Advertisement Advertisement

Ako pomôcť planéte?

Thumbnail
Kategórie:

Život na Zemi ohrozujú výfukové plyny áut, továrne, vandali v lesoch, odpadky v riekach. Pre život na Zemi je dôležitý čistý vzduch a čistá voda. Znečistenie vzduchu ničí ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem. Vypúšťanie škodlivých plynov do ovzdušia zapríčiňuje otepľovanie a topenie ľadovcov. Tým hrozí stúpanie hladín morí a záplavy. Znečistené rieky a vody spôsobujú, že zvieratá hynú. Tomuto všetkému by sme mohli zabrániť. AKO?

Ako pomôcť proti znečisťovaniu a zachrániť planétu?

Napríklad aj tým, že budeme tvoriť menej odpadu. Počuli ste niekedy už o pojme „Zero Waste“ teda v doslovnom preklade „Nulový odpad“ prípadne „Život bez odpadu?“ Bolo by vhodné si na úvod povedať čo je to Zero Waste, ako takýto životný štýl funguje a aká je vlastne filozofia produkovania čo najmenej odpadu. Medzinárodna aliancia pre život bez odpadu (Zero Waste International Alliance, ZWIA) používa túto definícu:

„Zero Waste (nulový odpad) je etický, ekonomický, efektívny a vizionársky cieľ, ktorý má viesť ľudí k zmene ich životného štýlu a postupov tak, aby napodobňovali udržateľné prírodné cykly, kde sú všetky vyradené materiály navrhnuté tak, aby mohli byť znovu použité.
Zero Waste znamená navrhovanie a používanie výrobkov a procesov takým spôsobom, aby sa systematicky znižoval objem a toxicita odpadu a materiálov, šetrili a obnovovali sa všetky zdroje a nedochádzalo k ich spaľovaniu či zakopávaniu.
Realizácia a dodržiavanie pravidiel Zero Waste odstráni všetky úniky škodlivín do pôdy, vody alebo vzduchu, ktoré by ohrozovali zdravie planéty, ľudí, zvierat alebo rastlín.“

zerowaste_zero_waste_bezodpadu_bez_odpadu_slovenko_kamsdetmi_bratislava_planeta_greenplanet_ecozivot_ekologia_clanok

Aké sú výhody Zero Waste?

Zero waste podporuje nielen opätovné využívanie výrobkov a ich recykláciu, ale hlavne prevenciu v tvorbe odpadu a návrhy produktov, ktoré zohľadňujú celý životný cyklus výrobku. Projekty Zero waste usilujú o zníženie spotreby materiálu, použitie recyklovaných materiálov, použitie bezpečnejších materiálov, dlhšiu životnosť produktu, opravu a jednoduchú demontáž na konci životnosti. Zero waste výrazne podporuje udržateľnosť tým, že chráni životné prostredie, znižuje náklady a vytvára dodatočné pracovné miesta pri riadení a nakladaní s odpadmi späť do priemyselného cyklu. Stratégia Zero Waste ako nulového odpadu sa môže uplatňovať na podniky, komunity, priemyselné odvetvia, školy alebo domácnosti.

Ďalšie výhody

Zástancovia Zero waste navrhujú ďalšie výhody:

  • Šetrenie peňazí. Keďže odpad je znakom neefektívnosti, zníženie nákladov môže znížiť náklady.
  • Rýchlejší pokrok. Stratégia Zero waste zlepšuje výrobné procesy a zlepšuje stratégie environmentálnej prevencie, ktoré môžu viesť k väčším, inovatívnejším krokom.
  • Podpora udržateľnosti. Stratégia Zero waste podporuje všetky tri všeobecne akceptované ciele trvalo udržateľného rozvoja – hospodársky blahobyt, ochrana životného prostredia a sociálne blaho.
  • Vylepšené toky materiálu. Zero waste stratégia používa oveľa menej nových surovín a neposiela odpadové materiály na skládky. Každý materiálový odpad by sa buď vrátil ako opätovne použiteľný alebo recyklovaný materiál, alebo by bol vhodný do kompostu.

Prečítajte si aj: 

12 návodov, ako si z bežného odpadu v domácnosti vyrobíte krásne dekorácie!

 

Čo môžem začať robiť inak? 

Prestať používať plastové vrecká a igelitové tašky.

Áno uznávame, že niekedy môže byť život bez vreciek či tašiek z plastov naozaj komplikovaný a žiaľ nula nikdy neznamená nula. Používanie týchto plastov sa dá, ale vždy zredukovať i preto ste si mohli všimnúť, že sa napríklad z vašeho miestneho supermarketu pomaličky vytrácajú a nahrádzajú ich robusné viac násobné použiteľné ťašky alebo ľanové vrecká. Trendom sa stávajú aj sieťky na ovocie a zeleninu z textilného materiálu.

Nakúpiť ich môžete napríklad na FRUSACK.COM

Skoncovať s používaním PET fliaš a jednorázovými pohármi.

Jednou z najjednoduchších, najekonomickejších a pre naše zdravie prospešných zmien, ktoré môžeme urobiť, je nosiť so sebou opakovane použiteľnú fľašu s vodou, ktorú si môžeme kdekoľvek doplniť.
Jednak tak dbáme o svoj pitný režim a nemusíme nakupovať nápoje v plastových obaloch, ktoré takmer vždy ihneď vyhodíme. Namiesto kávy so sebou, či z automatu si môžeme dopriať doma uvarenú kávu z uzatvárateľného termohrnčeka, či termosky. Nie je nič jednoduchšie, ako zero waste.

TIP: Niektoré kaviarne ponúkajú zľavu na nákup kávy so sebou pokiaľ si donesiete vlastný hrnček alebo napríklad KEEP CUP!

Naučiť sa nakupovať potraviny bez obalov.

Zvážte koľko surovín z vášho nákupného zoznamu sa dajú zohnať aj inde ako v super markete. Máte vo vašej blízkosti tržnicu? Kvalitného mäsiara? Neváhajte ich navštíviť a na váš nákup si kludne zoberte prútený košík alebo viac použiteľné sieťovinové či ľanové tašky.

TIP: V Bratislave odporúčame navštíviť Zero Waste obchod s kaviarňou U Dobrožrúta a pre čerstvú zeleninu sa vyberte do Fresh Marketu.

Nevyhadzujte, opravujte!

Pokazila sa vám chladnička, práčka, či iný spotrebič? Nemusíte hneď kupovať nový. Radšej skúste zavolať miestneho opravára. Opraviť sa dá veľa vecí aj doma. Či už zalepiť topánky, vymeniť zips, či skryť dieru na oblečení nášivkou, ktorá môže mať aj elegantný vzor.
Prechádzajte vzniku odpadu tým, že predĺžite jeho životnosť. Zero waste sa mnohokrát oplatí aj finančne.

Využite z potravín maximum.

Kompostujte.

Najjednoduchšie to majú ľudia žijúci v rodinných domoch so záhradami, kde je dostatok priestoru na umiestnenie kompostu. Avšak v súčasnosti je možné kompostovanie hoci aj v interiéri bytu a kompostéry sa menia na dizajnové kúsky. Umiestnite váš kompostér vedľa vášho koša na recyklovanie alebo na balkón a keď bude pripravený môžete s ním napríklad pohnojiť paradajky, ktoré si sami vypestujete.

Darujte ľudom v núdzi.

Oblečenie, potraviny, nábytok, spotrebiče. ˇŽije medzi nami mnoho ľudí bez domova, ktorých denne stretávame na ulici alebo poznáme niekoho z nášho okolia, komu by sme mohli pomôcť.
Pomôcť a darovať môžete i vďaka rôznym nadáciám či občianskym združeniam.

TIP: V Bratislave odporúčame Občianske združenie Vagus

Podobné články