Rytiersky festival Rotenstein 2024

10:00-19:00
10:00-19:00
Adresa Hrad Červený Kameň, 900 89 Častá Email info@agenturahector.sk Telefón 0908 664 250 Web www.rotenstein.sk

Stredovek sa smial, plakal aj klial. Stredovek žil. A ožije aj tento rok na Rytierskom festivale Rotenstein. Už 25. a 26. mája 2024 sa na hrade Červený Kameň rozložia dobové tábory, rytieri v ťažkej zbroji aj autentický stredoveký trh.

Staňte sa svedkami dramatických rytierskych súbojov či romantických príbehov z kráľovského dvora. Rotenstein opäť oživí históriu z čias Fuggerovcov, významných majiteľov panstva na Červenom Kameni, a prinesie zážitok zo stredoveku malým aj veľkým milovníkom histórie, umenia a netradičnej zábavy.

Ďalší ročník obľúbeného rytierskeho festivalu tento rok prináša množstvo noviniek. Jednou z nich je možnosť prespať priamo pod hradom a užiť si dvojdňový festival v karavanovej zóne.

S nápadom ubytovať karavanistov v podhradí prišli organizátori vďaka samotným kemperom. “Na minuloročnom Rotensteine nás oslovila skupina karavanistov z Českej Republiky, ktorých tento nápad veľmi nadchol, a tak sme rozhodli Rotenstein rozšíriť o možnosť nomádovať v podhradí. Budeme sa tešiť, keď parkovisko pod hradom zaplní čo najviac karavanistov a užije si s nami stredovekú pohodu až do neskorej noci.” Hovorí riaditeľ festivalu Bystrík Holeček.

Aj tento rok bude Rotenstein žiť nielen príbehmi z kolbiska, ale aj stovkami príbehov od mnohých slovenských autorov. Po minuloročnom úspechu totiž na festivale opäť vyrastie literárny stan. Tentokrát ho však zaplní omnoho viac fantázie, debát aj kníh samotných. V stane Johannesa Gutenberga sa počas dvoch dní vystrieda osem slovenských autorov, ktorí budú s návštevníkmi vášnivo debatovať o svojich dielach, ale aj čítať zaujímavé pasáže z kníh, ktoré sa tematicky hodia do konceptu festivalu. Literárny stan vyrastie vďaka partnerskej spolupráci s vydavateľstvom slovart a artisomnis.Tešiť sa môžeme na diela s historickou, vedeckou alebo fantasy zápletkou, no tiež na množstvo rozprávkových príbehov, ktoré deťom prečíta samotná kráľovná.

Hlavným lákadlom festivalu však stále zostáva napínavé rytierske zápolenie. Na Rotensteine tento rok uvidíme najväčší stredoveký turnaj na koňoch v strednej Európe, v ktorom si zmeria sily historicky najväčší počet rytierov. Až sedem mužov v ťažkej zbroji sa pobije o zlaté ostrohy v súťažiach, ktoré preveria ich bojovnosť, obratnosť a jazdecké umenie. Jednou z najatraktívnejších disciplín bude „tjost“ alebo klanie, v ktorom sa rytieri stretnú zoči-voči v tvrdom súboji, až kým nezostane ten najlepší. A to všetko pred zrakmi vznešených dám usadených na dobových tribúnach.

Strhujúcim divadlom bude zaručene aj monumentálna dobová bitka, v ktorej sa vrátime do 16. storočia. Horúcou pôdou pre boj o uhorský trón sa na istý čas stala aj Bratislavská župa a Fuggerovské panstvo tak čelilo osmanskému obliehaniu. V dobovej bitke uvidíme nielen to, ako to s Červeným Kameňom dopadlo. Vďaka skvelému stvárneniu totiž zažijeme najmä úchvatné divadelné predstavenie plné palných zbraní, koní, bojovníkov aj špeciálnych efektov.

Pre všetkých návštevníkov festivalu bude sprístupnený aj sokoliarsky dvor Astur V tieni štyristo-ročnej lipy zažijete let a simulovaný lov našich dravcov zblízka. Po ňom sa z nádvoria hradu môžete vydať rovno do hradných komnát alebo pivníc na zážitkovú prehliadku. Po ceste sa môžete stratiť v historických táboroch, kam vás privedie vôňa dobovej kuchyne. Ak by ste však mali chuť na niečo súčasné, môžete navštíviť gastro zónu, ktorá bude lemovať cestu k hradu. Nájdete v nej moderné špeciality, tradičné dobroty aj novú zónu u mäsiara gasparikmasovyroba s efektnou vatrou. Ak si do batoha nezabudnete pribaliť deku, dobré jedlo si budete môcť vychutnať s piknikovou atmosférou priamo pod hradom.

A aby ste domov neodišli naprázdno, vyberte sa zjednávať na historický trh. Ak vás zaujímajú dobové remeslá, na nádvorí hradu uvidíte, ako vzniká keramika, sviečky či vyrezávané ozdoby a hračky. Rotenstein myslí najmä na deti, aj preto si pre ne opäť pripravil množstvo originálnych atrakcií. Lukostreľba, streľba z kuše na hrad či skutočný katapult v každom malom srdiečku prebudia veľké rytierske ideály. Príďte ich zažiť zblízka na najväčšiu oslavu stredoveku v šírom okolí.

 

Rytiersky festival Rotenstein sa koná už 25. a 26. mája 2024 na Hrade Červený Kameň.
Zažite stredovek, ktorý vás bude baviť!

 

Predpredaj vstupeniek na:
https://www.rotenstein.sk/vstupenky
Rytiersky festival Rotenstein 2024 – vstupenky | Predpredaj.sk (zoznam.sk)

Zdroj: www.rotenstein.sk

Videogaléria