Hrad Červený kameň | Častá

Email Telefón Web

Hrad Červený Kameň
…veľký hrad v Malých Karpatoch…

Hrad Červený Kameň je situovaný na východnom úpätí Malých Karpát, neďaleko vinohradníckeho mestečka Modra. Hrad bol založený pred rokom 1240 a neskôr v 16. storočí bol prestavaný na renesančnú pevnosť. Je v správe Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň.

Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. Je otvorené počas celého roku, okrem 24., 25., 26. decembra, 1. januára a pondelkov od 1. októbra do 30. apríla, no jeho aktivity pre návštevníka sa odohrávajú najmä počas sezóny t.j. od 1. mája do 30. septembra.

 

Čo Vám múzeum (okrem iného) ponúka?

  • spoznávanie vnútorného a vonkajšieho predhradia so skladačkou Areál hradu Červený Kameň. Od roku 2008 sa na vonkajšom predhradí môžete prejsť i novým francúzskym parkom.
  • muzeálny okruh, ktorý Vám v 24 miestnostiach hradného paláca predstaví ako mohli vyzerať interiéry šľachtického a meštiackeho sídla od konca 15.  do začiatku 20. storočia. Okrem toho sa od sprievodcu/sprievodkyne dozviete všeličo zaujímavé o unikátnej salle terrene, hradnej lekárni, kaplnke Nanebovzatia Panny Márie, kabinete zbraní, úžasných pivnice a  časti obranného systému dvoch bášt zo 16. storočia.
  • okruh Renesančná pevnosť, ktorý Vás zavedie do hradnej priekopy, rozľahlých pivníc, časti všetkých štyroch bášt unikátne zachovaného obranného systému hradu zo 16. storočia i do hradnej lisovne, kde Vám sprievodca/sprievodkyňa prezradí, kto zbúral Červený Kameň a čo všetko sa dialo potom…
  • prehliadku celej severnej bašty
    Jej architektúra z roku 1539 určite stojí za to vidieť. Do všetkých  podlaží bašty môžete vojsť z nádvoria hradu sami, bez sprievodcu/sprievodkyne. Viac sa o tejto bašte i  jej troch kolegyniach dozviete z informačných panelov pri vstupe do spodného podlažia bašty, na ktorom pre Vás pripravujeme každú sezónu novú výstavu.
  • prehliadku hradnej strážnice, ktorá je prístupná bez sprievodcu/sprievodkyne. Neprehliadnete ju pri vstupe na nádvorie hradu. Stráž v nej sedávala ešte v časoch, keď na nádvorie neviedol dnešný kamenný most, ale most drevený, padací. Nechýba v nej ani klada, do ktorej zvykli vsadiť nespratníkov – môžete si vyskúšať, ako sa tam cítili…
  • Hradného záhadníka, čo je pracovný list, ktorý sme vydali pre vaše deti, aby mohli, zakiaľ Vy budete popíjať kávu, alebo odpočívať na lavičke, riešiť na nádvorí a vo vnútornom predhradí 7 záhad nášho hradu…

Mapa hradu a predhradí

Služby (odborné, spoločenské, sprievodné, komerčné), otváracie hodiny a vstupné nájdete na webovej stránke hradu.

 

Ako sa dostať na hrad?

Autom/autobusom – k hradu vedie asfaltová cesta z obce Častá i obce Píla (treba v obciach zabočiť tak, ako ukazujú informačné dopravné značky) zjazdná i pre autobusy, priamo pri hrade môžete bezplatne parkovať na nestráženom parkovisku.

Autobusom SAD – zastávka SAD je priamo pri hrade – na začiatku hradných lúk – autobusové spoje, ktoré na nej stoja, zistíte na www.cp.sk, ak do vyhľadávača napíšete „Častá, Červený Kameň,“ oveľa viac autobusových spojov však chodí priamo cez obec Častá, tam je najbližšia zastávka k hradu zastávka zvaná Základina, od nej Vás čaká asi dvojkilometrová prechádzka po mierne stúpajúcej asfaltke cez obec a les až k hradu.

Peši – okolo hradu prechádza žltá a zelená turistická značka: žltá na svojej trase zo Zochovej chaty do Častej a zelená na trase z Modry (cez Harmóniu) do Sološnice, pozrite sa do dobrých turistických máp a môžete vyraziť cez lesy a lúky…

Bicyklom (viď. mapy)

Vlakom – najbližšie vlakové stanice sú v meste Trnava (cca 25 km) a v meste Pezinok (cca 15 km).