Advertisement Advertisement

Čo priniesol marec v Bratislavskej ZOO

Thumbnail
Kategórie:

V marci sme si doviezli niekoľko nových jedincov. Prečítajte si o ich novom domove.

Z francúzskej ZOO Mulhouse sme si 8.3. 2018 doviezli samicu adaxa núbijského (Addax nasomaculatus) (nar. 27.4.2015) na základe odporúčania EEP koordinátora za účelom oživenia chovnej skupiny a následného rozmnožovania.

Adaxy sú skvele prispôsobení na život v púšti. Bez vody dokážu vydržať celé týždne pričom tekutinu prijímajú len z rastlín. Dokážu regulovať svoju telesnú teplotu bez straty vody počas dňa a znižovať ju počas noci. Mozog je proti prehriatiu chránený tak, že arteriálna krv skôr než pritečie do mozgu je v oblasti membrány nasal macus ochladzovaná odparovaním vlhkosti

14.3. 2018 k nám z Tierparku Berlín bola privezená samica oryxa arabského (Oryx leucoryx) (nar. 15.5.2016) na základe odporúčania EEP koordinátora za účelom rozšírenia počtu chovných samíc a následného rozmnožovania týchto zvierat.

Táto púštna antilopa je výborne prispôsobená na život v drsných, suchých podmienkach. V hlave má špeciálny systém ochladzovania krvi, aby sa jej neprehrial mozog. Telo je sfarbené do pieskovej farby, ktorá odráža slnečné žiarenie, takže ani to sa neprehrieva. Ich srsť má podsadu, ktorá akumuluje teplo do zásoby a uvoľňuje ho počas chladných zimných nocí. Nohy v zime stmavnú, aby si udržali teplo.

28.3. 2018 sme si doviezli samicu sitatungy západnej (Tragelaphus spekii gratus) (nar. 6.6.2015) a 23.3. 2018 samca (nar. 28.3.2017) zo ZOO Praha na základe odporúčania ESB koordinátora za účelom rozšírenia chovnej skupiny a následného rozmnožovania. Samec je síce ešte mladý, ale keď dospeje, bude pôsobiť v skupine ako chovný samec.

Samce majú hnedé sfarbenie a na rozdiel od samíc majú aj rohy. Samice majú ryšavé sfarbenie. Žijú prevažne v močiaroch, v ktorých si na noc robia hniezda zo suchej trávy.

Podobné články