Ako vychovávať hypersenzitívne deti? Na čo si dávať pozor?
Hypersenzitívne deti chcú všetko robiť dobre. Ba čo viac: všetko chcú robiť výnimočne dobre. Majú na seba priveľké nároky. Nadávanie a tresty pri výchove takýchto detí nemajú miesto. Práve naopak, v prípade hypersenzitívnych detí treba prejaviť pochopenie pre ich uvažovanie, vďaka ktorému sa k sebe naučia byť zhovievavé.
„Hypersenzitívne deti sa vlastnými chybami zaoberajú nesmierne dlho a sú k sebe mimoriadne kritické,“ píše Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami. Lepšie dieťaťu pomôžete, ak zaujmete objektívne stanovisko a snažíte sa o objektívne hodnotenie.
Ale pozor: Nepredstierajte nadšenie a dieťa nechváľte, ak samé seba kritizuje, inak nadobudne pocit, že ho nechápete a neberiete vážne a bude sa cítiť osamelo.
Niektorí dospeláci tu stoja pred problémom. Ak výchova nepozostáva z pravidiel, čo je potom výchova?
Pre hypersenzitívnych rodičov je hypersenzitívne dieťa skúškou. Ako mám s jeho senzitivitou zaobchádzať? Ako riešim podobný problém, ak ide o mňa ? Uvidím v dieťati vlastné neobľúbené ja? Budem s ním zaobchádzať v rukavičkách, lebo sám/sama neviem s citlivosťou bojovať? Niekedy sú to práve hypersenzitívni rodičia, kto potomka svojou precitlivenosťou ešte viac zaťažuje.
STEFAN, 53-ročný inžinier, ktorý sa zúčastnil tréningu, povedal:
„Ako chlapec som sa neustále nachádzal medzi dvoma frontmi. Vonku som musel byť obozretný, musel som si pred ostatnými chalanmi stále niečo dokazovať. A keď som prišiel domov, čakal ma zase iný front: moja hypersenzitívna matka. O potýčkach a bitkách som sa doma zmieniť nemohol, lebo by ma svojimi obavami a snahou vyriešiť konflikty za mňa ešte viac ohrozila. Ani otec ma nechápal a rozčuľoval ma svojimi radami, keď sa dozvedel o mojich problémoch. To, že som uňho u nich nenachádzal pochopenie sa ma dotklo ešte viac ako samotné konflikty s chalanmi.“
Vedeli ste, že hypersenzitivitou sa vyznačuje asi 20% všetkých ľudí? Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia „iní“, a nielen to…
Autor Rolf Sellin je sám hypersenzitívny a preto sa rozhodol napísať knihu pre všetkých ľudí – aj pre tých, ktorí sú ako on, aj pre ich okolie, a aj pre rodičov hypersenzitívnych detí. Podľa autora je hypersenzitivita nadanie pre bohatý vnútorný svet.