Zvládnete to aj so stresom

Thumbnail
Kategórie:

Všetci to dokonale poznáme. Blíži sa deň, na ktorom tak veľmi záleží. Viem, že to zvládnem, som pripravená, ale brucho prestane poslúchať a situácií to rozhodne nepomáha. Zo stresu vznikajú žalúdočné problémy. Čo teraz?

Poznáme dva druhy stresu – dobrý a zlý. Ten dobrý nám pomáha zvýšiť výkon a je v podstate pre nás prospešný. Potom je tu ten druhý – zlý stres. Ten nám k ničomu nepomáha, ale naopak, naňho doplácame. Keď je ho veľa, sme nervózni, nevieme dobre spať, nesústredíme sa a neveríme si. Lekári tvrdia, že stres zodpovedá za viac ako 50% našich chorôb. Vieme mu predísť, alebo ho nejako minimalizovať?

Tu je pár tipov ako na to:

Pomalým dýchaním ďalej dôjdete

Naučte sa správne a zhlboka dýchať. Pri náznaku stresovej situácie zastavte a zhlboka sa nadýchnite a pomaličky vydýchnite a takto to spravte 7-krát. Pri pravidelnej aplikácii tohto dýchacieho cvičenia, budete vedieť rýchlejšie eliminovať stres a ľahšie sa upokojíte. Zavrite oči, dýchajte a pokoj príde sám.

Vráťte sa do prítomnosti

Keď opadne prvotný nástup stresu a predýchate ho, s chladnou a racionálnou hlavou si preberte celú stresovú situáciu. Väčšinou prídete na to, že sa to dá zvládnuť a situácia nie je až taká kritická, ako sa na začiatku javí. Postupne si prechádzajte všetky potrebné body a časti a pripravte si v hlave plán, ako budete ďalej postupovať. Ak je toho veľa, pomôže si postup napísať na papier alebo do mobilu.

Nájdite svoju istotu

Čo vám pomáha keď ste vystresovaní alebo sa bojíte? Môže to byť nejaká blízka osoba, alebo myšlienka na ňu, knižka, dobrý film, či miesto, kam radi chodíte a cítite sa bezpečne. Pri stresujúcich situáciách, ktoré sa nedajú hneď vyriešiť je dôležité si na chvíľu sadnúť na bezpečnom a vami obľúbenom mieste a upokojiť sa. Neodporúčame pri týchto situáciách používať mobilný telefón, pretože vás to môže len hlbšie ponoriť do stresu, keď si začnete informácie googliť.

Domáce zviera

Felinoterapia (využitie pozitívnych účinkov interakcie medzi zvieraťom a človekom), canisterapia (pozitívne pôsobenie psa na pohodu človeka) či hipoterapia (využitie koňa na liečebné účely, ako napríklad jazdenie), to sú síce neznáme a odborné slová, ale ich význam poteší nie jednu vystresovanú osobu. Ak doma už zvieratko máte, je to výborný antistresor a kamarát do dažďa, ktorý síce nikdy nedvihne telefón, ale je tu vždy pre vás.

Zmysel pre humor

Ten zaberie vždy. Obráťte celú situáciu na humor. Veľmi overené.  A hlavne to zaberá! S úsmevom sa na veci hneď ľahšie pozerá.

Malý pomocník v kabelke

Stres môže spôsobovať aj tlaky v žalúdku, kŕče a iné žalúdočné problémy. Veľmi účinný pomocník je bylinkový liek Iberogast. Poruchy gastrointestinálneho traktu sú obvykle nielen mimoriadne nepríjemné a spojené s mnohými ťažkosťami, ale navyše často komplikujú každodenný život. Výťažky z bylín ako sú pestrec mariánsky, sladkovka, rumanček, iberka horká, rasca, medovka, archangelika, mäta a lastovičník pôsobia blahodarne pri niektorých bežných tráviacich ťažkostiach. Medzi tie patria  bolesti žalúdka a brucha, nadúvanie, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Na tieto problémy existuje komplexná pomôcka a to kvapky Iberogast.

Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Iberogast je liek na vnútorné použitie. Liek je zložený z kvapalných extraktov rôznych častí bylín. Viac informácií na www.iberogast.sk

Podobné články