Prečítajte si naše tipy, prečo by ste mali čítať knižky (nielen) počas marca – Vy aj Vaše deťúrence.
Prvý jarný mesiac – MAREC – sa spája nielen s príchodom prvých slnečných dní, či prvých kvietkov, ale aj s čítaním kníh.
Prečo je práve MAREC mesiac knihy? Je to tak už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí.
Prečo by malo byť čítanie bežná vec aj u Vás doma?
ČÍTANIE KNÍH MÁ PRE VAŠE DETI MNOŽSTVO BENEFITOV. Deti, ktoré čítajú knihy, majú lepšiu pamäť a ľahšie sa učia. Knižky rozvíjajú detskú inteligenciu, rozvíjajú ich myslenie, kreativitu, fantáziu, zlepšujú pozornosť. Malým školákom veľmi pomáha čítať si aj kvôli gramatike, písaniu diktátov, či slovnej zásobe. Nielen v náučných knižkách sa deti dozvedia množstvo zaujímavých informácií, o ktorých môžete doma diskutovať, a práve preto knihy zlepšujú aj komunikačné schopnosti, aj zbližujú a upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi.
Ako motivovať deti k čítaniu?
V prvom rade je dôležitý SPRÁVNY VÝBER KNIHY PODĽA VEKU AJ ZÁUJMU. Preferuje Vaše dieťa rozprávky, detektívky, fantazijné sci-fi či historické romány? Nezabudnite si všimnúť odporúčaný vek pre čitateľa.
ZÁUJEM, PODPORA A MOTIVÁCIA ZO STRANY RODIČA je druhý kľúčový bod, ak chcete aby Vaše deti čítali knižky. Pýtajte sa svojich detí, čo čítajú, o čom to je, ako sa im to páči. Spravte si doma čitateľský klub, zbierajte pečiatky za každú prečítanú knihu, choďte spolu do kníhkupectva či do knižnice, spravte si rodinné diskusie o knihách, upečte si k tomu koláč, spravte si čaj, berte čítanie ako rodinnú spoločnú aktivitu, vytvorte si doma vlastnú knižnicu.
ZAČNITE UŽ OD SKORÉHO DETSTVA. Vzťah ku knihám a k čítaniu by si mali deti pestovať od malička. Aj preto je veľmi dôležité čítanie deťom na dobrú noc, keď ešte samé nevedia čítať. Pre začínajúcich čitateľov je obrovská podpora, ak si rodičia čítajú s nimi, a pomáhajú im. A tak celý proces nie je len o čítaní, ale aj o spoločne strávenom čase so svojim rodičom.