiahne?
Ovčie kiahne sa radia medzi infekčné ochorenia detského veku, pretože až v 90% prípadoch postihujú ovčie kiahne práve deti mladšie ako 10 rokov. Spôsobuje ho vírus patriaci do skupiny herpes vírusov. Sú veľmi nákazlivé a prichádzajú v epidemických vlnách, najčastejšie začiatkom jari a leta.
Aký je priebeh ochorenia?
Typické sú preň tri štádiá.
- Po infekcii nasleduje inkubačná doba 10 až 21 dní, počas ktorých dieťa nevykazuje žiadne príznaky.
- Následne dostane horúčku, zvyčajne strednú (do 38°C), niekedy sa môže pridružiť aj bolesť hlavy, únava, zažívacie problémy, nechutenstvo.
- V poslednom štádiu sa na koži objaví začervenanie, ktoré sa rýchlo rozvinie do mäkkých vezikúl obklopených červenou obručou. Majú priemer troch až štyroch milimetrov sú naplnené čírou tekutinou, podobnou kvapkám rosy, ktorá sa neskôr zakalí. Tieto pupienky sú sprevádzané silným svrbením. Erupcia sa môže vyskytnúť v niekoľkých po sebe nasledujúcich vlnách. Najprv sa vyskytuje na krku, hrudníku, žalúdku alebo chrbte a môže postupne pokrývať celé telo vrátane tváre, pokožky hlavy, vnútra úst a slizníc pohlavných orgánov. Výnimkou sú dlane a chodidlá.
Ako sa prenášajú?
Vírus ovčích kiahní je obzvlášť nákazlivý. Šíri sa priamym kontaktom s vezikulami alebo nepriamo cez znečistené predmety alebo povrchy. Prenáša sa aj dýchacími cestami, pri vdýchnutí kvapôčok slín vypustených nositeľom.
Infekcia sa je prítomná 2 až 4 dni pred objavením sa vyrážky a asi týždeň, kým pľuzgiere nezaschnú a nepokryjú sa chrastou.
Liečba kiahní
Ako pri každej vírusovej infekcii, ani na liečbu ovčích kiahní nie sú antibiotiká potrebné – pokiaľ nedôjde ku komplikáciám, ktoré hrozia predovšetkým vtedy, ak si dieťa škrabaním zanesie do vyrážky infekciu. Cieľom bežnej liečby je tak bezpečne prejsť ochorením a mierniť jeho príznaky: potlačenie horúčky, potlačenie vyrážok a zmiernenie ich svrbenia. Nápomocná je tiež aplikácia lokálneho antiseptika, ktoré zabraňuje sekundárnej infekcii vezikúl.
Kedy vznikajú jazvy po ovčích kiahňach?
Trvalé stopy po kiahňach hrozia vtedy, ak sú poškriabané a vytvárajú škvrny. Je preto veľmi dôležité povzbudzovať dieťa, aby odolávalo nutkaniu poškriabať sa na svojich léziách.
Tu je niekoľko tipov, ako sa dá zamedziť riziku jaziev:
- strihajte a pilníkujte dieťaťu nechty,
- na noc mu dajte palčiaky (alebo ponožky ako rukavice), aby sa neškriabalo,
- pravidelne si umývajte ruky (dieťa i dospelý, ošetrujúci),
- vyvarujte sa podmienkam, ktoré podporujú potenie (teplo zvýrazňuje svrbenie),
- uprednostnite sprchu pred kúpeľom a telo dôkladne avšak veľmi jemne osušte,
- používajte dermatologické mydlo a zvážte antiseptický roztok na určité oblasti s rizikom superinfekcie: napríklad na genitálnych léziách,
- dieťa obliekajte do voľného bavlneného oblečenia, aby ste znížili trenie na pokožke.
Pomôcť môže aj homeopatia
Homeopatický lekár sa zvyčajne zameria na liečbu každého symptómu. Najčastejšie predpíše vhodné homeopatiká na potlačenie horúčky, potlačenie vyrážok, zmiernenie svrbenia a následne ošetrí pľuzgiere, keď sa dostanú do štádia chrastavitosti. Zároveň odporučí lokálne antiseptiká, aby sa zabránilo sekundárnej infekcii vezikúl.
Homeopatická liečba ovčích kiahní v troch fázach:
Ako to už v prípade homeopatickej liečby býva, pacienti s tým istým ochorením môžu dostať rozdielne lieky, ktoré sa predpisujú podľa toho aké vykazujú príznaky, ako konkrétne ich telo na ochorenie reaguje.
- Začiatok ochorenia: sleduje sa či je začiatok ochorenia náhly a sprevádza ho prudké zvýšenie teploty, smäd a pacient sa nepotí. Alebo či je horúčka kolísavá so zvýšeným prekrvením hlavy a výrazným potením. Alebo či je nástup postupný s kontinuálnou horúčkou a výrazným smädom, či sa súčasne objavuje bolesť uší, výraznejšia vyčerpanosť, triaška a naopak absencia smädu.
- V rozvinutom štádiu ochorenia sa objavujú malé vezikuly: sleduje sa či je ich výskyt s čírym alebo so zakaleným hnisavým obsahom, podľa toho sa podáva ďalší z dvoch liekov.
- Fáza hojenia: zameriava sa na prevenciu komplikácií, urýchlenie hojenia erupcií a tvorby jaziev. Prevencia môže trvať po dobu 1 mesiaca a je dôležité kožu dočasne nevystavovať slnečnému žiareniu.
Informácie poskytla MUDr. Ivana Poradová, MBA., všeobecná lekárka pre deti a dorast.
Autor článku: Mária Halajová