NPR Kvačianska dolina

Adresa Kvačany, 032 23 Kvačany, okres Liptovský Mikuláš Email obec@kvacanylm.sk, ozoblazy@gmail.com Telefón 0905 525 129 Web www.kvacany.sk

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte.

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. Veríme, že ak raz toto miesto navštívite, vrátite sa opäť. 🙂

Kvačianska dolina

Dĺžka trasy

Kvačany parkovisko – Mlyny Oblazy – cca. 1 hod
Huty – Mlyny Oblazy – cca. 20 minút
Kvačany – Prosiek – Velke Borove – Mlyny Oblazy – Kvačany – cca. 6 hod.
Veľké Borové – Mlyny Oblazy – cca. 20 minút
Velké Borové – Prosiek – cca. 2 hod.

Popis trasy:

Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Prevádzkovateľ podporuje rozvoj Kvačianskej doliny, takže peniaze za parkovné idú aj na dobrú vec.

Odtiaľto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.

Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Vyhliadka nie je nijak zabezpečená, preto budte maximálne opatrnní.

Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým miestom je Veľký Roháč, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. 🙂 Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Prejdite za kríž nad cestou, aby sa vám otvoril.

Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená vyhliadka a to na Malom Roháči. Je z nej vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu.

Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.


Križovatka chodníka

Keďže Oblazy sú významnou križovatkou, dá sa odtiaľto pokračovať rôznymi smermi. Možno sa vrátiť do Kvačian, prípadne pokračovať do Jóbovej ráztoky k ľudovému rezbárovi p. Smutniakovi, ktorý Vám rád predstaví svoje diela. Môžete pokračovať na Huty, alebo na Veľké Borové a teda ísť pokračovať po náučnom chodníku Prosiecka-Kvačianska dolina. Cez Veľké Borové, Svorad a Prosiecku dolinu to aj s návratom do Kvačian z Prosieka trvá 5 hodín.

Ak by ste si radi urobili okruh Kvačianska – Prosiecka dolina, doporučujeme 2 alternatívy:

  1. Zaparkovať v Kvačanoch, avšak neísť hore Kvačianskou dolinou. Choďte z Kvačian na Prosiek po žltej a následne hore Prosieckou dolinou atď. Z trasy takto „uvidíte viac“ a ušetríte si pre niekoho možno menej príjemnú, záverečnú(!) hodinu šlapania, ktorá je medzi ústím Kvačianskej a ústím Prosieckej doliny.
  2. Zaparkovať v Prosieku a ísť hore Prosieckou dolinou je lepšie ako začínať Kvačianskou dolinou, avšak na záver si pri tejto alternatíve necháte hodinové šlapanie popod horu z Kvačian do Prosieka.

Zdroj: www.kvacany.sk