26. marec 2019 / Meniny má Emanuel

Turistika: Smolenice a okolie

Pre malých objaviteľov a ich rodičov sme objavili Turistický chodník Smolenický kras, ktorý prechádza územím národnej kultúrnej pamiatky hradiska Molpír, vodopádu v Hlbokej doline či okolo Smolenického zámku.
Turistika: Smolenice a okolie

V dolnej časti Doliny Hlboče je jediný vodopád v Malých Karpatoch o výške asi 9 m.

vodopad

Súčasťou prírodnej rezervácie je Národná prírodná pamiatka jaskyňa Driny, jediná sprístupnená v Malých Karpatoch. Objavená bola v roku 1929 J. Baničom a J.Vajsáblom. Je prevádzkovaná v čase od 1.4. do 31.10. Tel.033/5586200. Vstup do jaskyne je v hodinových intervaloch od 9.00 do 16.00 a prechod trvá cca 35 min.

driny

Nástup na turistický chodník je možný pri kostole v Smoleniciach, alebo na Jahodníku pri ceste do jaskyne Driny. Trasa je terénne nenáročná o dĺžke 7,5 km. Zo Smoleníc je možnosť výstupov na blízke kopce Čiernu skalu, Veterlín, Havranicu a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby.

záruby

Po ceste späť si môžete spríjemniť deň ešte prechádzkou na Smolenický zámok. Bol to pôvodne strážny hrad postavený pravdepodobne v 14. storočí na ochranu malokarpatských priesmykov a obchodnej Českej cesty.  Z pôvodného hradu zostali len bašty. Architektúra zámku je urobená podľa stredofrancúzskych zámkov . Dnes je domovom vedeckých pracovníkov SAV a je využívaný na rôzne zasadania, vedecké sympóziá, konferencie. V zámku je možnosť ubytovania. Romantický vzhľad zámku zvýrazňuje rozsiahly okolitý park s lúkami, voľne prechádzajúci do malokarpatských lesov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Múzeum Molpír sa nachádza v Smoleniciach, súčasťou expozícií sú vykopávky z hradiska Molpír, ukážky z flóry a fauny Malých Karpát. Viac o Molpíri si môžete prečítať aj TU.

Otvorené : Utorok – Nedeľa od 10.00 – 16.00 h.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentáre