Cestovanie s malými deťmi predstavuje aktivitu, ktorá vyžaduje špeciálnu prípravu i správne vybavenie. Na rozdiel od väčších (školopovinných) detí a dospelých vyžadujú bábätká a batoľatá pri cestách i na kratšiu vzdialenosť oveľa viac vybavenia, aby bolo možné im zaistiť komplexný komfort. Na cesty autom je vždy vyžadovaná autosedačka, ak však využívate iný dopravný prostriedok, je malé deti vhodné prevážať v kočíku, ktorý poskytuje dostatočný úložný priestor práve pre potrebné vybavenie. Cestovanie s kočíkom však nie je vždy jednoduché, na čo si dať pozor?
Cestovanie s kočíkom v hromadných dopravných prostriedkoch
Vo väčších mestách, kde funguje mestská hromadná doprava, bývajú jej vozne pre nástup, prevoz a výstup s kočíkom adekvátne upravené riešením priestoru dverí i miesta pre jeho dostavenie. V týchto dopravných prostriedkoch je spravidla nutné si iba zistiť, ktorý spoj ponúka výhodnejšie riešenie nástupu a výstupu (teda je bezbariérový). Náročnejšia situácia však nastáva u spojov medzimestských a diaľkových. Špeciálne podmienky a požiadavky je tak nutné sledovať pri preprave dieťaťa s kočíkom v:
– autobuse
– vlaku
– lietadle
Každý z uvedených typov najčastejšie používaných dopravných prostriedkov pre osobnú dopravu na bežnej báze sa vyznačuje vlastnými špecifikami, ktoré je dobré mať pred cestou na pamäti.
Cestovanie s kočíkom autobusom
Prímestské či regionálne autobusové spoje sú často koncipované ako mestská hromadná doprava a priestorom pre kočík sa obvykle vyznačujú, autobusy určené na dlhšie vzdialenosti však už nebývajú bezbariérové a diaľkové spoje priestor pre klasický detský kočík pre bábätká nevedú vôbec. V tomto prípade je vhodné prevážať dieťa v autosedačke a kočík mať zložení v úložných priestoroch na batožinu. Ak sa chystáte cestovať často, rozhodne sa tak vyplatí si zadovážiť ľahký cestový kočík, ktorý bude skladný alebo ideálne možné využívať aspoň v dvojkombinácii s autosedačkou (autobusy obvykle umožňujú upnúť autosedačku iba na niektoré miesta – toto je lepšie zistiť si dopredu).
Cestovanie s kočíkom vlakom
Obdobne ako u autobusov i u vlakov sa prístup k preprave kočíkov líši s ohľadom na obsluhovanú vzdialenosť. Lokálne a regionálne spoje bývajú niekedy bezbariérové (na ich vyznačenie sa však často nie je možné spoliehať tak ako u MHD) a pre prepravu kočíka majú vymedzený priestor (bežne blízko nástupu/výstupu). V rýchlikoch a diaľkových vlakoch, kde preprava obvykle prebieha v kupé je situácia trocha iná a záleží primárne na typu kočíku. S kočíkom pre bábätká sa do kupé obvykle nedostanete vôbec a je nutné voliť špeciálne kupé pre rodičov s deťmi, skladací kočík je väčšinou braný ako batožina – vždy sa orientujte podľa podmienok prepravcu.
Cestovanie s kočíkom lietadlom
Lietanie s malými deťmi je riadené špeciálnymi podmienkami, ktoré každá letecká spoločnosť presne špecifikuje. Ak si so sebou chcete brať kočík, vždy sa prepravuje ako batožina podľa veľkosti a rozmerov. Prepravovať sa vyplatí spravidla iba kočíky ľahké a skladacie, veľké kočíky pre bábätká radšej nechajte doma a využite výhody nosič alebo šatku.
Zdroj: www.spotrebitelov.cz