Terra Permonia – krajina zábavy a poznania | Banská Štiavnica

Email Telefón Web

Historickú Banskú Štiavnicu obohatila nová jedinečná atrakcia, kde si na svoje prídu predovšetkým deti. Krajina zábavy a poučenia Terra Permonia ich zavedie do sveta techniky a vynálezov a umožní im vyskúšať si prácu s najrôznejšími nástrojmi a zariadeniami.

Ukrytí permoníci štiavnického podzemia sa rozhodli vyjsť medzi ľudí, ktorí ich opustili po zavretí poslednej bane. Chcú im pomôcť spoznať skutočnú krásu Zeme, ale aj zlepšiť ich zručnosti a tvorivosť. Nechajte sa nimi osloviť aj Vy a navštívte Permoniu, orignálny holandsko – slovenský projekt v historickom jadre Banskej Štiavnice.

 

Počas tohto leta bude určite lákať najmä Vynálezovňa – miesto, kde budú môcť deti vyrezávať, píliť, orezávať, modelovať a skúšať viaceré zaujímavé a tvorivé činnosti. Základ Vynálezovne pochádza z parku Uintvinderij, ktorý sa stal atrakciou roku v Holandsku a pre Banskú Štiavnicu ho na mieru pripravili manželia Jos a Riet Spanbroekovci. Netradičné nápady, využitie skutočných strojov prispôsobených pre deti, ako aj nápaditá práca s odpadmi sa budú určite páčiť každému, kto má rád tvorivú činnosť. Súčasťou Vynálezovne budú aj priestory vyhradené na tvorivú hru so známymi stavebnicami lego, fosforovňa s možnosťou chytania vlastného tieňa či krivé zrkadlá, ktoré iste pobavia nielen malých.

 

Mašinkáreň je druhou atraktívnou zložkou projektu. V nej si môžete vychutnať model vláčika, ktorý zostavil a prevádzkoval v Banskej Belej mladý talentovaný modelár Slavomír Červeň. Nádherná trať určite pritiahne nielen malých, ale a dospelých.

 

Terra Permonia má nielen pobaviť, ale aj umožniť poznanie, s dôrazom na svetové dedičstvo UNESCO. V minigalérii je inštalovaná výstava Ivety Chovanovej a Andrei Nižňanskej s názvom Theatrum Urbi. Citlivo pripravená prezentácia štiavnických zákutí, vychádzajúca zo slovenskej knihy roka Štiavnické interiéry a zaujme nejedného návštevníka Banskej Štiavnice.

 

Prvý rok projektu bude experimentálny a niektoré nové prvky budú pribúdať „za pochodu“. Stane sa tak v prípade kaviarne a obchodíka s lokálnymi suvenírmi, ale aj výstav, ktoré sa plánujú na rok 2012.

 

Aj preto bude od leta spoplatnená len návšteva Vynálezovne – a to sumou 3 € za dieťa.  Dospelí v sprievode detí budú mať vstup do celého objektu v roku 2012 zdarma.

 

Terra Permonia je otvorená počas leta denne od 11.00 hod. do 18.00 hod.