Advertisement Advertisement

Modré dámy. Pálffyovské kontesy medzi žiačkami bratislavských notrdamiek

16:30
Adresa Vajanského nábrežie 2, 810 06 Bratislava Email zuzana.vasaryova@snm.sk Telefón +421 2 204 69 109 Web www.snm.sk

Obrazová kolekcia mladých šľachtičien, ktoré prešli niekoľkoročnou výchovou a vzdelávaním internátnej školy Notre Dame v časoch jej „zlatého veku“ v Bratislave.

Slovenské národné múzeum pozýva na podujatie Modré dámy. Pálffyovské kontesy  medzi žiačkami bratislavských notrdamiek. Prednáška doc. Mgr. Ingrid Halászovej, PhD.  sa uskutoční 9. marca 2022 o 16.30 v priestoroch výstavy Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Záujemcov prosíme prihlásiť sa vopred na adrese: cmk@snm.sk

Ďalšie zo sprievodných podujatí k výstave SNM – Múzea Červený Kameň bude venované portrétnej kolekcii tzv. Modrých dám. Ide o absolventské podobizne mladých šľachtičien, ktoré prešli niekoľkoročnou výchovou a vzdelávaním internátnej školy Notre Dame v časoch jej „zlatého veku“ v Bratislave. Obrazová kolekcia sa pôvodne nachádzala v priestoroch kláštora Notre Dame. Po jeho násilnom zrušení sa najväčšia časť dostala do zbierok SNM – Múzea Červený Kameň. Ďalšie diela môžeme nájsť aj v iných múzeách a galériách doma i v zahraničí, ako aj v súkromných rukách zberateľov.

Ingrid Halászová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako vedúca Katedry dejín a teórie umenia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity, sa dlhodobo venuje téme šľachtickej kultúry, osobitne najmä portrétnym galériám v šľachtických rezidenciách, mecenášstvu, zberateľstvu umenia, prírodnín a rarít v ranom novoveku. Témou podujatia bude najmä predstavenie obrazovej kolekcie a jej fungovania v kláštorných priestoroch bratislavských notrdamiek ako zvláštneho „miesta pamäti“ na časy jej najväčšej medzinárodnej reputácie a priame kontakty s uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou. Prednáška priblíži kontexty života šľachtičien v kláštornom penzionáte, so zreteľom na vyučované predmety a voľnočasové aktivity, ako aj na možnosti kontaktu s vonkajším svetom i vlastnou rodinou.

Medzi poprednými aristokratickými rodinami, ktoré využili možnosť umiestniť svoje dcéry do takéhoto výchovno-vzdelácacieho inštitútu, boli aj Pálffyovci. V kláštornej škole strávili svoje detské a dievčenské roky napríklad aj dcéry grófa Leopolda II. Pálffyho – maršala a hlavného veliteľa uhorských vojsk. Prednáška k výstave Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia sa zameria aj na portréty z niekdajších pálffyovských zbierok a na podoby a osudy príslušníčok rodu Pálffy predstavené na výstave.

Výstavný projekt Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia, autorskej dvojice kurátorov SNM – Múzea Červený Kameň Ivany Janáčkovej a Jozefa Tihányiho, ktorý prostredníctvom niekoľkých tém a zbierkových predmetov múzea predstavuje príslušníkov šľachtickej rodiny Pállfy, hradu Červený Kameň a panstva v kontexte politiky Habsbuského dvora v čase osvietenského absolutizmu, si návštevníci môžu pozrieť počas celého roka 2022 v sídelnej budove SNM v Bratislave.

Zdroj: www.snm.sk