Kaštieľ Patrovec

Adresa Kaštieľ Patrovec, 913 24 Veľká Hradná Email info@kastielpatrovec.sk Telefón +421 944 305 514 Web kastielpatrovec.sk

Jedinečný kaštieľ sa nachádza v osade Patrovec, ktorá je súčasťou Veľkej Hradnej. Jeho história sa spája s rôznymi slávnymi osobnosťami z minulosti a je opradený nespočetným množstvom zaujímavých príbehov.

Kaštieľ dal postaviť markgróf Alexander Pallavicini v katastrálnom území obce Veľká Hradná. Po ukončení výstavby v roku 1939 kaštieľ zariaďoval secesným nábytkom, čínskym porcelánom, krištáľovým sklom, strieborným stolovacím servisom, poľovníckymi príbormi, benátskymi zrkadlami i obrazmi. Slávnostné otvorenie sa konalo za účasti jeho rodiny a vzácnych hostí na päťdesiate výročie jeho narodenín v roku 1940. Kaštieľ mal po jeho smrti v roku 1941 zdediť jeho synovec Alexander Mária Alfons, avšak majetok bol kúpený na úver, ktorý nebol splatený a zostal ako dlh voči Česko – Slovenskému štátu. Ku koncu 2. svetovej vojny bol kaštieľ neobývaný a počas Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945 bol dokonca rabovaný neznámymi páchateľmi. Krátky čas po skončení 2. svetovej vojny bývali v kaštieli dve rodiny: JUDr. Holényi a jeho brat chirurg MUDr. Holényi Ľudovít z východného Slovenska. Po 2. svetovej vojne podľa Benešovských dekrétov bol celý majetok markgrófa Pallaviciniho znárodnený a v kaštieli boli postupne umiestnené rôzne inštitúcie: Sídlo Slovenských skladateľov, riaditeľstvo Štátnych lesov, lesnícke učilište, rekreačné stredisko mládeže a v neposlednom rade Škola v prírode s celoročnou prevádzkou. V minulosti v priestoroch kaštieľa poľovnícke spoločnosti priľahlých obcí organizovali každý rok veľkolepé tanečné zábavy s kultúrno-zábavným programom až do roku 1989.

Lokalita

Kaštieľ sa nachádza na polceste medzi Dubodielom a Trenčianskym Jastrabím v osade Patrovec. Osada sa nachádza na úpätí Inovca, v nadmorskej výške 336 m. Kaštieľ bol v minulosti využívaný rôznymi inštitúciami, napríklad ako Škola v prírode, alebo ako riaditeľstvo Štátnych lesov.

Príroda

Príroda v okolí osady je zaujímavá pre turistov, hubárov, našincov i cudzincov. V tesnej blízkosti sa nachádza i prírodná pamiatka Svinica, ktorá bola zachovaná pre vedecké a výskumné ciele, pretože tu prežívajú ohrozené rastliny i živočíchy.

Ubytovanie v kaštieli

Izby v kaštieli sú útulne zariadené a spĺňajú všetky hygienické požiadavky turistickej ubytovne. K dispozícii sú dva dvojizbové apartmány s vlastnou sprchou a toaletou. Časť izieb má spoločné sprchy a sociálne zariadenia. Oficiálna kapacita ubytovania je 37 lôžok. Príďte sa presvedčiť. Cena za lôžko je 12,00 EUR. Raňajky, obed či večera je možná po dohode.

Ubytovanie v chatke Inovec alebo Kriváň

Oddýchnuť si a zabudnúť na uponáhľaný svet môžete v drevených chatkách Inovec a Kriváň, ktoré sú situované v priečelí historického kaštieľa. Každá chatka má kapacitu pre 8 ľudí, gauč s posedením a krytou terasou, vlastnú kúpeľňu s hygienickým zariadením a prekrásny výhľad na okolité lesy.

Zhruba 1 km od kaštieľa sa nachádza tzv. Dubodielska kyselka – železitý, minerálny prameň v Zádvorí. Dubové lesy okolo osady Patrovec sú vyhľadávanou hubárskou oblasťou ako pre mladých tak i pre hubárov vo vyššom veku vďaka autobusovej zastávke umiestnenej v centre tejto lokality. Cez Patrovec vedie i označený turistický chodník, kde sa pravidelne koná Inovecký maratón.

Špeciálna ponuka

V zariadení sú organizované koncerty, podujatia pre deti, športové kurzy, oslavy či svadby. Organizátori vždy vedia vyjsť v ústrety požiadavkám návštevníka.

Denné a pobytové tábory

Kemp snov je veľkou tohtoročnou letnou novinkou! Deti môžu zažiť jedinečný detský pobytový tábor.

Nechajte nazrieť vaše detičky bližšie do sveta koní a jazdenia v dennom tábore Letné ródeo. Pripravená je jazdecká škola v areáli Kaštieľa Patrovec neďaleko od Trenčína. Všetci malí i veľkí milovníci koní si tu prídu na svoje.

Zdroj: kastielpatrovec.sk