13. december 2019 / Meniny má Lucia

Detská noc literatúry v Schaubmarovom mlyne

Výnimočný rozprávkový večer opäť v Schaubmarovom mlyne!
Detská noc literatúry v Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je už pomerne známym kultúrnym bodom, ktorý navštevujú nielen Pezinčania, ale aj obyvatelia Bratislavy a blízkych miest. Nie všetky priestory mlyna sú bežne dostupné, no my ich počas Noci literatúry pre návštevníkov otvoríme. Okrem mlynice, strojovne a priestorov, ktoré slúžia ako výstavné sály, otvoríme aj rozľahlú povalu a domček, ktorý využívajú umelci počas rezidencií. 

Na piatich stanovištiach budú paralelne prebiehať čítania tak, aby si každý návštevník mohol vypočuť všetky príbehy. Na šieste stanovište bude však vstup povolený len dospelým.     

Cesta za svetlom

Témou, ktorá prepája šesť príbehov, je Cesta za svetlom. Svetlo na konci cesty (či tunela) však každý vidí trochu inak a každého poháňa vpred vidina niečoho iného. Pre niekoho je tým svetlom viera v boha a kométa, ktorá ukázala pastierom Jezuliatko. Pre iného istota v rodine, láska, dobrodružstvo či nezištné priateľstvo. Niekto chce dosiahnuť bohatstvo a niekto spokojnosť so sebou samým. Všetci však máme v sebe nádej, že prekonáme svoj strach, vlastnú pýchu alebo neistotu a k svojmu svetlu sa aspoň priblížime. V Schaubmarovom mlyne sa nám to určite podarí!

Mimochodom, deň pred Nocou literatúry, teda 13.12. má meniny Lucia. Meno pochádza z latinského Lucius, čo znamená svetlý, žiariaci. Dospelí, ktorí sa neboja hrôzostrašných príbehov, si legendu o Sv. Lucii budú môcť vypočuť na špeciálnom stanovišti na povale mlyna.  

Šesť zastávok, šesť osobností, šesť príbehov

Príbehmi pútnikov prekonávajúcich najrôznejšie prekážky na ceste za svojím svetlom a aj samotným mlynom prevedú osobnosti spod Malých Karpát: historička, etnologička a bábkoherečka Agáta Petrakovičová Šikulová, výrazný pezinský tenor Juraj Illavský, hudobník Marián Kováč, prekladateľka Eva Kenderessy, Saša Petrášová z vydavateľstva Slovart a pre dospelých bude čítať Barbora Brichtová, ktorá sa venuje deťom a rodinám v ohrození, storytellingu a združeniu EduDrama. 

Schaubmarov mlyn je ideálnym miestom na rodinné podujatie tohto typu, pretože jeho tri poschodia plné autentickej mlynskej technológie, priľahlé budovy a sad ponúkajú množstvo útulných zákutí. Večerné predvianočné podujatie pri svetle bateriek bude veľkým zážitkom pre deti aj dospelých, pričom spoznajú aj osobnosti spojené s regiónom, ale aj súčasnú literatúru pre deti a mládež od slovenských a zahraničných autorov.    

PROGRAM

  • 17.00 – 17.15 Otvorenie detskej noci literatúry na nádvorí mlyna

Čítania budú prebiehať v 20 minútových intervaloch: 

  • 17:20 - 17:40
  • 17:40 - 18:00
  • 18:00 - 18:20
  • 18:20 - 18:40
  • 18:40 - 19:00 
  • 19:00 Ukončenie 

Vstupné:

Cena jednej vstupenky je 3 €, platí pre 1 osobu. Vstupenky bude možné zakúpiť cez www.tootoot.fm. Kapacita je obmedzená na 120 vstupeniek.

Zdroj: facebook.com
Podobné podujatia
Výstava modelového koľajiska
NR
Výstava modelového koľajiska

Príďte si pozrieť modely

Vianočné trhy v Prievidzi
TN
Vianočné trhy v Prievidzi

Krásna akcia v predvianočnom čase.

Vianočné trhy v Novom Meste
TN
Vianočné trhy v Novom Meste

Trhy vo vianočnom duchu.

Vegánske Vianočné trhy
BA
Vegánske Vianočné trhy

Ako prví v Bratislave Vám prinášame Vianočné trhy so zamernaím...

Advent na Nitrianskom hrade
NR
Advent na Nitrianskom hrade

Príďte si užiť advent do Nitry!

Komentáre