Ako hovoriť, aby nás deti počúvali?

Thumbnail
Kategórie:

Kniha Ako hovoriť, aby nás deti počúvali vás naučí stanoviť hranice a pritom zostať láskavý a ústretový. Poradí, ako riešiť domáce konflikty a aké metódy použiť ako tresty.

Predstavte si, že je ráno, vstanete, počujete ako sa zobúdzajú vo vedľajšej izbe vaše deti a vy si poviete – „dnes to bude iné“. A vzápätí počujete z kuchyne výkriky „Ten ružový hrnček je môj, daj mi ho!“ alebo vzlykanie „Mamíííí, on ma buchol!“, či rezolútne „Toto jesť nebudem. Ja chcem kornflejky!“
Pripomína vám to niečo? Aj vy občas idete ráno do práce zničení, nahnevaní, vytočení? Vychádzať s vlastnými deťmi je občas zložité, ale dá sa to naučiť. Je mnoho kníh, ktoré ponúkajú rady a tipy, no v tejto nájdete oveľa viac.

 

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/52678783/ako_hovorit.jpg

 

Ako hovoriť, aby nás deti počúvali je vynikajúca pomôcka pre komunikáciu rodičov s deťmi. Žiadne teórie, ale prax – súčasťou knihy sú modelové situácie, konkrétne príbehy, užitočné vety a rozhovory, ktoré vás môžu inšpirovať. Napríklad ako naučiť deti samostatnosti? „My, rodičia, máme v sebe silný pocit spojenia s našimi deťmi,“ píšu v knihe autorky. „Musíme bojovať proti pocitu, že ich neúspechy sú vlastne našimi neúspechmi. Je to veľmi ťažké, keď si predstavíme, že by stačilo len pár slovíčok, aby sme im poradili a tak ich ochránili pred bolesťou s sklamaním.“

Zamýšľate sa napríklad niekedy, prečo vaše deti občas poslúchnu, inokedy zasa nie, hoci ide o takmer totožnú situáciu? Odborníčka na rodičovskú výchovu Adele Faber v knihe Ako hovoriť, aby nás deti počúvali uvádza odpovede detí, keď sa ich na to spýtali. Prečo deti niekedy svojich rodičov neposlúchajú?
„Keď prídem zo školy, som unavená a ak mi maminka povie, že mám niečo urobiť, tak predstieram, že ju nepočujem,“ odvetilo jedno dievčatko.
Alebo: „Niekedy som nahnevaný na kamoša alebo čosi iné, a nemám náladu ešte doma skákať tak, ako mi rodičia rozkazujú.“
Myslím, že občas zabúdame na to, že aj deti môžu byť nevrlé, nahnevané, unavené, nemusia mať svoj deň ap. V hlave však máme zakódované, že len čo im čosi prikážeme, musia to splniť.

Alebo také pochvaly. Je to fakt, hoci si nahovárame niečo iné – málo chválime svoje deti. Väčšinou máme tendenciu rýchlo kritizovať, ale chváliť pomaly. Akoby mnohým rodičom bolo a je vtĺkané do hlavy, že ak nebudú prísni a trestajúci, nie sú zodpovední  a tým rodičovstvo nezvládajú.
Kniha Ako hovoriť, aby nás deti počúvali vás naučí stanoviť hranice a pritom zostať láskavý a ústretový. Poradí, ako riešiť domáce konflikty a aké metódy použiť ako tresty.
Prečítajte si úryvok z knihy o tom, ako rôznymi metódami podporovať samostatnosť detí tu:  úryvok

Podobné články