Zoologická záhrada | Bratislava

Email Telefón Web

V zoologickej záhrade si všetky deti i dospelí prídu na svoje – nielenže zažijú skvelý výlet, ale môžu sa o zvieratkách veľa nového naučiť. Ak si budú chcieť trošku oddýchnuť, nájdu tu detské ihriská či stánky s občerstvením. Nezabudnuteľná je aj návšteva Dinoparku.

Zoologická záhrada Bratislava je obecná príspevková organizácia. Zriaďovateľom je Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava  a vznikla 9. mája 1960.

Hlavné činnosti: chov a záchrana ohrozených druhov živočíchov; vedecko-výskumná práca; vzdelávanie verejnosti s cieľom nenásilnou formou vytvárať a upevňovať v ľuďoch zodpovednosť voči prírode prostredníctvom besied o zvieratách, náučných panelov a menoviek zvierat, podujatí a programov ekologickej výučby pre škol; vytváranie podmienok pre odpočinok a celodennú rekreáciu.

Do areálu je zakázaný vstup so psomna bicykli, kolobežke a kolieskových korčuliach.

 

Rozloha v ha (celkom/expozičná časť): 96/35
Počet zvierat (druhy/exempláre): 157/656

Počet zamestnancov: 71

 

Najvzácnejšie zvieratá:
adax núbijský, zubor európsky, nosorožec tuponosý, kulan turkménsky, hrošík libérijský, gibon zlatolíci, leopard cejlónsky, tamarín pinčí, maki myšovitý, útloň malý, pes hyenovitý, kôň Przewalského, koza skrutkorohá a mnohé ďalšie

 

Zaujímavé expozície:

 • Pavilón šeliem pre levy juhoafrické, tigre (biela forma), jaguára amerického a leopardy cejlónske
 • Pavilón primátov pre šimpanzy učenlivé a orangutany sumatrianske
 • Terárium a exotárium s expozíciou surikát, tropických opičiek, leňochodov, pásavcov a dvomi novými sladkovodnými akváriami Malawi a Tanganyika
 • Výbehy nosorožcov a kengúr
 • Výbeh zebier a žiráf
 • Výbehy antilop a hrošíkov libérijských
 • Prírodné jazerá plameniakov a pelikánov

Servis pre návštevníkov:

 • štyri bufety so stolovaním v prírodnom štýle otvorené od 1. apríla do 31. októbra
 • ZOO shop s pestrou paletou propagačného materiálu a suvenírov otvorený od 1. apríla do 30. septembra (kúpou tovaru prispievate na chov zvierat)
 • dve detské ihriská
 • víkendové vozenie na poníkoch od 1. apríla do 31. októbra

Dva detské komplexy v Zoo Bratislava boli slávnostne otvorené 27. apríla 2008. Vznikli na mieste pôvodných detských ihrísk s množstvom atraktívnych preliezok v súlade s požadovanými normami. Horný detský komplex neďaleko výbehu zebier pozostáva z niekoľkých pestrofarebných preliezok, lanovej preliezky, trampolíny, rodeo zvieratiek, detských elektrických autíčok a priestoru na kultúrne a zábavné podujatia. Detský komplex pri pavilóne šeliem pozostáva z detskej preliezky a menších prvkov pre malé deti (hojdačky na strunách), detského bagra, nafukovacej atrakcie a nového ZOO shopu. Detské komplexy sú určené na zábavu a hru všetkým vekovým kategóriám detských návštevníkov a aj dospelí návštevníci tu strávia príjemné chvíle odpočinku, nakoľko súčasťou komplexov sú aj odpočívadlá, stánky s občerstvením a nápojové automaty.

 

Novinkou od apríla 2010 je pavilón primátov – jedinečný, unikátny a najväčší na Slovensku. Pavilón je dvojpodlažný a má vnútornú a vonkajšiu časť. Vnútorné výbehy majú rozlohu 430 m² a vonkajšie výbehy 1640 m². Celková výška pavilónu je 19 m.

Rok 2011 je zatiaľ veľmi požehnaný na nové prírastky v Zoo – narodili sa dve mláďatká leoparda cejlónskeho, samček hrošíka libérijského, samička šimpanza učenlivého, koncom roka 2010 dve mláďatká jaguára amerického a privezených bolo v roku 2011 tiež veľa zvierat (poník, koza, pavián, nosáľ, panda, hyena, adax, dve žirafy).

 

Otváracie hodiny (otvorené denne po celý rok aj počas sviatkov):

 • V lete (1. apríl – 30. september) 09.00 – 18.00 h (posledný vstup o 18.00 h a areál otvorený do 19.00 h)
 • Október 10.00 – 16.00 h (posledný vstup o 16.00 h a areál otvorený do 17.00 h)
 • V zime (1. november – 28. február) 10.00 – 15.00 h (posledný vstup o 15.00 h a areál otvorený do 16.00 h)
 • Marec 10.00 – 16.00 h (posledný vstup o 16.00 h a areál otvorený do 17.00 h)

Vstupné (Zoo + Dinopark):

 1. Dospelí – v lete 4,50 € a v zime 3,50 €
 2. Deti – v lete 3 € a v zime 2,50 €
  (deti od 3 do 15 rokov, dôchodcovia, študenti od 16 do 26 rokov po preukázaní sa študentským preukazom, ZŤP – dospelí, pedagogický dozor s detským táborom – na 10 detí 1 dospelý)

V marci a v októbri platia zimné ceny vstupeniek.

Vstup zadarmo: deti do 3 rokov, ZŤP – deti, ZŤP-S (dieťa s doprovodom, dospelý s doprovodom), pedagogický dozor so školskými skupinami (na 10 detí jeden pedagóg zadarmo).

 

Ročné vstupenky – dospelí (vstupenka je neprenosná a platí 1 rok): 35 €; deti od 3 do 6 rokov (vstupenka je neprenosná a platí s ročnou vstupenkou pre dospelého): 8 €

Špeciálna ponuka – darčekové vstupenky na 1 vstup do ZOO platné do konca kalendárneho roka: detská darčeková vstupenka – 3,50 €; darčeková vstupenka pre dospelého návštevníka – 5 €; darčeková vstupenka pre rodinu – 14,50 €.

V letnej sezóne:

 • rodinná vstupenka (2 dospelí a 2 deti) – 13,50 €
 • pernamentka – dospelí (prenosná – 10 návštev na 1 osobu) – 35 €
 • pernamentka – detská (prenosná – 10 návštev pre 1 dieťa) – 24 €

Dinopark je unikátna expozícia s rozlohou 3 ha. V lesnom prostredí je umiestnených množstvo modelov dinosaurov v životnej veľkosti, ktoré sú ozvučené a niektoré aj pohyblivé. Scény a zákutia simulujú život v druhohorách a ich súčasťou je náučný chodník o vývoji života na Zemi. Jedinečné je aj 3D kino, ktoré dokáže premietať 2 obrazy súčasne, čím vzniká dojem plastickosti vnímaného obrazu. Návštevníkom sú zadarmo zapožičané 3D polarizačné okuliare, vďaka ktorým dokáže film vnímať plasticky, vzniká tak ilúzia trojrozmernej projekcie. V roku 2011 sa premieta film Giganotosaurus 3D. Film vrátane hovoreného slova i hudby bol vyrobený špeciálne pre Dinopark a je premietaný výhradne tu. Vstupné do 3D kina sa neplatí, je už obsiahnuté v cene vstupenky.

V DinoParku je možnosť občerstvenia v DinoCafe a aj zakúpenia suvenírov v DinoShope. Pre deti je obľúbenou atrakciou detské paleontologické ihrisko a preliezačky. DinoPark je otvorený súbežne so zoologickou záhradou. Počas zimnej sezóny nie sú v Dinoparku v prevádzke pohyblivé modely, ozvučenie parku ani 3D kino.

 

Doprava:

Do Zoo sa dá dostať autobusom č. 30, 31, 32, 37, 39 a 92.

Autom – z ČR diaľnica D1 a D2, zo Žiliny a Trenčína diaľnica D61, z Nitry cesta č. 51 a diaľnica D61, z Komárna cesta č. 63. Smer Mlynská dolina, odbočka k STV.