22. apríl 2018 / Meniny má Slavomír
Skupina rodinných portálov:

Výstava: V KRAJINE REMESIEL v ÚĽUV-e

6. ročník súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže.
Výstava: V KRAJINE REMESIEL v ÚĽUV-e

O tradičné ľudové remeslá je stále záujem aj medzi tými najmenšími. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) to dokazuje výstavou v Krajine remesiel 2017. Výstava prezentuje práce zručných detí od 8 do 15 rokov, ktoré sa zapojili do celoslovenskej súťaže s rovnomenným názvom V krajine remesiel. Slávnostné otvorenie výstavy sa bude konať 1. 3. 2018 v Galérii ÚĽUV. Verejnosť si bude môcť pozrieť výstavu od 2.3.2018 do 19. 5. 2018 v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64.

  • Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, Bratislava
  • Otváracia doba: pondelok až piatok od 12.00 do 18.00 hod.
  • Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)
  • Kurátorka výstavy: PaedDr. Mária Tomová

Zrod myšlienky organizovať prehliadku V krajine remesiel siaha do roku 2006. Hlavným zámerom ÚĽUV-u bolo vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ako aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspech súťaže potvrdil jej význam a každý ďalší ročník priniesol nové, nápadité a remeselne zvládnuté diela. ÚĽUV sa aj touto formou stará, aby tradičné umelecké výroby a remeselné techniky na Slovensku nezanikli, prípadne ožili tie už zaniknuté.

Uchovávanie ľudových remesiel a kultúry je nielen záslužné, ale aktivity so zameraním na ne poskytujú priestor na rozvoj fantázie, imaginácie a tvorivosti“, hovorí predsedkyňa odbornej poroty VKR 2017, Daniela Valachová. Súťažná téma “Veci, čo všetci nevedia” dostala tento rok konkrétne kontúry. Prihlásiť bolo možné úžitkové a dekoratívne predmety vyrobené z tradičných materiálov, ako je koža, rohovina a kov (mosadz, cín) či zhotovené špecifickými technologickými postupmi, napr. použitím ozdobných rezbárskych techník, vylievanie cínom, vybíjanie mosadzným plieškom, alebo zdobenie kraslíc technikou farbenia, batikovania, voskovania, vyškrabovania, oblepovania slamou, bavlnkou, sitinou. 

Do šiesteho ročníka súťažnej prehliadky bolo prihlásených 216 prác z celého Slovenska. V rámci šiestich tém (Zakliate v dreve, Noty pre drôty, Nite nebláznite, Na sklo maľované, Pletky s pletivami, Veci, čo nevedia všetci) mali účastníci možnosť predstaviť vlastný pohľad na tému, spracovanú na istej úrovni zručností a výtvarnej invencie. Deti majstrovsky zvládli prácu s rozmanitými materiálmi a technikami, ako napríklad: drevorezba, drôt, textilné techniky, maľba na sklo, či pletenie z prírodných materiálov. Vo dvoch vekových kategóriách (8 – 11 rokov, 12 – 15 rokov) sa mohli ukázať nielen jednotlivci, ale aj kolektívy.

Hodnotiaca komisia bola postavená pred náročnú úlohu. Vybrať spomedzi zaujímavých, tvorivých a netradičných prác diela, ktoré by si zaslúžili ocenenie, nebolo jednoduché. V záverečnom hodnotení porota udelila celkovo 27 cien a 28 čestných uznaní.

Zdroj: uluv.sk
Podobné podujatia
Veľké novembrové nosiace stretnutie a workshop
BA
Veľké novembrové nosiace stretnutie a workshop

Srdečne Vás pozývame na stretnutie nosiacich rodičov a budúcich rodičov,...

Máj v Hoteli SLOVAN*** Tatranská Lomnica
PO
Máj v Hoteli SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Pozdravte prebúdzajúcu sa jarnú prírodu Vysokých Tatier a vychutnajte si...

Máj v BIBIANE
BA
Máj v BIBIANE

Srdečne Vás pozývame na kolektívne verejné aj súkromné predstavenia v...

Máj v Kultúrnom zariadení Petržalky
BA
Máj v Kultúrnom zariadení Petržalky

Pozrite si májovy program v KZP.

BRaK - Bratislavský knižný festival 2018
BA
BRaK - Bratislavský knižný festival 2018

Piaty ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK sa vracia do Pisztoryho...

Komentáre