Majster Leonardo v Kaštieli Radoľa a tvorivé dielne

Adresa Kaštieľ Radoľa, 023 36 Radoľa Email kastiel@kysuckemuzeum.sk Telefón +421 41 4212 505 Web www.kysuckemuzeum.sk

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pozýva na výstavu akademického maliara Stana Lajdu inštalovanú v priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli od 12. februára 2023 do 28. mája 2023. Výstava predstavuje súbor detailov autorovej rekonštrukcie svetoznámeho diela Posledná Večera v mierke 1:1, ktoré vytvoril renesančný génius Leonardo da Vinci.

Stano Lajda, rodák zo Žiliny, oprávnene známy aj pod menom „Slovenský Leonardo“ je i vášnivým zberateľom kópií Leonardovej Poslednej večere. Tento, podľa jeho názoru „najkopírovanejší umelecký artefakt“ zbiera vyše 50 rokov. Na výstave prezentuje časť svojej rozsiahlej zbierky, ktorá má len v elektronickej podobe okolo 5000 rozličných spracovaní Leonardovho námetu. Ide o rôzne fotografie, puzzle, kalendáre, kovové odliatky, kamenné a živicové miniatúry, drevené plastiky, drobné tlače ako karty, poštové známky, ďalej úžitkové predmety ako zápisníky, perá, ceruzy, stolové i nástenné hodiny. Nechýba odborná literatúra z rôznych kútov sveta. Stano Lajda počas rekonštrukcie Poslednej večere (2008 – 2019) preštudoval množstvo umeleckého a historického materiálu. Vlastný rozbor diela zužitkoval pri písaní knihy. Prvá monografia o živote a diele majstra z Vinci od slovenského autora má viac ako 500 strán. Autor za knihu získal medzinárodné ocenenie Hlavnú cenu Egona Erwina Kischa za faktografickú literatúru. Okrem rôznych ocenení autora, možno na výstave vidieť aj súbor unikátnych fotografií zachytávajúcich moment odovzdávania kópie Lajdovej rekonštrukcie poslednej večere pápežovi Františkovi. Stano Lajda ako vyštudovaný reštaurátor a skúsený umelec pracoval na rekonštrukcii dnes už zo 60 % zničeného obrazu viac ako desať rokov. Putovnú výstavu jeho rekonštrukcie už videlo niekoľko tisíc návštevníkov doma i v zahraničí.

Srdečne vás pozývame na jej „kysuckú´“ premiéru v priestoroch Kaštieľa Radoľa.

Tvorivé dielne s majstrom Leonardom

332697720 1437286876803204 15915977973497276 n

Kysucké múzeum organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  pozýva do Kaštieľa Radoľa na tvorivé dielne.
Pozývame všetky deti – či už školákov s pani učiteľkami, alebo rodinky cez prázdniny či nedele, na zábavné a interaktívne dielne k výstave akad. maliara Stana Lajdu „Posledná večera medzi nami.“ Deti sa zahrajú na pátračov a vyskúšajú si prácu umelca. Na pracovnom liste budú riešiť rôzne úlohy, lúskať Leonardov štýl písania či napodobňovať portrét jedného z apoštolov. Môžu tiež hľadať prekopírované časti obrazu, vyfarbiť ich podľa zrekonštruovaného diela a spojiť ako puzzle. Dielne sú pripravené pre všetky vekové kategórie.
Kaštieľ Radoľa – sme tu pre Vás už 40 rokov.

Zdroj: www.kysuckemuzeum.sk

Fotogaléria