Advertisement Advertisement

Geometria či telocvik: úrazov v školách neubúda

Thumbnail
Kategórie:

Školský blázinec: Ako sa deti môžu zraniť pri telocviku, ale aj na matematike

Najčastejšie úrazy detí v škole: zraniť sa môžu aj na matematike

Loptové hry, nožnice aj kružidlo – možné nástrahy číhajúce na každého školáka. Počas školského roka dôjde k viac ako 40-tisícom úrazov v školách, vyplýva to z údajov Českej školskej inšpekcie. Väčšina z nich (takmer dve tretiny) sa odohrá na základných školách, na stredných školách už o polovicu menej a škôlky predstavujú asi len 3 % záznamov. Najrizikovejšiu skupinu tvoria deti vo veku medzi 10-15 rokov.

Ako ošetriť rôzne druhy úrazov, ktoré sa v škole stávajú najčastejšie? A čím všetkým sa môžu vaši školáci poraniť? Aby vás žiadna situácia neprekvapila, prinášame zopár praktických rád a tipov:

Úrazy počas prestávok, ale aj na hodinách geometrie

Pokiaľ ide o rôzne typy poranení a úrazov, na základných a stredných školách jednoznačne vedie telocvik. Rizikovými sú však aj hodiny geometrie či pracovné alebo výtvarné činnosti. Počas nich dochádza najmä k poraneniu kružidlom, nožnicami, ale aj ostrým listom papiera. Školské knihy úrazov tak skrývajú záznamy od bežného porezania papierom až k vážnym poraneniam oka pri neopatrnej manipulácii s písacími či rysovacími potrebami. Sú to práve prestávky, počas ktorých sa stane až pätina všetkých úrazov. Na stredných odborných školách sú časté úrazy počas praktickej výučby. Zatiaľ čo žiaci základných škôl si najčastejšie porania ruku či nohu pri športe, v materských školách sa zas riešia ľahké úrazy hlavy spôsobené nešikovnosťou menších detí.

Ako ošetriť poranenia?

Práve telocvik, najmä rôzne tímové hry, sú pre mnohé deti najzábavnejšou časťou výučby, ktorá im zároveň pomáha zlepšiť potrebnú fyzickú kondíciu. Riziko, okrem detskej neopatrnosti, lôpt alebo florbalových hokejok, predstavuje aj tartan či iné vonkajšie povrchy, o ktoré sa dieťa ľahko popáli alebo odrie. Nezabudnite, že každá rana musí byť dôkladne vyčistená – v prípade, že sa v nej nachádzajú nečistoty, opatrne ich vymyte. Spálené miesta určite neošetrujte olejmi, pretože držia teplo – naopak, snažte sa ich schladiť a udržovať vlhké.

Či už deti prídu domov s odreninami z telocviku, alebo naháňačky počas prestávky, v každom prípade v lekárničke určite oceníte sprej, ktorý im pomôže s akoukoľvek boliestkou. Stačí ho aplikovať na čistú ranu a odreniny, spáleniny či drobné ranky sa behom pár sekúnd upokoja. „Ak je miesto poranenia väčšie, alebo sa tvoria pľuzgieriky, použite napríklad Bionect Control Spray a potom miesto prekryte sterilným obväzom. Ošetrenie opakujte 2x denne. Keďže sú rany náchylné na tvorbu infekcií, je nutné pravidelne meniť náplasti či obväzy a udržiavať miesto v čistote,“ popisuje farmaceutka Marie Bartošová.

Oslobodenie od telesnej výchovy nie je riešením, varujú odborníci

Podľa Českej školskej inšpekcie aj odborníkov môže za vysoké čísla úrazov v školách nielen to, že žiaci sú po pandémii covid-19 menej obratní – problém s nedostatkom pohybu u detí je omnoho širší. Úrazy nielen na školách iba potvrdzujú priamu súvislosť s ich pohybovými schopnosťami, pohybovou gramotnosťou a telesnou zdatnosťou. Práve preto sa dnešným deťom môžu stať osudnými aj loptové hry.

Mnoho rodičov sa úrazov svojich ratolestí obáva natoľko, že im v dobrom úmysle vybaví úplné oslobodenie od telesnej výchovy. To je ale podľa odborníkov ten najhorší krok. Jednou z možností namiesto oslobodenia od telesnej výchovy je dojednanie individuálneho úrazového alebo životného poistenia, z ktorých môžu čerpať poistné plnenie za ujmu na zdraví vzniknutú v škole alebo na školskej akcii. „Deťom starším ako osem rokov sa odporúča zriadenie poistenia zodpovednosti, ktoré hradí škodu pri neúmyselných škodách vzniknutých priamo v škole, ako aj pri škodách na akciách organizovaných školou mimo budovy – ako napríklad rozbité okná či poškodenie zapožičaného počítača,“ odporúča rodičom Eva Svobodová, tlačová hovorkyňa Uniqa poisťovne.

Fotogaléria

Podobné články