21. september 2019 / Meniny má Matúš

OPEN AIR FESTIVAL KNIŽNÉ HODY

Už 8. ročník open air festivalu Knižné hody, ktorý v spolupráci s MČ Staré Mesto organizuje BIBIANA – Centrum detskej literatúry, čítania a SK IBBY, budú môcť Bratislavčania ale aj návštevníci mesta a milovníci detskej literatúry navštíviť 15. júna na Hviezdoslavovom námestí. O 15:00 hodine sa na hlavnom pódiu za sochou P. O. Hviezdoslava a v stánkoch po stranách námestia začne jediný nekomerčný festival svojho druhu na Slovensku. Jeho zámerom je podnietiť záujem najmä detí, ale aj celých rodín o čítanie s využívaním rôznych foriem umenia, ktoré majú potenciál ukázať, že tráviť čas pri čítaní je možné oveľa kreatívnejším spôsobom, než na aký sme zvyknutí.
OPEN AIR FESTIVAL KNIŽNÉ HODY

Naučme deti čítať v knihách, naučíme ich čítať v živote!

Čítanie môže priniesť deťom ale aj rodinám veľa dobrodružstva a zábavy, pretože s knihou sa dá hrať, učiť sa novým zručnostiam, prežívať nepoznané pocity, hlbšie vnímať seba a svoje okolie, tvoriť si názory, učiť sa strategicky myslieť a formovať si vlastné životné postoje. Naučme deti čítať v knihách, naučíme ich čítať v živote! – to je motto Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY, ktoré vystihuje snahu organizátora podnecovať a viesť deti ku kultivovanému čítaniu, ktoré má (popri čítaní s porozumením) ešte ďalší rozmer a pridanú hodnotu a tou je hodnota zážitku. To, čo dieťa vníma, vnútorne precíti a príjme za „svoje“ v priestore knihy, v ňom pôsobí, a nech sa stretne v živote s čímkoľvek, budú v ňom spoľahlivo fungovať hodnoty, ktoré v knihe „zažil“ a dokáže sa neskôr lepšie orientovať aj vo vlastnom životnom príbehu.Program festivalu

Každý rok sa nesie v znamení nejakého sloganu, ktorý zároveň udáva aj tému Knižných hodov. Motto pre tento ročník sme vybrali z knižky Michaela Endeho Dievčatko Momo a stratený čas, kde sa rozvíja príbeh mestečka, do ktorého prichádzajú agenti Sporiteľne času. Títo siví pani navštevujú obyvateľov, mimochodom dovtedy farebného mestečka, a vypracúvajú im individuálne plány, ako by mohli ušetriť svoj vzácny čas – neoddychovať, nevenovať sa rodine, priateľom, zrýchliť prácu... Navyše - lákajú budúcich klientov na možnosť získať výhodné úroky, ak si svoj ušetrený čas dostatočne dlhé obdobie nechajú v Sporiteľni času a nevyberú si ho. Je v tom kus symboliky dýchavičného životného rytmu, ktorý sa týka reálne aj dnešnej doby, a preto sme vybrali pre tohtoročnú tému motto z tejto knižky – Lebo čas je život. A život býva v srdci.

Program sa sústreďuje na pódium, (kreatívne vystúpenia spisovateľov, ilustrátorov, bábkohercov, odborníkov z rôznych odborov, napr. archeológov, historikov,... scénické čítania z knižiek, hudba, kreatívne literárne súťaže a vystúpenia...) a do stánkov na námestí, kde sa konajú tvorivé aktivity, súťaže a workshopy pre deti a celé rodiny, ktoré pripravujú spolupracujúce knižnice, vydavateľstvá a občianske združenia, ktoré sa venujú čítaniu detí. Cieľom podujatia je podnecovať záujem detí o čítanie a kultivované čítanie cez rôzne workshopy v stánkoch a poukazovať na širšie bohatstvo a hodnoty, ktoré je z kníh možné získať cez program na pódiu. (Program v priloženom plagáte)Hostia na festivale sú umelci z rôznych oblastí umenia – spisovatelia, ilustrátori, bábkoherci, hudobníci, speváci: Braňo Jobus, Peter Janků, Juraj Šebesta, Daniel Domorák, Ľubica Kepštová, Ján Masaryk, Juraj Martiška, Miriam Kaiser trio, Toňa Revajová, Barbora Zamišková, Timotea Vráblová, Pressburger Klezmer band, Ľuboš Zaťko a ďalší kreatívci, ktorí tvorivo pracujú s knihou.

Zdroj: bibiana.sk
Komentáre