ZOO Farma Modrová

Email Telefón Web

Máte chuť aspoň na chvíľku sa nadýchnuť podobnej novozélandskej atmosféry? Nechce sa Vám letieť cez oceán, platiť drahú letenku ani baliť kopec batožiny? V tom prípade stačí naštartovať auto alebo nasadnúť na autobus a vydať sa do Modrovej – dedinky pri Piešťanoch.

Uprostred zelených kopcov západného Slovenska, ani nie 90 kilometrov diaľnicou od Bratislavy, narazíte za obcou Modrová na čosi, čo ste iste nečakali. Dopravná značka vám zrazu oznámi, že ste na území Nového Zélandu a hneď za ňou ďalšia vás upozorní „Pozor klokany“. Ani sa nenazdáte a okrem klokanov už na vás hľadí aj bizón, búrsky cap, škótsky horský dobytok, lama, ovce a dokonca emu a ťava. Áno, ste naozaj na Novom Zélande a stačí prejsť cez cestu, aby ste boli aj v Austrálii. Zároveň ste však aj kúsok od lyžiarskeho strediska Bezovec a svetoznámych kúpeľov Piešťany. 

Ako je to možné? „Chceli sme žiť na Novom Zélande, no nakoniec sme sa rozhodli urobiť si Nový Zéland tu nad Modrovou,“ hovorí Dr. Miloš Minár alias Highlander Zealander o tom, čo ho so svojou priateľkou Bernardínou Jedličkovou viedlo k vybudovaniu jedinečnej ZOOFARMY NEW ZEALAND v Modrovej. „Cesta, po ktorej ste prišli, je vlastne Tasmanovo more, lúka nad ním je Austrália, preto sú na nej klokany. Pod cestou sú zase dva ostrovy Nového Zélandu – severný a južný. Hájik stromov, ktorý ich rozdeľuje, je Cookov prieliv,“ vysvetľuje Miloš Minár geografickú koncepciu projektu. Ten počas leta doplnil amfiteáter. Slúži na prezentáciu maorskej kultúry a ako heliport – pristávacia plocha pre vrtuľník. Pribudne tiež zmenšená kópia slávnej opery v Sydney a Harbour Bridge.

 

Na ZOOFARME sú zastúpené všetky hospodárske zvieratá chované na Novom Zélande, pričom zároveň reprezentujú všetky kontinenty sveta. Ovce Romney zastupujú Nový Zéland, klokany Austráliu, búrsky cap Afriku, lama Južnú Ameriku, bizón Severnú Ameriku, škótsky horský dobytok Európu a ťava Áziu. Zamestnanci farmy sa o zvieratá starajú rovnakým spôsobom ako v ďalekej Oceánii. Aj preto im nedostatok zvedavých návštevníkov nemusí robiť starosti.

Pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu sú Maori. Ani u nás nechýba štylizované tradičné maorské osídlenie – maorská osada. V takmer autentickom lesnom prostredí uvidíte príbytky, v ktorých bývali Maori pred 300 – 400 rokmi.

 

Nový Zéland  a Austrália na Slovensku

 

Ak ste fanúšikmi ostrovov, máte radi drsnú zelenú hornatú a vulkanickú krajinu, zvláštne druhy fauny a flóry nevyskytujúce sa nikde na svete, zaujímajú Vás rituály domorodého obyvateľstva a milujete treky, horolezectvo a Pána Prsteňov, určite Vám „vonia“ Nový Zéland – štát v Austrálii a Oceánii, tvorený dvoma hlavnými a mnohými malými ostrovmi v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Pôvodný maorský názov preň znie AOTEAROA, čo doslovne znamená „zem dlhého bieleho oblaku“ .

 

Máte chuť aspoň na chvíľku sa nadýchnuť podobnej novozélandskej atmosféry? Nechce sa Vám letieť cez oceán, platiť drahú letenku ani baliť kopec batožiny? V tom prípade stačí naštartovať auto alebo nasadnúť na autobus a vydať sa do Modrovej – dedinky pri Piešťanoch.

 

Na pätnásťhektárovom pozemku sa nachádzajú zvieratá dovezené z rôznych kútov sveta – burské kozy z Afriky, ťava dvojhrbá z Ázie, tasmánske klokany a pštrosy emu z Austrálie, škótsky horský dobytok z Európy, lama krotká z Južnej Ameriky, ovce Romney z Nového Zélandu, bizón americký čakajúci na svoje družky zo Severnej Ameriky a ako prekvapenie – pod nohami sa Vám bude plaziť krokodíl, ktorý vo Vás vyvolá otázku či ide alebo nejde o živého tvora. A kto by už len nechcel vidieť prekrásnu kravičku a jej potomkov, ktorá pochádza zo stáda pod patronátom samotnej britskej kráľovnej?

 

Všetky zvieratká sú chované vo voľnej prírode, každé si môžete pohladiť či odfotiť sa s nimi. Jedinečnou raritou je prírastok do klokanej rodiny – biely klokanček ( albín ). Okrem dospelých zvierat je na farme množstvo mláďat. Zvieratká nám môžete pomôcť i kŕmiť stravou, ktorú máme pre nich pripravenú.

 

Počas návštevy na farme sa môžete občerstviť a posedieť si v altánkoch alebo na terase, či pri ohnisku, opaľovať sa na pripravených lehátkach a  pokochať sa krásnou prírodnou scenériou. Počas víkendov ponúkame tradičné maorské jedlo, tzv. „hangi“, ktoré pozostáva z červených zemiakov „kumarou“, jahňacieho príp. iného mäsa a zeleniny.

 

Otváracie hodiny

Víkendy a sviatky :  od 11.00 hod. do 19.00 hod.

 

Vstupné:

  • Dospelí – 3,50 €
  • Deti (školopovinné) a študenti – 3,00 €
  • Deti (predškol. veku od 4.r.) a ZŤP – 2,50 €
  • Pre skupiny (min. 20 osôb) – vstupné podľa dohody

Maorovia na farme