Vážení milovníci turistiky a cykloturistiky – pozývame Vás do turistického regiónu Liptov do hôr za krásami prírody. Navštívte Chočské vrchy Kvačianska a Prosiecka dolina a jej turistickú atrakciu zaradenú medzi technické pamiatky – mlyn a pílu Oblazy.
Kvačianska dolina, národná prírodná rezervácia, má charakter skalnej tiesňavy o dĺžke 2,5 km po Oblazy, kde sa dolina rozdeľuje na Hutianku /1 km/, ktorá vedie na Huty, Ráztoku, tiesňavy s vodopádom /0,7 km/ smerom na Jóbovu Ráztoku, a Borovianku /1 km/, ktorá končí pod Veľkým Borovým. Na oblazoch boli postavené mlyny a píla, ktoré sú v súčasnosti chránené ako cenné technické pamiatky. Dolinou prechádza cesta, čiastočne vysoko nad korytom potoka, ktorý vytvára v tiesňavách množstvo kaskád a vodopádov. Na jednotlivých zastávkach náučného chodníka môžeme sa poučiť o zaujímavostiach Kvačianskej doliny. Kvačianska dolina je súčasťou náučného turistického okruhu Prosiecka – Kvačianska dolina s najvhodnejšim východzím bodom v obci Prosiek. Jedná sa o turisticky nenáročnú trasu v trvaní približne 7 hodín, ktorú je možné absolvovať aj s menšími deťmi. Po jej absolvovaní turistom dobre padne relaxačný kúpel v blízkych Aquapark Tatralandia alebo Thermal Park Bešeňová, prípadne občerstvenie v štýlovej reštaurácii Koliba Gréta pri obci Liptovská Sielnica.
Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.
Popis trasy:
Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Odtialto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.
Na mieste zvanom Kobyliny je priepasť. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila.
Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým bodom sú Roháče, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. 🙂 Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný.
Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.
Výlet na Kvačianskou dolinou je vhodný pre všetky tipy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. Veríme, že ak raz toto miesto navštívite, vrátite sa opäť.
Keďže Oblazy sú významnou križovatkou, dá sa odtiaľto pokračovať rôznymi smermi. Možno sa vrátiť do Kvačian, prípadne pokračovať do Jóbovej ráztoky k ľudovému rezbárovi p. Smutniakovi, ktorý Vám rád predstaví svoje diela. Môžete pokračovať na Huty, alebo na Veľké Borové a teda ísť pokračovať po náučnom chodníku Prosiecka-Kvačianska dolina. Cez Veľké Borové, Svorad a Prosiecku dolinu to aj s návratom do Kvačian z Prosieka trvá 5 hodín.
Ak by ste si radi urobili okruh Kvačianska – Prosiecka dolina, doporučujeme 2 alternatívy:
- Zaparkovať v Kvačanoch, avšak neísť hore Kvačianskou dolinou. Choďte z Kvačian na Prosiek po žltej a následne hore Prosieckou dolinou atď. Z trasy takto „uvidíte viac“ a ušetríte si pre niekoho možno menej príjemnú, záverečnú(!) hodinu šlapania, ktorá je medzi ústím Kvačianskej a ústím Prosieckej doliny.
- Zaparkovať v Prosieku a ísť hore Prosieckou dolinou je lepšie ako začínať Kvačianskou dolinou, avšak na záver si pri tejto alternatíve necháte hodinové šlapanie popod horu z Kvačian do Prosieka. Po 5 hodinách na trase to býva trošku trápenie …
http://www.kvacianska-dolina.sk
Tento výlet môžete tiež absolvovať spolu so sprievodcom, ktorý Vás povedie náučným chodníkom cez Kvačiansku dolinu až prídete k vodným mlynom. Ak sa chcete dozvedieť viac o mlynoch či ich príbehoch, objednate si sprievodcu – www.mikulas.sk. Viac o tomto výlete si môžete prečítať aj tu – cestovanie.sme.sk.