Február v Bibiane

Adresa BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti Panská ul. 41, 815 39 Bratislava Email bibiana@bibiana.sk Telefón + 421 2 20 467 131 Web www.bibiana.sk

Dátum, čas a miesto aktivity: 14. 12.2023 – 11. 2. 2024, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Výstava v kufríku

Stručný popis aktivity: Ako sa tvorí výstava? Ako sa skladá? Výstava, ktorá poodhaľuje zákulisie BIBIANY. Prehliadka originálnych modelov a makiet z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti.  Počas víkendov a školských prázdnin pripravuje BIBIANA úvod výstavy s lektorom každú hodinu.

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 14. 12.2023 – 11. 2. 2024,  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Ako vzniká výstava

Stručný popis aktivity: Sprievodný program k výstave dáva návštevníkom možnosť nazrieť do kuchyne prípravy výstav v BIBIANE. Proces tvorby výstavy od prvotného návrhu až po maketu. Deti môžu zapojiť kreativitu a spoločne s lektorom navrhnúť vlastnú výstavu.  

Každú hodinu pre školy a organizované skupiny na základe rezervácie mailom na: realizacia@bibiana.sk, telefonicky na 02/20 467 222/223 počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00.

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 22. 2.2024 – 14. 4. 2024,  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Nebojím sa strachu

Stručný popis aktivity:  Pozná ho každý. Strach. Na výstave plnej hier a úloh poodhalíme, aké má podoby, ako mu rozumieť a ako si ho skrotiť. Ten prirodzený, ako strach z odlúčenia, smrti, tmy a nepoznaného, či rôzne fóbie. Sprevádzať nás bude 130 kníh z 35 krajín sveta z knižnice BIBIANY a ich hrdinovia. 

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 25. 1.2024 – 8. 9. 2024,  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Laboratórium farieb

Stručný popis aktivity: Obklopujú nás, sú všade okolo, tvoria náš svet. Farby. Interaktívna výstava na druhom poschodí BIBIANY približuje tento fascinujúci fenomén od čiernobieleho sveta cez optické ilúzie, možnosti oka, hru kontrastov až po tmu a farby. Laboratórium farieb pracuje s rozmanitosťou, symbolmi, pestrosťou aj s fyzikálnymi zákonitosťami, objavmi. 

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 25. 1.2024 – 8. 9. 2024,  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Laboratórium farieb

Stručný popis aktivity: Pútavý prieskum sveta farieb ako sprievodný program k výstave Laboratórium farieb. Na palete plnej zážitkov objavíme spolu s lektorom rozmanitosť a význam farieb v umení, vo vede aj v každodennom živote. 

Každú hodinu pre školy a organizované skupiny na základe rezervácie mailom na: realizacia@bibiana.sk, telefonicky na 02/20 467 222/223 počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00.

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 18.2. 2024 16:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Violka Fialka a Móric Modrý

Stručný popis aktivity: Na planéte menom Paleta býva Violka Fialková so svojím psíkom Indigom. Všetko naokolo je fialové – levanduľa, čučoriedky, orgován, baklažán, slivky či cvikla. V domčeku sa práve chystá narodeninová oslava. Inscenácia vznikla v spolupráci s Katedrou bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU a Bábkového divadla Žilina. Od 6 rokov.

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 1. 2.2024 o 10:00, 15. 2. 2024 o 10:00  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Ako vonia a chutí dúha – červená 

Stručný popis aktivity: Viete, z koľkých farieb sa skladá dúha? Na našom workshope pre najmenších sa každý mesiac bližšie oboznámime s jednou z nich. Prostredníctvom zmyslov hravou formou preskúmame svet farieb a jeho jedinečných možností. Chceli by ste zistiť, ako vonia žltá, chutí modrá či ako znie červená? 

(Od 18 mesiacov do 3 rokov v sprievode dospelého)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 8. 2.2024 o 10:00, 11:00 BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Motýlik 

Stručný popis aktivity: Hravé dopoludnie s knižkou a pesničkou. Lucinke z knižky Petra Horáčka sa stratil motýlik, ale našla mnoho iných maličkých farebných zvieratiek. Nie sú len žlté a modré, ale aj fialové a ružové! O tom je aj sprievodná pesnička k programu.(Od 18 mesiacov do 3 rokov v sprievode dospelého)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 22. 2.2024 o 10:00, 11:00 BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Knižka, farboknižka

Stručný popis aktivity:  Hravé dopoludnie s knižkou a pesničkou. Hervé Tullet vymyslel hravú knižku, ktorá počíta s aktívnou účasťou malých čitateľov. Hlavnými hrdinami sú farby. Budeme sa ich dotýkať, premiestňovať, miešať aj potriasať (Od 18 mesiacov do 3 rokov v sprievode dospelého)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 3. 2.2024 o 16:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Čiernobiely svet – kresba naslepo

Stručný popis aktivity: Ako by vyzeral svet bez farieb? Svet iba v bielej a čiernej? Skúsime si to špecificky pomocou techniky kreslenia poslepiačky, ktorá deťom poskytuje jedinečnú príležitosť vyjadriť svoje spomienky. Táto metóda podporuje kreativitu a emočný prejav, pričom odstraňuje vizuálny aspekt a umožňuje deťom vyjadriť svoje pocity a zážitky hmatom. (Pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 9 – 14 rokov)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 10. 2.2024 o 16:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Kryštálikový polarizačný kaleidoskop 

Stručný popis aktivity: Máte radi kúzla a chémiu? Ak áno, poďte si s nami vyrobiť vlastný kaleidoskop. Je to jednoduché optické zariadenie, ktoré robí kúzla vďaka svetlu a zrkadlám. Môžeme ho považovať za hračku pre deti i dospelých. Spolu s Luciou Dovalovou si vyrobíme nie hocijaký, ale kryštálikovo polarizačný kaleidoskop. (Pre deti vo veku 7 – 14 rokov)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 17. 2.2024 o 16:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Mimikry

Stručný popis aktivity: Sú farby v živote dôležité? Vieme sa pomocou farieb maskovať a schovať? Spoločne odhalíme zaujímavý svet farieb a ich význam v prírode, kde sa niektoré bytosti maskujú a schovávajú pomocou farieb, čo sa nazýva mimikry. Naučíme sa, ako niektoré zvieratá používajú farby na prežitie a objavíme, prečo sú mimikry pre nich také dôležité. (Pre deti MŠ, žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 5 – 12 rokov)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 24. 2.2024 o 10:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Kino BIBIANA: Vojna, ktorá zmenila Rondo

Stručný popis aktivity: Projekcia filmového spracovania Olhy Havrylovej knihy ukrajinskej autorskej dvojice Andrija Lesiva a Romany Romanyšyn Vojna, ktorá zmenila Rondo (2015) predstavuje citlivý spôsob, ako sa s deťmi rozprávať o vojne. Na projekciu nadväzuje workshop animácie s Danielou Krajčovou, v ktorom s postavičkami z Ronda vytvoríme nový animovaný film. Dĺžka projekcie s workshopom 120 minút.  (Pre deti vo veku 8 – 15 rokov).

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 24. 2.2024 o 16:00, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Čiernobiely svet  

Stručný popis aktivity: Ako by vyzeral svet bez farieb? Svet iba v bielej a čiernej? Skúsime si nakresliť svet okolo nás iba čiernou a bielou na základe inšpirácie tvorbou Victora Vasarelyho a Sama Coxa, známeho ako Mr. Doodle. Zámerom je experimentovať s rôznymi líniami, tvarmi, štruktúrami a vytvoriť vlastný “iluzívny” čiernobiely svet.  (Pre žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ, 6 – 14 rokov)

 

Dátum, čas a miesto aktivity: 29. 2.2024 o 09:30, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Názov aktivity: Srdce na mieste  

Stručný popis aktivity:  V príbehoch Srdce na mieste spolu s časopisom Slniečko budeme postupne spoznávať slovenských autorov, ktorí píšu o svojom rodisku. Spoznáme nielen autorov, ale aj ich knihy z archívu knižnice BIBIANY.

Vedie – V. Trokšiarová, P. Stehelová, N. Kozáková.

 

Zdroj: www.bibiana.sk