21. júl 2018 / Meniny má Daniel

Výstava: V KRAJINE REMESIEL v ÚĽUV-e

6. ročník súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže.
Výstava: V KRAJINE REMESIEL v ÚĽUV-e

O tradičné ľudové remeslá je stále záujem aj medzi tými najmenšími. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) to dokazuje výstavou v Krajine remesiel 2017. Výstava prezentuje práce zručných detí od 8 do 15 rokov, ktoré sa zapojili do celoslovenskej súťaže s rovnomenným názvom V krajine remesiel. Slávnostné otvorenie výstavy sa bude konať 1. 3. 2018 v Galérii ÚĽUV. Verejnosť si bude môcť pozrieť výstavu od 2.3.2018 do 19. 5. 2018 v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64.

  • Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, Bratislava
  • Otváracia doba: pondelok až piatok od 12.00 do 18.00 hod.
  • Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)
  • Kurátorka výstavy: PaedDr. Mária Tomová

Zrod myšlienky organizovať prehliadku V krajine remesiel siaha do roku 2006. Hlavným zámerom ÚĽUV-u bolo vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ako aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspech súťaže potvrdil jej význam a každý ďalší ročník priniesol nové, nápadité a remeselne zvládnuté diela. ÚĽUV sa aj touto formou stará, aby tradičné umelecké výroby a remeselné techniky na Slovensku nezanikli, prípadne ožili tie už zaniknuté.

Uchovávanie ľudových remesiel a kultúry je nielen záslužné, ale aktivity so zameraním na ne poskytujú priestor na rozvoj fantázie, imaginácie a tvorivosti“, hovorí predsedkyňa odbornej poroty VKR 2017, Daniela Valachová. Súťažná téma “Veci, čo všetci nevedia” dostala tento rok konkrétne kontúry. Prihlásiť bolo možné úžitkové a dekoratívne predmety vyrobené z tradičných materiálov, ako je koža, rohovina a kov (mosadz, cín) či zhotovené špecifickými technologickými postupmi, napr. použitím ozdobných rezbárskych techník, vylievanie cínom, vybíjanie mosadzným plieškom, alebo zdobenie kraslíc technikou farbenia, batikovania, voskovania, vyškrabovania, oblepovania slamou, bavlnkou, sitinou. 

Do šiesteho ročníka súťažnej prehliadky bolo prihlásených 216 prác z celého Slovenska. V rámci šiestich tém (Zakliate v dreve, Noty pre drôty, Nite nebláznite, Na sklo maľované, Pletky s pletivami, Veci, čo nevedia všetci) mali účastníci možnosť predstaviť vlastný pohľad na tému, spracovanú na istej úrovni zručností a výtvarnej invencie. Deti majstrovsky zvládli prácu s rozmanitými materiálmi a technikami, ako napríklad: drevorezba, drôt, textilné techniky, maľba na sklo, či pletenie z prírodných materiálov. Vo dvoch vekových kategóriách (8 – 11 rokov, 12 – 15 rokov) sa mohli ukázať nielen jednotlivci, ale aj kolektívy.

Hodnotiaca komisia bola postavená pred náročnú úlohu. Vybrať spomedzi zaujímavých, tvorivých a netradičných prác diela, ktoré by si zaslúžili ocenenie, nebolo jednoduché. V záverečnom hodnotení porota udelila celkovo 27 cien a 28 čestných uznaní.

Zdroj: uluv.sk
Podobné podujatia
Letný terapeutický tábor: Čarovná záhrada
BA
Letný terapeutický tábor: Čarovná záhrada

Aj tento rok pozývame dievčatá a chlapcov vo veku 7...

Cesta za pokladom Čachtického podzemia
TN
Cesta za pokladom Čachtického podzemia

Špeciálna prehliadka Čachtického podzemia spojená s hľadaním indícií k pokladu.

Umelecký tábor pre deti vo Východoslovenskej galérii
KE
Umelecký tábor pre deti vo Východoslovenskej galérii

Už piaty rok vám Východoslovenská galéria ponúka kvalitný program v...

VSG MINI / najmenším v galérii
KE
VSG MINI / najmenším v galérii

Východoslovenská galéria otvára druhý ročník úspešného projektu pre rodičov na...

Rio Fun Park tábor v Leviciach
NR
Rio Fun Park tábor v Leviciach

Zabav sa, spoznaj kamarátov, preži skvelé chvíle!

Komentáre