Európska noc výskumníkov

Adresa Bratislava, Košice, Banska Bystrica, Žilina, Poprad, Email nocvyskumnikov@sovva.sk Web www.nocvyskumnikov.sk

Európska noc výskumníkov

Jedinečný festival vedy, ktorý má za cieľ interaktívnym spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy. Sme hrdí, že aj na Slovensku môžeme byť súčasťou podujatia, ktoré sa každoročne koná v jeden deň v rámci viacerých krajín Európy (viac ako 25 zapojených krajín a 300 miest).

Už 17. ročník podujatia sa tradične uskutoční v posledný septembrový piatok – 29. 9. 2023, a to v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a ďalších sprievodných lokalitách. Celodenný program ponúkne inšpiratívne vedecké prezentácie, diskusie, interakcie s vedcami a inovátormi v stánkoch, ako aj atraktívny program na pódiu. Okrem hlavného programu vo festivalových mestách bude súčasťou podujatia množstvo sprievodných akcií v deň podujatia, ale i pred ním a po ňom.

Voľný vstup pre všetkých návštevníkov!

Je náš cieľ jednoduchý?!

Cieľom podujatia je priblížiť výskum a inovácie širokej verejnosti a ukázať tak, ako ovplyvňujú náš každodenný život. Sme presvedčení, že popularizácia vedy má na rozvoj spoločnosti neuveriteľný vplyv a môže posunúť hranice ľudského poznania. Osobitým cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.

Počas najbližších rokov sa chceme zamerať na prezentáciu technologických výdobytkov a inovatívnych riešení, ktoré nám uľahčujú a spríjemňujú život, ale najmä na tie, ktoré nám môžu pomôcť zvrátiť nepriaznivé trendy globálneho vývoja (klimatická kríza, dochádzanie prírodných zdrojov, nové choroby/epidémie, a pod.). Z viacerých identifikovaných oblastí, ktorým sa chceme v rámci jednotlivých ročníkov postupne venovať, sa počas aktuálne pripravovaného podujatia plánujeme zamerať, okrem iného, na dve hlavné témy:

  • VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov, a pod.
  • UMELÁ INTELIGENCIA – úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ktorým musí svet čoraz viac čeliť (so zreteľom aj na možné riziká).

Prečo je teda popularizácia vedy dôležitá?

Aby mohli vedecké objavy dosiahnuť svoj účinok, musia byť prístupné a zrozumiteľné pre všetkých. Keď majú ľudia prístup k vedeckým informáciám, môžu sa sami rozhodnúť a vytvárať si vlastné názory na základe dôkazov a faktov. Tým sa vytvára kritické myslenie a schopnosť posudzovať informácie s rozumným pohľadom. Popularizácia vedy pomáha odstrániť mýty, ktoré sa často šíria. Ľudia majú možnosť zbaviť sa predsudkov a lepšie porozumieť svetu okolo seba.

Popularizácia vedy rovnako stimuluje záujem o vedeckú kariéru a inovácie. Keď je veda prístupná a zaujímavá, mladí ľudia majú tendenciu sa jej viac venovať a vytvárať nové objavy. Podnecuje sa tak talent a zvedavosť, ktoré sú kľúčové pre budúci rozvoj spoločnosti.

Veríme, že každý má právo na prístup k vedeckým poznatkom a že popularizácia vedy je prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa. Na Európskej noci výskumníkov vytvárame priestor na vzdelávanie, interakciu a vzrušujúce zážitky. Príďte a prežite s nami jedinečnú noc, plnú vedy a objavovania!

Vplyv popularizácie vedy na myšlienky a postoj obyvateľstva je veľký.

Sprievodné podujatia

S radosťou Vám oznamujeme, že aj tento rok sme sa rozhodli realizovať sprievodné podujatia Európskej noci výskumníkov, ktoré sa uskutočnia pred, po alebo počas samotného festivalu vedy. Je pre nás dôležité, aby ste sa mohli zúčastniť podnetných aktivít aj v ďalších lokalitách a načerpali tak nové skúsenosti. Interaktívna prezentácia vedeckých myšlienok a pestrý program na Vás čaká na nasledujúcich sprievodných podujatiach:

  • Veda v osade
  • Tekovská hvezdáreň v Leviciach
  • Hvezdáreň Medzev
  • Múzeum špecializovaného školstva v Levoči
  • Večer zVEDAvých – NERD NITE
  • Vodárenské múzeum

Tešíme sa na stretnutie s vami na Noci výskumníkov!

Zdroj: www.nocvyskumnikov.sk

Videogaléria