MAREC – mesiac knihy

Thumbnail
Kategórie:

Prečítajte si naše tipy, prečo by ste mali čítať knižky (nielen) počas marca – Vy aj Vaše deťúrence.

Prvý jarný mesiac  – MAREC – sa spája nielen s príchodom prvých slnečných dní, či prvých kvietkov, ale aj s čítaním kníh. 

Prečo je práve MAREC mesiac knihy? Je to tak už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí.

Prečo by malo byť čítanie bežná vec aj u Vás doma?

ČÍTANIE KNÍH MÁ PRE VAŠE DETI MNOŽSTVO BENEFITOV. Deti, ktoré čítajú knihy, majú lepšiu pamäť a ľahšie sa učia. Knižky rozvíjajú detskú inteligenciu, rozvíjajú ich myslenie, kreativitu, fantáziu, zlepšujú pozornosť. Malým školákom veľmi pomáha čítať si aj kvôli gramatike, písaniu diktátov, či slovnej zásobe. Nielen v náučných knižkách sa deti dozvedia množstvo zaujímavých informácií, o ktorých môžete doma diskutovať, a práve preto knihy zlepšujú aj komunikačné schopnosti, aj zbližujú a upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi.

Ako motivovať deti k čítaniu?

V prvom rade je dôležitý SPRÁVNY VÝBER KNIHY PODĽA VEKU AJ ZÁUJMU. Preferuje Vaše dieťa rozprávky, detektívky, fantazijné sci-fi či historické romány? Nezabudnite si všimnúť odporúčaný vek pre čitateľa.

ZÁUJEM, PODPORA A MOTIVÁCIA ZO STRANY RODIČA je druhý kľúčový bod, ak chcete aby Vaše deti čítali knižky. Pýtajte sa svojich detí, čo čítajú, o čom to je, ako sa im to páči. Spravte si doma čitateľský klub, zbierajte pečiatky za každú prečítanú knihu, choďte spolu do kníhkupectva či do knižnice, spravte si rodinné diskusie o knihách, upečte si k tomu koláč, spravte si čaj, berte čítanie ako rodinnú spoločnú aktivitu, vytvorte si doma vlastnú knižnicu.

ZAČNITE UŽ OD SKORÉHO DETSTVA. Vzťah ku knihám a k čítaniu by si mali deti pestovať od malička. Aj preto je veľmi dôležité čítanie deťom na dobrú noc, keď ešte samé nevedia čítať. Pre začínajúcich čitateľov je obrovská podpora, ak si rodičia čítajú s nimi, a pomáhajú im. A tak celý proces nie je len o čítaní, ale aj o spoločne strávenom čase so svojim rodičom.

Pozrite si naše overené tipy na knižky, ktoré by Vaše deti mohli zaujať! 🙂

 

Odporúčané detské tituly vydavateľstva Fortuna Libri

S hlavnou hrdinkou Heidi, malými škriatkami, či veselými vílami zažijú množstvo dobrodružstiev. Tieto a ďalšie knižky pre celú rodinu nájdete na www.fortunalibri.sk alebo v každom dobrom kníhkupectve.

HEIDI A JEJ PRIATELIA

Pokračovanie príbehu Johanny Spyriovej o dievčatku Heidi prerozprávala pre dnešné deti Jitka Škápíková. Heidi bola so svojím starým otcom, s kamarátom Petrom a s kozičkami nesmierne šťastná. Teta Deta sa však rozhodla, že Heidi bude robiť spoločnosť Kláre, chorej dcére z bohatej rodiny. Jej smútok po prírode a po starom otcovi spôsobí, že sa vráti domov. Klára sa túži vypraviť do hôr  za ňou. A príroda má šancu spraviť zázrak…

UŠIAČIKOVIA

Za priezračným vodopádom sú ukryté tri domčeky. Bývajú v nich neposední zelení škriatkovia Oto, Gabo a Eli. Keďže majú veľké uši, všetci ich volajú ušiačikovia. Každý deň majú plné ruky práce, nepoznajú nudu.

ŠĽAHAČKOVÁ VÍLA

V lese i na lúke šantia víly. Deň čo deň zažívajú rozličné veselé príhody, no občas im ktosi alebo čosi skriví úsmev na tvári. Či už je to zlovestný Kvakomoržrút, alebo škriatok Škero, víly sa nedajú a zabojujú nielen za seba, ale aj za iných, aby sa všetko zlé na dobré obrátilo. Víly sa usilujú pomôcť každému, kto pomoc potrebuje.

Pre každého niečo z vydavateľstva Arkus

Časopis Hádajko (pre deti od 7 do 12 rokov)

S časopisom Hádajkom sa každý stane pátračom! Hádajko prináša v každom čísle nové dobrodružstvo či záhadu. Čitateľ postupne, krok za krokom, rieši čiastkové úlohy, až napokon vyrieši celý prípad!

V týchto dňoch vyšlo najnovšie dobrodružstvo: Hádajko a loď kapitána Edgara

Kapitán Edgar je hrdým majiteľom starobylej lode po pra-pra-pradedkovi, s ktorou sa stále plaví po moriach. Loď odvážne zdoláva námorné míle a vzdoruje aj tým najsilnejším búrkam, keď vtom kapitán Edgar, ktorý práve plánuje po tisíci raz oboplávať zemeguľu, zistí niečo veľmi čudné a znepokojujúce…

Mike Lancaster: 0.4 (veková kategória young adult)

Volám sa Kyle Straker a už neexistujem.“ Takto sa začína príbeh Kyla Strakera, nahraný na starých zvukových kazetách. Možno si myslíte, že tie kazety sú podvrh. Ale možno obsahujú históriu dávneho sveta. Pokiaľ to, čo tie kazety hovoria, je pravda, potom všetko, čo si myslíme, že vieme, je lož.

A ak všetko, čo vieme, je lož, znamená to, že ňou sme aj my? Tento skvelý sci-fi príbeh nájdete TU.

Jacqueline Monsigny: Kráska z Louisiany (pre dospelých)

3. diel neodolateľnej romanticko-dobrodružnej série Floris

Mladá a bezstarostná Baptistine de Villeneuve-Caramey očarí, i proti svojej vôli, všetkých mužov, ktorí jej skrížia cestu. Uvidí však blížiace sa mraky, ktoré ohrozujú jej budúcnosť? Aby sa im vyhla, bude musieť opustiť nádheru kráľovského dvora, preplaviť sa cez oceán, čeliť Amerike prvých otrokárov a horúčave Louisiany pri hľadaní jediného muža, ktorého naozaj miluje, i keď si to nedokáže priznať… Florisa.

K dispozícii sú i predchádzajúce dva diely tejto série: Cárov syn a Jazdec z Petrohradu.

Všetky tieto tituly, ale i mnohé ďalšie, nájdete na stránke vydavateľstva Arkus.

Odporúčané detské tituly vydavateľstva Trio Publishing

Hľadanie Sebastiána

Toto je rozprávka o tom, ako šli dvaja bratia medvedíky hľadať liek pre zmenšujúcu sa mamu. Na ceste za záhadným Sebastiánom stretávajú ľudí, ktorí – ako sa zdá – potrebujú ich pomoc. Poďte s nimi a uvidíte, ako si poradia so smutným obrom, bojazlivou vílou, namysleným kráľom, uponáhľaným trpaslíkom, neviditeľnými ľuďmi a… až nakoniec nájdu Sebastiána. Alebo niečo iné? Knižku so záujmom čítajú (alebo si nechávajú čítať) deti vo veku od 5 rokov. Horná hranica je neobmedzená.

Kiko jeden, Kiko dva

Kajka je jedináčik a vždy presne vie, aký veľký cirkus treba urobiť, aby rodičia robili to, čo chce. Goran je tiež jedináčik, ale on sa zasa snaží robiť všetko ako správny chalan. Každý chápe, že medzi týmito dvoma najlepšími priateľmi to musí občas zaškrípať. Našťastie jeden bez druhého nevedia vydržať. A veľmi našťastie, ako vraví Kajka, majú dva medvedíky, ktoré rozprávajú – Kika jeden a Kika dva. Kniha pre deti vo veku od 5 do 9 rokov.

Líza, mačka z Trojice

Po knihe Leonardo, kocúr z ulice prichádza spisovateľ Ján Uličiansky s ďalšou knihou, v ktorej je hlavným hrdinom mačka. Teda, hlavnou hrdinkou, pretože ide o Lízu, mačku z Trojice. Meno Líza je pre mačku pomerne obvyklé, ale to, aby sa stará mačacia dáma rozhodla bývať sama na chalupe, až také časté nie je. Najmä, ak tá chalupa leží v samom srdci starobylého mestečka Banská Štiavnica, blízko námestia svätej Trojice. A práve tu naša neobyčajná obyčajná mačka Líza zažije dobrodružstvá, ktoré stoja za to, aby ste si o nich prečítali…

 

Šľahačková víla od autorky Dany Hlavatej

V lese i na lúke šantia pôvabné víly. V nadýchaných šatôčkach a v pestrofarebných sukienkach, s kvetinovými venčekmi vo vlasoch, tancujú, spievajú a zabávajú sa. Ich zvonivý smiech sa rozlieha po celej rozprávkovej ríši. Deň čo deň zažívajú rozličné veselé príhody, no občas im ktosi alebo čosi skriví úsmev na tvári, aj vlas. Či už je to zlovestný Kvakomoržrút, alebo škriatok Škero. Víly sa nedajú a zabojujú nielen za seba, ale aj za iných, aby sa všetko zlé na dobré obrátilo. Závisť a neprajnosť totiž v ríši víl nemajú  miesto. Práve naopak. Víly sa usilujú pomôcť každému, kto pomoc potrebuje. Čo všetko zažijú víly, sa dozviete v pätnástich rozprávkach.

Ak sa chcete dozvedieť, čo prežili, prečítajte si veselé a poučne rozprávky a vďaka nim budete vedieť, ako sa treba správať k druhým aj k sebe.

Šľahačková víla-originál_resize

 

 

Podobné články