Výstava Drakov

Adresa MLYNY, a.s. Štefánikova trieda 61 , 949 01 Nitra Email info@mlyny-nitra.sk Telefón +421 37 322 1111 Web www.mlyny-nitra.sk

Hoci ich dobre poznáme z filmov, rozprávok a legiend, nikto ich ešte nevidel naživo. Predstava drakov – pretože o nich hovoríme – bola vždy fascinujúca. Ich tvar, veľkosť a ohromujúca sila bola opísaná v niekoľkých mýtoch a príbehoch s nimi spojených. Vďaka najnovšej výstave v OC MLYNY, majú návštevníci príležitosť pricestovať do sveta fantázie a naživo vidieť tieto obrovské stvorenia.

Každý model draka, dočasne ,,žijúceho“ v našom obchodnom centre, bol pripravovaný s dôrazom na najmenšie detaily a realistickú expozíciu. Draky sa prezentujú na špeciálne upravených plochách a každý jeden z nich má informačný panel.

Pozývame celé rodiny na spoločnú cestu strateným svetom drakov! Návšteva výstavy je bezplatná.

Zoznam exponátov:
ZILANT
Druh: Modrý drak
Hmotnosť: 380 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 5 metrov a výšku 3 metre
Typ sfarbenia: Modrá koža
Miesto výskytu: Arktída
Šupiny tohto draka sa trblietajú rôznymi druhmi modrej. Uši predstaviteľa tohto druhu sú extrémne vrúbkované, vyznačuje sa tiež rohom, ktorý mu rastie z nosa.
MODRÝ WYWERN
Druh: Wywern
Hmotnosť: 460 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 4 metre a výšku 3 metre
Typ sfarbenia: Modrá koža
Miesto výskytu: Stredoveká Európa
Mýtický plaz zo stredovekého beštiária. Zvyčajne sa prezentuje ako niekoľko metrov dlhý plaz vyzbrojený pazúrmi a párom zablatených krídiel. Chvost často končí jedovatým hrotom.
ZELENÝ FAFNER
Druh: Fafner
Hmotnosť: 460 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 5 metrov a výšku 3 metre
Typ sfarbenia: Zelená
Miesto výskytu: Germánska mytológia
Zelená príšera z germánskej mytológie, ktorá bránila poklad a vyvolávala strach striekaním jedu. Tolkien, inšpirovaný Völsung ságou, použil motív draka v románe Hobit na vytvorenie draka Šmaka (Smaug).
EURÓPSKY ČERVENÝ DRAK
Druh: Červený drak
Hmotnosť: 540 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 5 metrov a výšku 3 metre
Typ sfarbenia: Červená
Miesto výskytu: Horské oblasti
Šupiny draka, ktorý je už veľký, sa sfarbujú do tmavočervena a prestanú sa tak výrazne lesknúť, navyše sa okrajoch otupia. Čím je drak starší, tým sú šupiny väčšie, hrubšie a tvrdšie.
ZMIJ
Druh: Stvorenie podobné vážke
Váha: 220 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 3 metre a výšku 2 metre
Typ sfarbenia: Červená
Miesto výskytu: Slovanská mytológia
Żmij (slovanská mytológia) – stvorenie podobné drakovi, ktoré sa objavuje v kultúre všetkých slovanských národov. Boli zobrazované ako hady s krídlami alebo ako iné plazivé tvory.
HYDRA
Druh: Hydra
Hmotnosť: 650 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 5 metrov a výšku 4 metre
Typ sfarbenia: Viacfarebné
Miesto výskytu: Mytologické Grécko
Mytologické monštrum, viachlavý vodný had zabitý Heraklesom. Zabitie Hydry bola druhá práca, ktorú musel Herakles urobiť pre kráľa Eurysthosa. Hydra bola veľmi jedovatá a dokonca aj zápach jej stôp mal pôsobiť smrť. Monštrum malo dieru pri zdroji Lerna.
DRAČICA
Druh: Drak červený
Hmotnosť: 650 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 6 metrov a výšku 4 metre
Typ sfarbenia: Viacfarebné
Miesto výskytu: Vysoká veža s princeznou a pokladom
Tento červený drak z čeľade európskych drakov má obrovské rozmery a červenú pancierovú kožu. Pozdĺž chrbta sú umiestnené ploché hroty, chvost má ostrý hrot. Objavuje sa v sérii rozprávok, v ktorých spolu s oslom a zeleným zlobrom pomáha zničiť zlého pána.
ČIERNY DRAK
Druh: Drak čierny
Hmotnosť: 350 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 4 metre a výšku 2 metre
Typ sfarbenia: Čierna
Miesto výskytu: Džungle a močiare
Sú krutí, podráždení a nepoddajní voči votrelcom. Sú to veľmi výkonní letci, najčastejšie útočia prekvapením. Hlavnou zbraňou týchto drakov je kyslé dýchanie a ďalšou výhodou je odolnosť voči kyseline a schopnosť dýchať pod vodou.
DRAKOLICZ – SKELETON
Druh: Licz
Hmotnosť: 750 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 7 metrov a výšku 4 metre
Typ sfarbenia: Čierna a fialová
Miesto výskytu: Džungle a lesy vo vysokých nadmorských výškach
Je to najstarší, najindividuálnejší, najosamelejší, najvyššie žijúci a hniezdiaci tvor s najdlhšou životnosťou – až 8000 rokov. Takisto je najvzácnejším drakom. Jeho charakteristickým prvkom je viditeľná kostra chrbtice alebo krídel. Je to veľmi odolný drak a je imúnny voči väčšine kúziel a látok.
DRAČIE VAJCE
Druh: Drak červený
Hmotnosť: 30 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 1 meter a výšku 1 meter
Typ sfarbenia: Šedá
Miesto výskytu: Vajcia sú zvyčajne znášané v jamách alebo v jaskyniach
Vajíčka sú zahrabané v norách vyhĺbených obvykle na slnečných miestach vysoko v horách. Samičky kladú vajíčko, zahrievajú ho svojim teplom 9 mesiacov a v chladnejšom období sa zahrievajú aj ohňom. Mladému drakovi zvyčajne trvá 5 rokov, kým sa stane lovcom a osamostatní sa od svojej matky.
ĽADOVÝ DRAK
Druh: Modrý drak
Hmotnosť: 630 kg
Veľkosť: Dosahuje dĺžku 4 metre a výšku 3 metre
Typ sfarbenia: Modrá
Miesto výskytu: Studené moria a oblasť polárneho kruhu
Ľadový drak je arktický druh z rodiny drakov, ktorý uplatňujú silu ľadu. Sú to pomalé, nemotorné plazy, ktorých jediným prianím je spať. Ľadoví draci sa od svojich príbuzných odlišujú vzhľadom – modrasté farby a viac ostňov.

Zdroj: www.mlyny-nitra.sk

Fotogaléria