Advertisement Advertisement

Čo viete o Mikulášovi?

Thumbnail
Kategórie:

Pomaly, ale isto sa blíži jeden z tých najobľúbenejších detských sviatkov. Deň Svätého Mikuláša. Všetci sa už teraz tešíme na rozžiarené očká vašich detí, keď si ráno v čižmičke nájdu kopec sladkostí a iných dobrôt.

Pomaly, ale isto sa blíži jeden z tých najobľúbenejších detských sviatkov. Deň Svätého Mikuláša. Všetci sa už teraz tešíme na rozžiarené očká vašich detí, keď si ráno v čižmičke nájdu kopec sladkostí a iných dobrôt.

Skoro všetci vieme, že tento deň padne vždy na 6. deň v mesiaci December. Málokto však už vie, prečo práve 6. December, alebo kedy a ako tento zvyk vznikol. Aký je teda príbeh toho slávneho Mikuláša?

 

Mikuláš sa narodil do bohatej kresťanskej gréckej rodiny manželom Epifaniovi a Ioanne v meste Patara.

 

V mladosti sa podujal na cestu do Jeruzalema, kde si pozrel zvyšky Kristovho kríža a Kristov hrob. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii, pričom cestou z Alexandrie do Myry údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď potom loď dorazila do Myry, v meste vyberali nového biskupa, nakoľko predošlý zomrel. Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos, ktorý nosí aj meno víťaza (niki=víťazstvo, laos=ľud).

Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu, bol zatknutý a na trest čakal vo väzení. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín Veľký Milánsky edikt, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Po oslobodení sa z neho stal arcibiskup.

Sv. Mikuláš zomrel pokojnou smrťou 6. decembra roku 330 (podľa iných 345 alebo 352).

Jeho najznámejšou legendou je určite zachránenie troch dcér. V meste totiž žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať v nevestinci. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj ďalšiu noc a majiteľ domu bol zvedavý, kto je ten dobrodinec. Na tretí deň si teda na Mikuláša počkal, keď dával mešec na okno a poďakoval sa mu. Mikuláš mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil. Každej dcére dal takto ako veno dokopy 100 aureov.

Iná legenda hovorí o tom, že Mikuláš sa často večer po zotmení prechádzal ulicami a pozoroval ľudí za oknami. Keď videl chudobnú ubiedenú rodinu s deťmi, ktorým nevedeli dať rodičia nič na večeru, do obloka im vložil jedlo, hračky i niekoľko mincí. Nik nevedel, kto je tým dobrodincom, pretože Mikuláš chcel zostať v anonymite.

Zvyk s vyčistenými čižmičkami v oknách sa traduje práve z legendy o tom, ako Mikuláš nechával v oknách chudobných ľudí dary. Preto by v žiadnej domácnosti s malými deťmi v tento výnimočný deň nemali chýbať čižmičky v okne! Tým menším ich pomôžeme vyčistiť, staršie to už zvládnu aj samé, a položíme ich na okno. Potom už neostáva nič iné, len čakať.

Tradícia mikulášskych obchôdzok s anjelmi a čertom vznikla v severofrancúzskych kláštorných školách a veľmi živá je najmä v štátoch Beneluxu a nemecky hovoriacich krajinách. V týchto štátoch, ale aj v USA, Kanade a v Rusku poznajú deti aj tzv. vianočného muža. Po nemecky sa volá Weihnachtsmann, po francúzsky Pere Noël, po rusky Ded Moroz a po anglicky Santa Claus, čo je skomolenina latinského mena Sanctus Nicolaus. Táto postava sa výzorom podobá Mikulášovi, ale nemá kresťanský pôvod.

 

Na Mikulášske besiedky sa vám určite zídu básničky pre Mikuláša

 

Mikuláš, Mikuláš, priateľ náš starý,
každý rok nosievaš do okien dary.
Mikuláš, Mikuláš, ty veľký svätý,
každý rok myslievaš na dobré deti!

———-

Mik, mik Mikuláš, prišiel s čertom na koláč,
sľubujem, sľubujem, že už hnevať nebudem…

———-

Už je zima, už je čas –
Mikuláši majú zraz.
Jeden pôjde rovno k nám,
na toho sa pamätám.
Na topánky pozriem sa:
“Ahoj tatko, vyzuj sa!”

———-

Kde sa vzal, tu sa vzal, Mikuláš pod oknom stál,
v ruke veľkú paličku, na hlave mal čiapočku.
Z bielych fúzov, teplý šál,
tak na deti vykúkal.

———-

Mikulášsku dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú nošu, daj nám darov, svojich trošku,
či koníčka medového, či koláčka makového,
veď ty strýčku Mikuláš, mnoho dobrých darov máš…

———–

Sneží, sneží, zas
prišiel Mikuláš,
kožuch má i baranicu,
volá deti na sanicu.

Letí, letí sneh,
má ho plný mech.
Či sme veľkí, či sme malí,
lyže sme si namazali.
Syp sa sniežik syp,
prikry každý krík.

Podobné články