Kika je obyčajné dievča z obyčajnej školy, ktoré miluje zvieratá, má super veľkého a otravného malého brata a hlavne tie najlepšie kamošky na svete. A píše si denník, ktorý zabáva deti po celom Slovensku. Teda, píše ho obľúbená slovenská autorka Zuzana Štelbaská, ktorej po knihách Nech už mám desať! a Nech už mám jedenásť! teraz vychádza vo vydavateľstve Albatros Media tretie a posledné pokračovanie bláznivej série Nech už mám dvanásť!
Kiku v predošlých dvoch dieloch najväčšie katastrofy vždy tesne obišli, na rozdiel od jej kamošiek. Samozrejme, prežívala to s nimi veľmi intenzívne, no ona sama zatiaľ nemusela ničomu priamo čeliť. A tak sa naskytá otázka, či to tak ostane aj v tretej časti? „Čo presne sa udeje, to neprezradím, aby som čitateľky a čitateľov neobrala o zážitok,“ hovorí Zuzana Štelbaská, no prezradila aspoň to, že okrem Bobina a Pani Cukríkovej sa v Kikinom živote úplne nečakane zjavia ďalšie zvieratá, ktoré poprehadzujú domáce pravidlá hore nohami. Do deja vstúpia nové postavy, iné z neho nadobro zmiznú a niektoré sa nečakane zmenia. „A veľká zmena čaká aj Kiku – bude mať dvanásť a s týmto vekom prichádzajú do života mladých podivnosti ako chlpy pod pazuchami – a na iných miestach -, vyrážky, mastné vlasy, čudný telesný puch a podobné radosti obdobia zvaného puberta!“ smeje sa Zuzana.
Rovnako sa na historkách z denníka smejú aj tisícky detí. Odkiaľ ich Zuzana má? „Niečo som zažila ja, niečo deti z môjho blízkeho okolia, plno udalostí je úplne vymyslených alebo je realita všelijako skombinovaná s výmyslami,“ odpovedá. „Sama som sa na mnohých situáciách zabávala, pretože ak boli inšpirované skutočnosťou, často boli spojené s výbuchmi smiechu, na ktoré sa nedá zabudnúť. Aj ťažké situácie, ktoré sa v knihe dejú, sú veľakrát opísané podľa reality. Dobre viem, ako si s nimi ani dospelí nevedeli poradiť, nie to ešte deti, preto sa mi v tomto zmysle písalo ľahko, keďže ich v knihách nijako nezľahčujem.“
Zuzana však dodáva, že písanie tejto série ju primälo k precíznej príprave. Aby mala dostatok nápadov a podkladov, pomedzi písanie kníh si robila množstvo poznámok a keď išla po ulici, poctivo počúvala deti a zapisovala si ich aktuálny slang či útržky rozhovorov.
„Bolo ich toľko, že som mala z čoho selektovať a nakoniec sa do textu dostala asi iba tretina. Samostatnú kapitolu tvoria Ďuriho hlášky – sú to všetko hlášky môjho syna Filipa z jeho raného detstva. Filip mal neuveriteľné poznámky a promptné, mimoriadne vtipné reakcie na hocičo. Už keď som si ich začala spisovať, vedela som, že ich raz niekde použijem, len som netušila, kde. Až prišla Kika… V tretej časti série je však Ďuri už príliš veľký na takéto detské hlášky, a to je vlastne dôvod, prečo so sériou končíme…“
Denníkovou formou písané knihy sú obľúbené nielen u dospelého publika, ale v ostatnom čase po nich s veľkou radosťou siahajú aj deti. Je to pre nich jednoduché, lákavé a zaujímavé. Zuzana vie, prečo: „Denník má kratučké kapitoly. Niekedy jeden deň rovná sa jeden riadok textu. Občas sa toho stane veľa naraz, čo je zase príjemná zmena, keď si po krátkych úsekoch môžeme prečítať dlhší text,“ myslí si slovenská spisovateľka. „Denník je aj ten najúprimnejší priestor na svete – kde inde ideme až na dreň, kde inde sme úprimne nekorektní, kde inde sa vyjadríme bez autocenzúry? No denníky iných ľudí sú pre nás tabu, aj keby sme veľmi chceli do nich nahliadnuť – je tu červená čiara. Denník je nedotknuteľný priestor, v ktorom nik cudzí nemá čo pohľadávať. Práve preto môže byť knižný denník lákadlom – prekračujeme zakázanú hranicu a hľadíme do života iných, sledujeme, čo zažívajú, aké majú vzťahy a hlavne, čo si o všetkom myslia a čo pri tom cítia. A to býva veľmi lákavé.“
Prvé dve knihy o Kike a jej kamarátoch s podarenými ilustráciami špičkového českého umelca Tomáša Kopeckého mali na Slovensku veľký úspech, mnohé deti sa už nevedia dočkať tretieho dielu. „Priazeň čitateliek a čitateľov ma veľmi teší, som rada, že ich moje príbehy bavia a zaujímajú,“ dodáva Zuzana Štelbaská.
BEZPEČNÉ OBJATIE – POVINNÉ ČÍTANIE PRE KAŽDÉHO RODIČA
Vychovať v dnešnej náročnej dobe sebavedomé deti schopné naplniť svoj potenciál nie je jednoduché, poznajú to isto všetci rodičia. Terapeutka a odborníčka na výskum vzťahovej väzby Eli Harwood vo svojej bestselerovej publikácií Bezpečné objatie tvrdí, že najdôležitejšie je vzájomné puto. Kniha Bezpečné objatie získala cenu za výnimočný literárny prínos v oblasti detskej psychológie od The Institute of Child Psychology a teraz vychádza aj v slovenskom jazyku vo vydavateľstve Albatros Media na značke Lindeni.
V každodennom kolotoči rodičovstva je ľahké stratiť zo zreteľa širšie súvislosti: ako položíme základy, ktoré pomôžu deťom vyrásť v sebaistých, starostlivých a schopných ľudí? Harwood tvrdí, že kľúčovou ingredienciou je vzájomné puto. Keď deti počúvame, vnímame a podporujeme, začnú fungovať všetky ostatné rodičovské tipy a triky. Kniha Bezpečné objatie rodičom objasňuje, ako môže teória vzťahovej väzby pomôcť našim deťom učiť sa efektívne komunikovať a prosperovať. Jednoducho, ako zdravá vzťahová väzba podporuje v deťoch empatiu, sebadôveru a odolnosť. „Je to komplexný návod pre rodičov, ktorí chcú vychovať emocionálne zdravé deti s bezpečnou citovou väzbou. Povinné čítanie pre každého rodiča,“ myslí si magistra pedagogiky Alyssa Blask Campbell, autorka aj na Slovensku dobre známej knihy Malí ľudia, veľké emócie. Autor ďalšej rešpektovanej príručky The Whole-Brain Child, vedec a lekár Daniel J. Siegel dodáva: „Eli Harwood učí základy citovej väzby, ktoré môžu rodičom pomôcť byť prítomní spôsobom, ktorý deťom umožní vytvoriť si s nimi bezpečné puto.“
Kniha naučí rodičov, ako si so svojimi deťmi vybudovať celoživotné spojenie, dôveru a otvorenú komunikáciu prostredníctvom výchovy zameranej na vzťah. Hoci existuje nespočetné množstvo štúdií o tom, ako štýly citovej väzby ovplyvňujú naše partnerské vzťahy, Bezpečné objatie je prvá kniha, ktorá túto tému preformulovala pre rodičov a opatrovateľov detí. Licencovaná terapeutka a uznávaná odborníčka na výskum citovej väzby Eli Harwood osvetľuje vedu, ktorá skúma našu vrodenú potrebu vytvárať si vzťahy, a pomáha nám túto schopnosť využiť ako jediný rodičovský prístup s trvalým účinkom. Jej verní nasledovníci – ktorých počet sa blíži k miliónu – si obľúbili jej prístupný štýl, ktorý každému pomáha vytvárať si so svojimi deťmi pevné a láskyplné vzťahy. Tie sú základom pre rozvoj odolnosti, sebadôvery a schopnosti budovať blízke vzťahy v budúcnosti.
„Nemôžete postaviť strechu bez toho, aby ste najprv vytvorili pevné základy a múry. Bezpečné objatie vám pomôže vybudovať základ, na ktorom môže vyrásť zdravá rodina. Toto je rodičovská príručka, ktorú všetci potrebujeme,“ tvrdí klinická psychologička Rachel Samson.
Kniha, ktorá pokrýva každú etapu rodičovstva – od novorodencov až po dospelé deti –, vás naučí jednoduché a reálne stratégie, ako:
- si vytvoriť bezpečnú vzťahovú väzbu so svojimi deťmi tým, že uprednostníte vzájomné spojenie pred kontrolou
- získať prehľad a zručnosti, ktoré vám pomôžu zvládnuť zložité chvíle rodičovstva
- uzdravíte neisté vzorce, ktoré ste zdedili po predchádzajúcich generáciách
- nastavíte deťom jasné hranice a dodržiavate ich s citom a porozumením
- sebaisto uvoľniť opraty vplyvu, keď sa deti postupne osamostatnia
„Eli Harwood prináša na jednej strane nákazlivú energiu, na druhej zraniteľnosť a nový pohľad bez hanenia alebo obviňovania. Bezpečné objatie nie je len praktický a použiteľný návod, ale aj vedecky podložená a zábavná kniha na čítanie,“ pochvaľuje si hollywoodska herečka a držiteľka dvoch Oscarov Hilary Swank. Je mamou dvojičiek, pri ktorých sa stala aj rozprávačkou príbehov a je fanúšičkou filozofie Eli Harwoodovej.
„My nepilotujeme lietadlo nášho dieťaťa. Nemôžeme ovládať každý aspekt jeho cesty alebo trasy letu. Našou úlohou je sprevádzať ho, nie kontrolovať, a sústrediť sa na to, čo môžeme ovplyvniť – naše správanie, naše reakcie a náš príklad,“ dodáva samotná Eli Harwood.
Zdroj: www.albatrosmedia.sk