Prečítajte si naše tipy na domáce aktivity s deťmi počas karantény COVID-19.
1. Vytiahnuť farbičky, farebné papiere, lepidlá a nožnice
A pustiť sa do tvorenia! Kreativitu je potrebné pestovať už od útleho veku. Preto naši priatelia z portálu www.vytvorme.si pripravili mnoho tvorivých nápadov a návodov aj pre najmenších. Využijete pri tom ich hravé kresby, veľké drevné korálky, farby, papier a modelovacie hmoty. Šikovné ručičky si precvičia pri výrobe dekorácií, darčekov pre starých rodičov aj pri návrhoch vlastných hračiek alebo oblečenia. Nápady pre deti – nikdy ich nie je dosť!
2. Stavať si LEGO®
Hranie s legom je návykové. Neobmedzené možnosti, ktoré nám farebné kocky poskytujú nás dokážu zabaviť na dlhé hodiny. Pokročilejšie legá, ako napríklad LEGO® MINDSTORMS® sú zároveň cestou pre deti, ktoré majú záujem rozvíjať sa v základoch inžinieringu, programovania a v technických zručnostiach. Výborným rieším pre zlepšenie týchto vlastností sú aj kurzy, ktoré nájdete TU!
3. Varte spoločne
Spoločné varenie zbližuje, prináša dobrú náladu a je aj výchovné. Najprv si s deťmi vytvorte jedálny lístok. Nech povedia, na čo majú chuť. Pravdepodobne sa medzi favoritmi objavia palacinky a zemiaková kaša s rezňom, ale niekedy môžete prižmúriť oči a zabudnúť na zdravú výživu. Pre budúcich kuchárikov odporúčame aj skvelý Denný tábory – Malí Kuchárikovia, kde vaše deti zažiju kulinársky týždeň plný dobrôt, ktoré si samé pripravia.
4. KNIHY
Marec je mesiac knihy, a okrem iného je to veľmi príjemná aktivita na vyplnenie dňa. Spravte si doma poriadok a určite nájdete knižky, ktoré si už dlho chcete prečítať, ale ešte stále ste sa k nim nedostali – Vy aj deti. Ak však nemáte dosť kníh, môžete si ich objednať ONLINE napríklad na Martinuse. Ak hľadáte konkrétne tipy na knižky, alebo niekoľko pomôcok ako motivovať deti k čítaniu, prečítajte si náš článok MAREC – mesiac knihy.
5. KUCHÁRSKA KNIHA
Všetky deti majú svoje obľúbené jedlá. Nechajte ich, nech Vám porozprávajú tie svoje najobľubenejšie jedlá, uvarte si ich spolu, a napíšte si tieto recepty do Vašej spoločnej rodinnej kuchárskej knižky.
6. Upratanie a vytriedenie zimných vecí a hračiek / darovanie na charitu
Ani v novom roku by sme nemali zabúdať na solidárnosť a pomoc druhým ľuďom, a touto cestou zlepšiť život okolo nás. Skoro každý má doma kopy zimného oblečenia aj hračiek, z ktorých naše deti vyrástli. Nikdy neviete komu v núdzi týmto skutkom pomôžete a taktiež ukážete svojim deťom, aké podstatné je zaujímať sa aj o ostatných. Darovať oblečenie či iné veci môžete napríklad SEM.
7. Nechať deti naplánovať deň
Je logické, že rodičia plánujú program pre svoje malé deti, ako počas školských dní, tak aj počas víkendov. Čo sa ale stane, keď si tieto úlohy vymeníte? Možno budete príjemne prekvapení.
8. Postaviť bunker v obývačke
Koľko z nás si chcelo spraviť bunker priamo v strede detskej izby? Vždy sme dostali veľmi rýchlu a nepriaznivú odpoveď, no teraz ste rodičmi vy a máte to vo svojich rukách. Vráťte sa do detstva a pomôžte svojim deťom postaviť najväčší bunker v ich živote!
9. Prekážková dráha
Jasné, že v lese či na ihrisku je to lepšie, ale ak na to máte trochu priestoru, pripravte pre deti zábavnú prekážkovú dráhu. Na jednom stanovisku urobí pár skokov cez švihadlo, potom si rýchlo vleze do spacáku a zasa vylezie, urobí kotrmelec, desať drepov, obehne desaťkrát stôl a podobne. A to všetko na čas. Ktorý člen rodiny bude najrýchlejší?
10. „Športujte“ a zahrajte si kobercový petang
Nebudete k tomu potrebovať nič viac, ako lepiacu pásku a zopár loptičiek!
11. Vytvorte si spoločné tričká
Zabavte sa pri výrobe spoločných kreatívnych tričiek! Nepotrebujete nič viac, ako staré tričko a fixky, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti.
12. Zorganizujte módnu prehliadku!
V super kreatívnych tričkách, ktoré ste si spolu vytvorili si môžete teraz spraviť spoločnú veľkú módnu prehliadku! Otvorte doma všetky skrine, vyberte truhličku s bižutériou, parádne lakovky a hor sa na mólo! Výnimočne je povolené namaľovať si pery. 🙂 Predvádzajte sa pred zrkadlom, vykrúcajte sa na červenom koberci a najmä – foťte sa. Spoločné fotky nezabudnite vyvolať a založiť do rodinného albumu ako spomienku na jeden fantastický daždivý deň.
13. FILMOVÝ FESTIVAL
Vytvorte si sériu niekoľkých fimov, ktoré môžete sledovať spoločne celá rodina, a každý deň si jeden pustite. Bude to nielen Váš domáci filmový festival, ale aj veľmi príjemná spoločná aktivita, na ktorú sa deti môžu tešiť.
14. SKRÝVAČKA / SKRÝVAČKA VECÍ
Ak bývate vo väčšom byte či v dome, určite je veľa alternatív kde sa skryť! Ak však bývate v menšom byte, kde sa hra na skrývačku veľmi neuplatní, skrývajte veci. Napríklad hracie karty, nastrihané farebné papieriky, alebo čokoľvek iné, ale výrazné. Pravidlo je, že z každej musí byť aspoň kúsok vidieť, aby nebolo treba otvárať skrine a šuflíky. Na povel všetci začnú hľadať. A kto nájde najviac, ten má právo vymyslieť dômyselné skrýše nabudúce.
15. BÁBKOVÉ DIVADIELKO
Vyrobte si vlastné bábky a spravte si vymyslený scenár divadielka. Môžete sa inšpirovať už existujúcimi príbehmi, alebo si jeden požičiate z knižky ktorý práve čítate.
16. PÄŤMINÚTOVKA S PÍSMENKAMI
Koľko vecí vo vašej domácnosti sa začína na písmenko L a sú také ľahké, že sa dajú zhromaždiť na posteľ v spálni? Lyžica, lis na cesnak… no schválne! „Nastavte budík na päť minút a nechajte deti, nech premýšľajú a behajú s nápadmi do vašej spálne. Po piatich minútach sa sčíta, odmeňuje a tiež sa veci vracajú na svoje miesto.