Sviatok svätého Valentína

Thumbnail
Kategórie:

Ako vznikol tento sviatok a aký je jeho pôvod? Zároveň objavte tipy, ako potešiť svoju polovičku originálnym darčekom, ktorý nie je potrebné kupovať. Bude o to cennejší 🙂

Sviatok svätého Valentína – 14.2.

pôvod tohto sviatku sa viaže s menami troch svätcov – martýrov. Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým bol biskup z Iteramny, no o týchto dvoch je len veľmi málo zmienok. Najviac zápisov spojených so vznikom tohto sviatku je práve o treťom Valentínovi.

Jeho príbeh sa odohrával v 3. storočí nášho letopočtu a koluje o ňom veľa legiend. Vo všetkých verziách bol rodeným Rimanom a roku 203 bol zvolený biskupom v Terni. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá rozpráva o kňazovi žijúcom za vlády cisára Claudia II. Claudius bol typ panovníka, ktorý rád viedol vojny a mal dobyvateľskú povahu. Rímsky ľud ale toto nadšenie nezdieľal, obzvlášť muži, ktorí sa snažili vyhnúť vstúpeniu do vojska. Claudius mal v tejto problematike jasno – vedel, že muži nechcú opúšťať svoje rodiny kvôli jeho bojom, a práve to bol dôvod prečo zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme.

Valentín však napriek cisárovmu zákazu zamilované páry tajne sobášil. Keď na to cisár prišiel, Valentína dal uväzniť, obvinil ho z nekalých praktík a dňa 14. februára ho dal popraviť.

Počas svojho uväznenia sa Valentín zamiloval do dcéry jedného z väzenských dozorcov a napísal jej milostný list. Podľa legendy bol práve toto počiatok “Valentíniek“ a podoby, v ktorej ich poznáme dodnes.

Od tých dôb sa tento sviatok rozšíril snáď do každého kúta sveta. Zaľúbení si vymieňajú navzájom papierové kartičky – Valentínky, rôzne darčeky s motívom srdiečok, poprípade ho oslávia nejakou romantickou večerou, pri ktorej nesmie chýbať ani kytica kvetov pre milovanú Valentínku.

8 TIPOV na skvelý darček pre mamičku na Sviatok svätého Valentína

1. Doprajte ráno mamičke možnosť vyspať do ružova.

woman-g69200929f_640

2. Tatinkovia spolu s deťmi pripravia maminke raňajky do postele.

breakfast-gaa979502f_640

3. Čo by ste povedali na veľmi netradičný darček vo forme zamilovanej mandaly. Vedeli ste, že dokonalosť a rovnováhu predstavuje mandala? Na prednej strane je kolorovaný ornament zložený z červených srdiečok smerujúcich ku krištáľovému stredu. Ideálny talizman, ktorý za vás vyjadrí najrôznejší formu lásky. Viac informácii v našom článku: Tipy na valentínske darčeky.

4. Darujte jej oddych vo forme výbornej knižky, pri ktorej zabudne na bežné starosti a aspoň na chvíľu si oddýchne čítaním. Venujte jej čas len pre seba, ktorý na regeneráciu tak veľmi potrebuje. Skvelý výber noviniek a tiež top bestsellery nájdete napríklad vo vydavateľstve Marenčin PT.

Ako slany karamel

Určite Vám odporúčame nové dielo od autorky bestsellerov Lucii Olrinkovej – Ako slaný karamel, kde sa dočítate o Eme, ktorá žije bežným stereotypným životom, kým nestratí prácu a nezačne pracovať ako gazdiná u neznesiteľného advokáta.

5. S deťmi vyrobte pre maminu srdiečkovú Valentínsku dekoráciu. Nájdite staré fotky a urobte z nich „reťaz vašej lásky“ od prvého rande, svadbu, narodenie detí až po súčasnosť.

diy_2

6. Darujte jej rodinné tričko, ktoré ju zladí s celou rodinou! Rodinné tričká sú skvelé na každý deň, na rodinné fotenie, do mesta. Vyčarujete ním úsmevy na tvári celého okolia 🙂 Milý a tak nápaditý darček, ktorý si želá každá žena k svojmu sviatku. Veľký výber nájdete napríklad DADOO.SK.

7. Pripravte maminke domáci wellness v kúpeľni. Čo k tomu potrebujete? Zopár sviečok, penu do kúpeľa a obľúbenú relaxačnú hudbu.

woman-gdc8906404_640

8. Darčeková sada hodvábneho sprchového krému a parfumu poteší každú maminku od DULCIA natural. Darčeková sada úplne nového sprchového krému a parfumu je skvelým darčekom. Táto nádherná sada je skutočne ideálna aj vďaka krásnemu originálnemu baleniu. Vône sú imanentnou súčasťou našich životov. Sú všade naokolo nás. Každá vôňa v nás zanecháva emóciu, na ktorú sa viažu spomienky. Okrem emócií prinášajú vône aj účinky na úrovni fyzickej, ale aj psychickej pohody.

Alebo vyberte s rôznych denných a nočných pleťových esencií to pravé pre Vašu maminku!

Podobné články