Opäť sa nám blíži vlna horúčav a tropických nocí a nielen my dospeláci to horšie znášame, ale aj naši drobci
1. Obmedzte pobyt na priamom slnku
Deti do jedného roka by počas tropických dní nemali byť priamemu slnečnému žiareniu vystavené vôbec. S väčšími deťmi sa snažíme zdržiavať prevažne v chládku a počas obedňajšieho slnka by sme sa mali zdržiavať vo vnútri, prípadne v chládku. Najsilnejšie slnečné žiarenie je medzi 11-tou až 15-tou hodinou. Ak sa vyberiete na celodenný výlet, deti zdržiavajte v chládku, vždy natreté opaľovacím krémom a s pokrývkou hlavy.
2. Nechoďte von bez použitia opaľovacieho krému
Používajte krémy, či mlieka na opaľovanie s vysokými ochrannými faktormi určenými priamo pre deti. Ideálne sú vodeodolné krémy, ktoré treba dôkladne rozotrieť po celom tele.
3. Chráňte deťom hlavičku
Chráňte citlivé detské hlavičky ľahkým klobúčikom, či šatkou, a to aj pri pobyte vo vode. Obliekajte im tričká a šaty voľných strihov a príjemných materiálov – uprednostnite bavlnu, či iné prírodné materiály, najlepšie vo svetlých farbách.
4. Pravidelne dopĺňajte tekutiny
Nesmieme zabúdať na prísun tekutín a deťom ich podávame pravidelne počas celého dňa. Nikdy nečakáme, až keď sa dostaví smäd. Ako pre dospelých, tak aj pre deti, najlepšou voľbou je obyčajná voda, prípadne dojčenská voda, ktorú môžete občas prestriedať so šťavou z čerstvého ovocia. Fľašku čistej vody noste stále so sebou. Dojčené deti si vystačia s materským mliekom, pretože to obsahuje takmer 90 percent vody. Treba ich však častejšie prikladať, v opačnom prípade treba tiež podávať vodu medzi dojčeniami.
5. Čľapkajte sa s deťmi vo vode
Ak je dieťaťu príliš teplo, alebo máte pocit, že sa prehrialo, okúpte ho doma vo vlažnej vode, prípadne ho osprchujte. Okamžite sa mu uľaví. Väčším deťom postačí bazénik, kde sa osviežia. Nenechávajte ich však bez dozoru.
6. Zvoľte ľahšiu stravu
V horúčavách dieťaťu nepodávajte ťažké, mastné a príliš horúce jedlá. Všetkým a rovnako aj deťom v takomto období prospeje ľahšia a zdravšia strava s dostatkom sezónneho ovocia a zeleniny. Ideálne sú červené melóny. Ak sladkosť, tak uprednostnite suché keksy, prípadne ovocnú, alebo domácu zmrzlinu.
7. Nočný spánok
Odložte paplóny a hrubé prikrývky, postačí prikryť dieťa obliečkou, najlepšie z chladivého materiálu. Počas tropických nocí netreba deťom ani pyžamká, postačí bavlnené tielko.
8. Počas dňa nevetrajte
Snažte sa vetrať neskoro večer a počas noci, keď sa vzduch aspoň mierne ochladí. Počas dňa okná pozatvárajte a zatiahnite žalúzie.
9. Úpal nepodceňujte
Ak máte podozrenie na úpal, okamžite dieťa preneste do tmavšej a chladnejšej miestnosti. Uvoľnite mu odev a podávajte mu po dávkach vodu. Je vhodné sprejovať pokožku vodou, čím sa mierne schladí. Nikdy nesmiete dieťaťu spôsobovať teplotný šok. Úpal sa môže prejaviť aj zvýšenou teplotou, malátnosťou, vracaním, bolesťou hlavy, suchou červenou pokožkou a podobne. V každom prípade treba dieťa zaviesť k lekárovi.