Do čoho investovať, ako sa rozhodovať pri kúpe, ktoré hračky môžu mať najväčší prínos pre vaše dieťa, si povieme v našom článku.
Starostlivo vyberajte materiál
V dnešnej záplave hračiek, ktoré ponúkajú hračkárstva a e-shopy je veru ťažké sa vyznať!
Pri výbere hračky skúste na chvíľu odsunúť bokom kritérium ceny, a zamyslieť sa nad výberom materiálu, z ktorého je hračka vyrobená. Najmä u úplne malých detí, ktoré dávajú všetky hračky do úst, ktoré sú ich prvými zmyslovými receptormi je toto kritérium veľmi dôležité. Vyberajte hračky, ktoré sú certifikované a bezpečné.
Uprednostnite prírodné materiály, ktoré sú jednak príjemnejšie na dotyk, ale poskytujú aj množstvo zmyslových, hmatových podnetov dieťatku. Je to aj v duchu montessori pedagogiky, ktorá prírodu a prírodné materiály považuje za najinšpiratívnejšie podnety pre vývin dieťaťa.
V mnohých ohľadoch sú aj bezpečnejšie, než plastové hračky, ktoré môžu obsahovať rôzne nebezpečné a toxické zložky. Pri výbere plastových hračiek obzvlášť dbajte na reputáciu výrobcu, vyberajte od osvedčených dodávateľov. Zamerať sa môžete i na silikónové hračky či na hračky z prírodného kaučuku, ktoré sú bezpečné aj pre najmenšie deti.
Na výber je množstvo krásnych a podnetných textilných a drevených hračiek, využiť môžete aj ponuku hračiek z pevného kartónu, a u starších detí aj tvorivé hračky z papiera.
Poobzerajte sa vo svojom okolí a na internete – mnoho malých remeselných tvorcov v Čechách a na Slovensku vytvára nádherné hračky. Podporíte tým nielen tvorcov vo svojom okolí a ušetríte aj našu prírodu skrátením trasy prepravy, ale môžete vyberať aj z hračiek, ktoré sú typické pre náš región a vášmu dieťatku tak sprostredkujú i kus našej histórie. Drevený koník, kuša či prak, handrová bábika alebo háčkované zvieratko prinesú kopu radosti, a môžu sa stať rodinným dedičstvom, ktoré poputuje ďalej pre ďalšie generácie.
Chvála dreva
Možno drevené hračky nie sú také variabilné a nápadité, nemajú najmodernejší dizajn, nevydávajú zvuky a nesvetielkujú, ako tie plastové, ale prinášajú do detskej izby množstvo benefitov.
Prírodné drevo je netoxické a prirodzene antibakteriálne – vedci potvrdili, že zabraňuje rastu a rozmnožovaniu mikroorganizmov, a dokonca dokáže čistiť ovzdušie od mikroorganizmov, ale aj od škodlivín, ktoré sa uvoľňujú z okolia či rôznych čistiacich prostriedkov.
Pri zariaďovaní detskej izby je teda prínosné vyberať drevený nábytok, ale aj drevené hračky. Ideálne bez ďalšej povrchovej úpravy vo forme lakovania či farbenia.
Návrat prírodných materiálov do našich obydlí v poslednej dobe je určite veľmi pozitívny – ich textúra na nás pôsobí antistresovo, naše telo vníma, že pochádzajú z prírody, a preto navodzujú stav bezpečia a relaxácie, sú to totiž známe podnety pre nervový systém, ktoré pozná po stáročia. Takéto prostredie je vizuálne príťažlivé, upokojujúce, pomáha dieťaťu sústrediť sa.
Drevo ako materiál poskytuje aj príjemné hmatové a čuchové podnety. Nemenej dôležité je, že drevo je obnoviteľný a udržateľný materiál, ktorý nevytvára nadbytočný odpad.
Prínosy pre detskú hru
V neposlednom rade môže byť prínosom i pre samotnú detskú hru. Zdanlivo jednoduché hračky ožívajú pod rukami detí, podporujú kreativitu a fantáziu, rozvíjajú rôzne možnosti hrania sa. Nie sú zbytočne zaťažené funkciami – dieťa nie je rozptyľované množstvom svetielok a zvukov, nie je rušené vo svojej koncentrácii.
Drevené hračky tiež podporujú hmatovú citlivosť a motorické zručnosti. Nevyjdú tak rýchlo z módy, ako napríklad postavičky aktuálnych filmových hrdinov, nepoškodia, nerozbijú sa tak rýchlo ako niektoré plastové hračky.
Aj keď už možno drevené hračky nebudú také príťažlivé pre staršie deti, i medzi drevenými hračkami nájdete množstvo didaktických hračiek a hier, ktoré podporia logické myslenie, priestorovú predstavivosť či trpezlivosť.
Tak čo myslíte, oplatí sa investícia do hračiek z prírodných materiálov?