14. august 2020 / Meniny má Mojmír

Sviatok svätého Valentína

Ako vznikol tento sviatok a aký je jeho pôvod? Zároveň objavte tipy, ako potešiť svoju polovičku originálnym darčekom, ktorý nie je potrebné kupovať. Bude o to cennejší :)
Sviatok svätého Valentína

Sviatok svätého Valentína

pôvod tohto sviatku sa viaže s menami troch svätcov - martýrov. Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým bol biskup z Iteramny, no o týchto dvoch je len veľmi málo zmienok. Najviac zápisov spojených so vznikom tohto sviatku je práve o treťom Valentínovi.

Jeho príbeh sa odohrával v 3. storočí nášho letopočtu a koluje o ňom veľa legiend. Vo všetkých verziách bol rodeným Rimanom a roku 203 bol zvolený biskupom v Terni. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá rozpráva o kňazovi žijúcom za vlády cisára Claudia II. Claudius bol typ panovníka, ktorý rád viedol vojny a mal dobyvateľskú povahu. Rímsky ľud ale toto nadšenie nezdieľal, obzvlášť muži, ktorí sa snažili vyhnúť vstúpeniu do vojska. Claudius mal v tejto problematike jasno – vedel, že muži nechcú opúšťať svoje rodiny kvôli jeho bojom, a práve to bol dôvod prečo zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme.

martyr

Valentín však napriek cisárovmu zákazu zamilované páry tajne sobášil. Keď na to cisár prišiel, Valentína dal uväzniť, obvinil ho z nekalých praktík a dňa 14. februára ho dal popraviť.

Počas svojho uväznenia sa Valentín zamiloval do dcéry jedného z väzenských dozorcov a napísal jej milostný list. Podľa legendy bol práve toto počiatok “Valentíniek“ a podoby, v ktorej ich poznáme dodnes.

Od tých dôb sa tento sviatok rozšíril snáď do každého kúta sveta. Zaľúbení si vymieňajú navzájom papierové kartičky – Valentínky, rôzne darčeky s motívom srdiečok, poprípade ho oslávia nejakou romantickou večerou, pri ktorej nesmie chýbať ani kytica kvetov pre milovanú Valentínku.

5 TIPOV na skvelý darček pre mamičku na Sviatok svätého Valentína

1. Doprajte v piatok prípadne cez víkend ráno mamičke možnosť vyspať do rúžova.

spiaca-zena

2. Tatinkovia spolu s deťmi pripravia maminke raňajky do postele.

ranajky-do-postele

3. S deťmi vyrobte pre maminu srdiečkovú Valentínsku dekoráciu. Nájdite staré fotky a urobte z nich „reťaz vašej lásky“ od prvého rande, svadbu, narodenie detí až po súčasnosť.

photo 1

4. Vyberte sa na spoločnú rodinnú prechádzku do prírody a cestou domov sa zastavte v cukrárni a vychutnajte si obľúbený zákusok.

Family walking on path holding hands

5. Pripravte maminke domáci wellness v kúpeľni. Čo k tomu potrebujete? Zopár sviečok, penu do kúpeľa a obľúbenú relaxačnú hudbu.

wellnessKomentáre